Obžalovaný Jaroslav Chalupa (vpravo) se svým obhájcem před zahájením soudního...

Obžalovaný Jaroslav Chalupa (vpravo) se svým obhájcem před zahájením soudního líčení, na kterém byl vynesen podmínečný trest. (18. února 2020) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Soud podmínkou potrestal úředníka za vydání licencí na solární elektrárnu

  • 11
Krajský soud v Ostravě uzavřel vyšetřování ředitele odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jaroslava Chalupy. Obžalován byl za to, že v opakovaném řízení vydal licence na solární elektrárny miliardářů bratrů Zemkových na Chomutovsku, aniž k tomu byl důvod. Krajský soud v úterý Chalupu potrestal podmínečným trestem.

Chalupa dostal u ostravského soudu podmínečný trest v délce 18 měsíců a zároveň dvouletý zákaz působení v úřední funkci, kde se rozhoduje ve správním řízení. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání. 

Státní zástupce Chalupovi za zneužití pravomocí úřední osoby navrhoval vězení v rozmezí pět a půl až šest let, naopak obžalovaný se dožadoval zproštění.

Podle obžaloby v roce 2014 vydal bratrům Zemkovým licence na solární elektrárny na Chomutovsku, a to v opakovaném řízení, ačkoliv se tak stát nemělo.

Prohlídka prokázala, že hotovo zdaleka není a nebude

Podle žalobce stačilo, kdyby nahlédl do trestních spisů předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové a její podřízené Michaely Schneiderové, kde by zjistil, že na licenci bratři Zemkové nemají oprávnění. Způsobil tak prý škodu za více než tři sta milionů korun.

Chalupa naopak argumentoval tím, že mu zákon licence nevydat neumožňoval a celý svůj postup konzultoval s právníky ERÚ.

Soudkyně při zdůvodnění verdiktu uvedla, že Chalupa rozhodoval nedbale a liknavě. „Ačkoliv bylo prohlídkou v prosinci 2010 zjištěno, že se v areálu elektráren stále provádějí výkopové práce a v části ani nebyly instalovány solární panely, tak přesto dal na revizní zprávu, která tvrdila opak. Tvrdil, že přes revizní zprávy nejede vlak, vůbec si však nezjistil objektivní informace. Přitom bylo zřejmé, že revizních zpráv je několik a není tedy s nimi něco v pořádku,“ zmiňovala soudkyně lhůtu konce roku 2010, do které solární elektrárny měly zajištěny vyšší výkupní ceny.

Škoda přesáhla 300 milionů korun

Podle soudu dosáhla škoda Chalupova počínání zhruba 320 milionů korun, a to ke škodě společnosti ČEZ Prodej. Případný spor se bude řešit v civilně-správním líčení. „ČEZ uvedl, že stav v současnosti analyzuje a trestního řízení se zatím neúčastí,“ sdělila soudkyně.

Dále vysvětlila, že trest je na spodní hranici trestní sazby jeden rok až pět let a navíc podmínečný, protože Chalupa má dosud čistý trestní rejstřík, od činu už uplynul dlouhý časový odstup a rovněž přihlédla k aktuálnímu zdravotnímu stavu obžalovaného.

Chalupa po konci líčení jen konstatoval, že soud prostě takto rozhodl a nyní se poradí s právníkem o odvolání. Více se na pokyn obhájce nevyjadřoval. Státní zástupce naopak uvedl, že soud zohlednil většinu obžaloby, takže je spíše spokojen.

Už dříve Nejvyšší soud zprostil obžaloby právě Vitáskovou a Krajský soud v Brně Schneiderovou (podrobněji zde).

Boj o výhodnější výkupní ceny

V případu šlo o licence, které podle dřívější obžaloby majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Elektrárny stojí v areálu chomutovských válcoven a patří do impéria Zdeňka Zemka, majitele například fotbalového klubu Slovácko a dopravce ČSAD Vsetín. Zdroje s instalovaným výkonem sedm a šest megawatt patří mezi 25 největších fotovoltaických elektráren v České republice.

V kauze soudy potrestaly dalších šest lidí. Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. Všech šest jich neuspělo ani u Ústavního soudu, ke kterému podali stížnosti.

,