Obviňování Rykaly sílí. Z ČSSD dělá rodinný podnik, říkají kritici

  8:33aktualizováno  8:33
Adam Rykala je úspěšný mladý sociální demokrat. Jeho politická hvězda stoupá. Část straníků ale míní, že ČSSD zneužívá. "On i jeho příbuzní sbírají funkce a vydělávají miliony," říkají kritici.

Šéf ostravské ČSSD Adam Rykala. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Adam Rykala, Radim Lauko, Jiří Srba, Lukáš Balcařík... Před čtyřmi lety byli tihle mladí sociální demokraté přáteli, kteří na sebe upozornili jako "létající klika" uvnitř ostravské ČSSD.

Přecházeli do různých stranických organizací, kde hlasováním rozhodovali o jejich vedení a kandidátkách. "Prahnou po moci," varoval tehdy na volební konferenci radní Ostravy-Jih Ivo Hařovský.

Po čtyřech letech se z bývalých přátel stali nesmiřitelní protivníci. Zatímco politická hvězda Rykaly, který se v roce 2010 stal nejmladším poslancem v zemi a loni křeslo obhájil, stoupá vzhůru, u ostatních je tomu právě naopak.

Rykala na čele žebříčku proplácených náhrad

Lauka ČSSD vyloučila (více zde), Balcařík má pozastavené členství (podrobněji zde), Srba předloni v létě odstoupil z Rady města... Většina viní z proher Rykalu, který si podle nich jako předseda městské organizace nedemokratickými až mafiánskými praktikami dál upevňuje moc ve straně.

Lukáš Balcařík

Lukáš Balcařík

"Nebudu dělat asistenta někomu, s kým se nemohu ztotožnit. Tvůj styl politiky je mi odporný," napsal tehdejší asistent Lukáš Balcařík poslanci Rykalovi na podzim 2010, když mu dával výpověď.

"Vadila mi řada věcí včetně toho, jak zneužívá poslanecké náhrady," říká Balcařík. A není sám.

Když předloni média srovnávala proplácené náhrady poslanců. Adam Rykala se umístil na čele žebříčku - za rok získal kromě poslaneckého platu 1 696 151 korun.

Řada straníků mu vyčítá, že si dělá z ČSSD rodinný podnik, dosazuje na kandidátky příbuzné i známé a spolu s manželkou, tchyní Evou Petraškovou a jejím druhem Ivanem Tomáškem sbírají funkce v zastupitelstvech, komisích i dozorčích radách jen pro peníze.

"Za loňský rok si Rykalova rodina přišla v politice asi na čtyři miliony," spočítal bývalý sociální demokrat, který se chystá kandidovat za jiné hnutí. "A taky získala nepříliš čistě obecní byt," dodal.

Rykala: Jen to jen msta

Rykala nesouhlasí. "Paní Petrašková byla v politice mnohem dřív, než se stala mou tchyní. Je aktivní, má důvěru spolustraníků i voličů. S jejím druhem nejsme spříznění, ani nežijeme ve společné domácnosti. Ale i kdyby, naše společné příjmy nejsou tak vysoké," tvrdí.

Autor výpočtů se mu prý mstí za to, že mu odmítl půjčit peníze. Do příjmů přitom podle něj nelze započítávat téměř 1,7 milionu korun poslaneckých náhrad. "Čerpám je podle zákona. Jsou určeny asistentům, část plyne třeba na účet majitele nemovitosti za pronájem kanceláře a podobně," říká poslanec.

Rykalu a jeho praktiky ve vedení ostravské ČSSD ale kritizuje v poslední době stále víc starostů obvodů či zastupitelů města v čele s primátorem města Petrem Kajnarem.

Jde vesměs o dlouholeté členy strany, kteří se loni nebo letos nedostali na kandidátky do parlamentu či komunálních voleb.

Kajnar: Bráním nejen sebe, ale také demokracii

Kajnar kvůli tomu podal loni žádost o předběžné opatření na zneplatnění kandidátky a v únoru žalobu. Chce, aby soud prokázal, že stranické orgány porušily stanovy. "Jde o snahu poškodit sociální demokracii," reaguje na žaloby Rykala, podle kterého kritici neunesli blížící se odchod ze svých funkcí.

