Detektivové mají v kauze Kramný problém. Nemohou na místo činu

  3:01aktualizováno  3:01
Čeští vyšetřovatelé chtějí co nejrychleji ukončit vyšetřování vraždy dvou Češek v egyptské Hurghadě, které trvá už přes rok. Egypt zatím nepustil Čechy na místo činu, což komplikuje sestavení odborného posudku. Státní zástupce dává egyptské straně čas do listopadu.

Hotelový pokoj v Egyptě, ve kterém bydlí Petr Kramný (ve výřezu) | foto: Nela Herrmannová, iDNES.cz

Čeští vyšetřovatelé případu dvou zavražděných Češek v egyptské Hurghadě mají  velký problém. Chybí jim „klíč“ ke kauze. Nemohou se totiž dostat na místo činu, tedy do hotelového pokoje, kde podle nich Petr Kramný loni v červenci zavraždil svou manželku a dceru elektrickým proudem.

Egyptské úřady na žádosti o jeho zpřístupnění už měsíce nereagují. A vyšetřovatelům pomalu dochází trpělivost. Vraždy v Česku se v průměru stihnou vyšetřit do půl roku, případ z Egypta se však už táhne téměř rok a čtvrt. Státní zástupce Vít Legerský už odmítá déle čekat. „Pokud se během listopadu Egypt neozve, tak už se na něj nebudeme spoléhat. Pan Kramný nemůže být ve vazbě donekonečna,“ odpověděl na dotaz MF DNES.

Pokud se však nepovede prozkoumat pokoj v egyptské Hurghadě, může to zkomplikovat přípravu žaloby. Vyšetřovatelé by totiž potřebovali přesně zjistit, jak mohl Kramný přivést elektřinu k tělům obětí.

Postavit kulisy? Vyloučeno

Důkaz nemohou získat bez patřičných povolení, proto v hotelovém pokoji nebyli ani při jejich cestě do Egypta začátkem roku. „Obviněný nebo jeho advokát by měl navíc právo u toho být,“ vysvětlil již dříve ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia Milan Pospíšek.

Fakta o vyšetřování

30. července 2013
V egyptské Hurghadě zemřela šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera na dovolené. Mluví se o tom, že byly otráveny. Tamní policie zakázala v následujících měsících Petru Kramnému odcestovat ze země. Do Česka se vrací až v říjnu.

18. února 2014
Kramný je českou policií obviněn zvraždy své manželky a dcery. O dva dny později jde do vazby. Vinu od počátku popírá.

10. března 2014
Policisté zveřejnili, že ženy zabila elektřina. Ukázala to až česká pitva. V egyptské zprávě se o elektřině nic nepíše. Otravu čeští odborníci vylučují. Prý to věděli dlouho, ale mlčeli kvůli vyšetřování.

Legerský už také zamítl možnost, že by policisté zkusili zrekonstruovat vraždu v Česku, museli by si postavit kulisy. Posudek z oboru elektrotechniky však musí vyšetřovatelé tak jako tak doplnit. Zřejmě jim nezbude než se spokojit s obecnými závěry. „Nemohu stavět něco, co nevím, jak vypadalo, když to zjednoduším. Postrádalo by to smysl. Takže posudek musíme doplnit jinak a ty závěry by byly v obecnější rovině,“ dodal Legerský.

Tato zpráva však hraje pro obhajobu - advokátka Kramného Jana Rejžková už nyní posudek zpochybňuje. Podle ní nemůže před soudem obstát. „Posudek bez místa činu - to je skutečně závažný problém. Nemá důkazní váhu,“ řekla.

A že by případ spěl ke konci, si nemyslí. Doplnění zmíněného posudku se prý může protáhnout na měsíce. „Až ho doplníme, rozhodne se, jak s věcí naložit,“ reagoval Legerský na dotaz, zda po doplnění posudku elektrotechniky podá obžalobu.

Chystá se výslech v Polsku

Zatím se vyšetřuje dál. „Rozhodně nemohu říci, že by v tomto případu byly nějaké průtahy. Komplikuje to jen ten mezinárodní aspekt. Policisté doplňují otázky, které chtějí zodpovědět od psychologů, a vyslýchají se svědci v Česku a chystá se i výslech v Polsku,“ vysvětlila Rejžková. V Polsku má podle ní vypovídat žena, která se zúčastnila stejného zájezdu jako rodina Kramných a bydlela v blízkosti nich.

Fotogalerie

Petr Kramný však od počátku svou vinu popírá. Tvrdí, že jeho žena a dcera trpěly žaludečními problémy. Podle něj byly otrávené. Obhajoba navíc staví na pitevním protokolu z Egypta.

„Patolog v něm připouští, že ženy mohly zemřít v důsledku nadměrného odvodnění a že mohlo dojít i k požití jedu, který se rychle vstřebal,“ řekla Rejžková. V tomto dokumentu se vůbec o elektřině nepíše. Čeští vyšetřovatelé však tvrdí, že pitva v Egyptě nebyla provedena dostatečně a čeští patologové označili za jednoznačnou příčinu úmrtí zásah elektrickým proudem.

Kramný je od února v české vazbě:

.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Silničáři v Novém Jičíně opraví vytížený průtah včetně pěti rondelů

Po silnici první třídy I/38 projede denně v obou směrech zhruba 7,5 tisíce...

Měsíční dopravní kalvárie čeká od poloviny března motoristy, kteří pojedou přes Nový Jičín. Ředitelství silnic a dálnic...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Najdete na iDNES.cz