Pocit to byl tak trochu jako z hororu. Tak popsal fotograf Vít Hassan své dojmy z ostravského krematoria. To navštívil v sobotu, pro iDNES.cz v něm pořídil sérii fotografií. „Fotil jsem už hodně věcí, ale z tohohle opravdu mrazilo,“ říká. | foto: Vít Hassan

Desítky zesnulých z Ostravy převezli ke zpopelnění jinam

  • 27
Z krematoria v Ostravě byly o víkendu převezeny desítky zesnulých jinam. Zařízení je jediné v Moravskoslezském kraji a jeho kapacita nestačí na zpopelnění zesnulých, jejichž množství se kvůli koronavirové pandemii zvýšilo. Situace je tak vážná, že hrozí, že krematorium nebude plynule přijímat zemřelé od pohřebních služeb.

Skokovému nárůstu počtu zemřelých krematorium čelí poslední dva měsíce. Podle vyjádření ostravské radnice dokonce hrozí situace, že krematorium nebude moci plynule přijímat ostatky zemřelých od pohřebních služeb. 

V sobotu se za pomoci hasičů a za asistence policie převezlo prvních 58 zesnulých z ostravského krematoria ke zpopelnění do krematoria v Hustopečích. „Podařilo se sehnat tahač, který jsme ještě v pátek neměli, takže se to udělalo,“ řekl bez dalších podrobností ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík.

Ostravské krematorium je největší v zemi, ovšem jediné v kraji, který je jedním z nejlidnatějších a má téměř 1,2 milionu obyvatel. Přestože krematorium jede na maximum, nestačí to na zpopelnění zesnulých, jejichž počet byl podle Furmančíka v posledních měsících zhruba o 60 procent vyšší než za běžného stavu.

Město Ostrava, které krematorium zřizuje, se ohradilo, že by zařízení mělo problémy již dříve. Podle náměstkyně primátora Kateřiny Šebestové potíže způsobila vyšší úmrtnost kvůli koronaviru.

„Není pravda, že ostravské zařízení mělo problém s kapacitou i v běžném stavu, jak zaznělo na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví minulý týden. Vůči takovému tvrzení se ohrazujeme. Ostravské krematorium se až nyní, poslední týdny, potýká s výrazným nárůstem zemřelých, který jednoznačně souvisí s pandemií,“ sdělila.

Krematorium dokáže za den zpopelnit maximálně 60 zemřelých. Za běžného stavu zpopelňuje měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, například v prosinci jich bylo 1570.

Kvůli skladování zvýšeného počtu zesnulých ostravské krematorium už na podzim přistavělo dodatečné chladicí zařízení. V posledních týdnech k nim přidalo dva mrazicí kamiony.

V celé zemi je 27 krematorií, na každý kraj tak většinou připadají dvě tato zařízení. Právě hlavní hygienička Jarmila Rážová minulý týden řekla, že kapacita krematorií je dostatečná a problém má pouze Moravskoslezský kraj, kde bývá kritická situace i při výskytu jiných nemocí.

Zemřelé lze pohřbívat i do země, nejen žehem. V Moravskoslezském kraji je ale i za běžného stavu počet pohřbů do země minimální.

, ,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.