Ostravský primátor Petr Kajnar.

Ostravský primátor Petr Kajnar.

Kajnar oponuje. "Vypadám jako ukřivděný, ale nejsem. Jen nechci, aby nám vládli lidé, kteří se k moci dostávají podobně jako dřív komunisté - zbavují se nepohodlných. Bráním tak nejen sebe, ale demokracii," tvrdí. V ostravské sociální demokracii se podle něj nedodržují stanovy. "Ohýbají se tak, jak se to hodí lidem, kteří tam sedí a chtějí si udržet moc," míní primátor.

Zastupitel Jihu i města Radim Lauko (vyloučený z ČSSD) jde ještě dál. "Rykala se starostou Poruby Lumírem Palyzou a jejich podržtaškami ovládli Ostravu a chovají se jako mafiáni. Když jim prošlo moje vyloučení, pokračují v likvidačních praktikách: vyhazují lidi, ruší organizace," líčí. "Dějí se nehoráznosti a je jen otázka času, kdy to bude muset řešit ústředí strany," míní.

K dlouholetým členům ČSSD, kteří se znovu nedostali na kandidátky, se paradoxně připojují i kritici, kteří jsou ve straně krátce.

"Rykala a jeho rodina parazitují na společnosti. Řekla jsem jim, že nechápu, jak si mohou dovolit sbírat funkce a hrabat peníze pro sebe místo toho, aby dělali jednu věc, ale pořádně ve prospěch lidí," říká osmatřicetiletá manažerka Nela Lisková.

Máte uměle naverbované zvedače rukou, píše Lisková

Energická žena, která loni vstoupila do ČSSD, netají, že Rykalovi nabídla své letité zkušenosti z byznysu a chtěla kandidovat rovnou na starostku Ostravy-Jih. Jenže přednost dostali jiní. A Lisková Rykalovi napsala, co si o tom myslí.

"Děkuji za zkušenost, jak může jedna rodina znemožnit normálním inteligentním lidem pracovat a jak se do funkcí budou dosazovat primitivové. Hlavně, že jsou to ti praví soudruzi. Přes vaši famílii nemá nikdo s normální vizí a kompetencí šanci, protože máte uměle naverbované zvedače rukou, bez názoru, vzdělání a charakteru, který by jim nedovolil nechat se zneužívat takovými parazity, jako jste vy a vaše mafiánská rodina..."

Za ostrými slovy si Lisková stojí. "Rykalova rodina se obklopuje tajtrlíky bez mozku, kteří hlasují tak, jak potřebuje," řekla MF DNES.

Rykala reaguje na sílící předvolební útoky svých odpůrců klidně. "Rozhodli jsme se pro radikální obměnu. Dali jsme příležitost lidem, kteří mají zkušenost s prací ve straně, ale nejsou spojeni s korupčními aférami na radnicích. Na kandidátku je demokraticky volí členové místních organizací," vysvětluje.

"Obměna je běžná i zdravá, ale styl Rykalovy party nemá s demokracií nic společného," kontruje Lisková. A není sama.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Další z rubriky

Bobři se šíří krajem, vodohospodáři jejich výskyt sledují

Bobrů v Moravskoslezském kraji přibývá. Takto mýtí stromy kolem řeky Olše.

Míst, kde bobři mýtí břehové porosty, v kraji přibývá. Zatímco ochránci přírody tohoto vodního hlodavce považují za...

Jak se ruina měnila v perlu. Před 20 roky začala záchrana zámku v Kuníně

Historik Jaroslav Zezulčík bude už navždy spojován se zámkem v Kuníně. Své...

To nebyla jen zchátralá památka. Zámek v Kuníně na Novojičínsku v roce 1999 bylo příhodné označit přímo za ruinu a snad...

Hrčava řeší obecní miliony. Podává trestní oznámení

Obec Hrčava.

Trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodli podat současní zastupitelé Hrčavy na Frýdecko-Místecku. Podezřívají...

Najdete na iDNES.cz