První trest za smrt po syntetické marihuaně, bezdomovec dostal osm let

  • 27
Krajský soud v Ostravě poslal na osm let do vězení 37letého bezdomovce Lukáše Masného. Ten podle obžaloby podal předloni v září kamarádovi syntetickou drogu, která je mnohonásobně účinnější než marihuana. Oba po jejím užití upadli do bezvědomí, Masného lékaři zachránili, druhého muže nikoliv. Jde o první rozsudek vyhlášený kvůli smrti po takzvané zombie droze.

Masnému za neoprávněné užití drog s následkem smrti hrozilo deset až osmnáct let. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si vzaly lhůtu na případné odvolání.

Soudce zdůvodnil rozsudek nižší než dolní hranice trestní sazby tím, že šlo o nešťastnou událost. „Obžalovaný jistě nechtěl svého kamaráda zabít, ale na druhou stranu nelze odhlédnout od fatálního následku, takže osm let považujeme za dostatečný trest,“ vysvětlil soudce. Masný sice zřejmě nevěděl, že jde o nebezpečný syntetický canabinoid, ale myslel si, že mají marihuanu, což je také zakázaná látka.

Incident se stal v ostravských Komenského sadech za magistrátem. Ze dvou mužů v kómatu se podařilo oživit jen jednoho. „Zemřelý muž měl otok plic i mozku, rovněž došlo k útlumu dýchání a srdeční činnosti,“ konstatoval státní zástupce David Bartoš.

Masný odmítal, že by o šest let mladšímu kamarádovi dal drogu právě on. Prý to bylo právě naopak. „Drogu přinesl on, říkal, že to je marihuana, prý ji získal někde na Stodolní ulici,“ tvrdil Masný.

Za patnáct korun ještě koupili skleněnou trubičku, zelenou hmotu zapálili a výpary vdechovali. Za chvíli upadli do bezvědomí. Masný měl navíc v krvi 3,42 promile alkoholu, jeho zemřelý kamarád pak dokonce 4,14 promile. Možná díky nižší hladině alkoholu se Masného podařilo zachránit.

Soud Masného verzi neuvěřil. „Výpověď byla zmatená a v souvislostech se nejevila ani jako příliš logická. Naopak verze dalšího svědka, který s oběma muži byl, byla stálá a nelišila se ani v detailech,“ řekl soudce.

Obhajoba: Sanitka přijela pozdě

Masný zvládl jen sedm tříd základní školy, pak se protloukal, jak se dalo. Většinou žil na ulici, občas přespal na nějaké ubytovně. Pracoval většinou načerno, na smlouvu prý jen rok. Přilepšoval si také sběrem papíru z kontejnerů. Trestaný byl několikrát, ale vždy dostal podmínku. Ve vězení dosud nikdy nebyl.

Rozsudek není pravomocný a nejspíše skončí u Vrchního soudu v Olomouci. Masného obhájce totiž po skončení líčení řekl, že verdikt považuje na nespravedlivý. „Byli to kamarádi, určitě nikdo nechtěl nikomu ublížit. Navíc sanitka přijela na místo až 22 minut po ohlášení, což soud vůbec nezohlednil. Kdyby přijela včas, možná by se podařilo zachránit oba muže,“ konstatoval obhájce.

Soudce při vyhlášení rozsudku řekl, že se jakékoliv pochybení záchranářů nepodařilo prokázat. „A i kdyby se tak teoreticky stalo, tak to na provinění obžalovaného nemělo vliv,“ dodal soudce.

Soudce: Nová doba. Bezdomovci si pořizují omamné látky

Právě v Moravskoslezském kraji se v roce 2018 stalo několik případů, kdy lidé zaměnili marihuanu se syntetickou drogou, což vedlo k otravám 23 lidí, dva muži ve věku 32 a 45 let dokonce zemřeli. Policisté zjistili, že droga pochází nejspíše z Polska, postupně z jejich šíření obvinili osmnáct lidí (podrobněji zde).

Jak uvedli odborníci, umělé drogy jsou nebezpečné hlavně tím, že nelze určit bezpečné množství. Pokud se k jejich užívání přidá i alkohol či vážné zdravotní potíže, je to smrtící kombinace.

Soudce pak použil parafrázi z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag. „Aniž bych chtěl tento dramatický případ zlehčovat, tak asi máme novou dobu, když si bezdomovci mohou bez problémů užívat omamné látky. To nemáme špatnou životní úroveň.“