Soud trestal rvačku opilců. Útočník dostal devět a půl roku vězení

  12:05aktualizováno  14:30
Krajský soud v Ostravě během dneška projednal brutální napadení, ze kterého je obžalovaný Zdeněk Kreisel. Podle spisu loni 1. srpna ve Slezské Ostravě v opilosti nejprve uhodil svou přítelkyni. Když se jí další známý zastal, tak mnoho nescházelo, aby ho zabil. Za násilný čin dostal devět a půl roku vězení.

Obžalovaný Zdeněk Kreisel z Ostravy stojí před soudem za brutální napadení známého. (3. ledna 2019) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Jak uvedla mluvčí soudu Karin Kantorová, odsouzený, kterému hrozilo pět až dvanáct let vězení, se proti verdiktu ihned odvolal. Rozsudek tak není pravomocný.

V osudný den měli všichni aktéři incidentu notně upito. Jednačtyřicetiletý Kreisel ale i napadený při pozdějším měření nadýchali až tři promile.

Popíjeli celé odpoledne a jejich „nápojový lístek“ byl bohatý: vodka, fernet, pivo a rum. Vše završili na benzinové pumpě, kde si k cigaretám koupili půllitr rumu, který Kreisel i jeho známý zkonzumovali velmi záhy. Pak se vydali na procházku. Skončila moc špatně.

„Zdeněk je zlatý chlap, ale nesmí se napít tvrdého alkoholu. To se pak moc změní a je hodně žárlivý,“ vypověděla přítelkyně obžalovaného s tím, že když ho viděla po popíjení u pumpy, byl už hodně opilý.

„Jeho chování se hodně změnilo,“ řekla při vyšetřování případu. Nyní na soudu vypovídat odmítla, potvrdila však, že se s Kreiselem nerozešla a dále jsou partnery.

Na bezvládné tělo ještě šlapal

Jak žena dříve uvedla, v osudný den ji začal druh slovně urážet a polil ji pivem. Když se ohradila, dostala dvě facky. To už zasáhl o třináct let starší známý, který šel před nimi.

„Jen jsem zakřičel, co dělá, a přidal jedno hodně sprosté slovo. Ale to, co následovalo, jsem určitě nečekal,“ líčil dění na Holečkově ulici ve Slezské Ostravě.

Kreisel prý k němu přiběhl a pěstí mu dal silnou ránu do obličeje. Napadený při pádu narazil hlavou o asfalt a zůstal v bezvědomí. Tím však atak neskončil. „Obžalovaný dal muži ještě několikrát pěstí a nejméně dvakrát mu skočil na hlavu a krk,“ uvedl státní zástupce.

Kdyby útočníka neodtrhl další známý a lidé, kteří vyběhli z blízkého domu, zřejmě by vše skončilo ještě mnohem hůře.  „Asi by mě zabil,“ odtušil na soudu napadený. Uvedl, že si z útoku mnoho nepamatuje, jen by prý chtěl poděkovat ženě z domu, která mu pomohla, když začal chrlit krev.

Veřejně prospěšné práce? Neodpracováno ani hodinu

I tak byly následky vážné: otřes mozku, dvakrát přeražená čelist, rozsáhlé pohmožděniny, natržené ucho. Následovala operace a poměrně dlouhé léčení.  

„V čelisti mám dvě destičky, byl jsem tam dlouho zadrátovaný. Ale problémy mám pořád,“ popsal své potíže.

Kreisel odmítl vypovídat, stejně jako už na policii. Jen dříve upozornil, že byl sice v 90. letech odsouzený za násilný čin, ale to byl ještě mladistvý.

Letos pak za výtržnictví dostal veřejně prospěšné práce, neodpracoval však ani hodinu.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...

Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Nalezenou pumu si odvezl pyrotechnik. Evakuovaní lidé se mohli vrátit domů

Dělníci našli při výkopu nevybuchlou munici. (Ilustrační snímek)

Dělníci při výkopových pracích v Bohuslavicích na Opavsku našli leteckou pumu o váze sto kilogramů. Policie v okruhu...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz