Soud za nelegální alkohol odhalil triky z doby před metanolovou aférou

  13:06aktualizováno  13:06
Krajský soud v Ostravě začal projednávat nelegální výrobu alkoholu, z níž je obžalovaný Milan Mikulašek z Petřvaldu na Karvinsku. Podle spisu obchodoval s bossem lihové mafie Radkem Březinou. Soudní líčení odhalilo, jak se ještě před vypuknutím metanolové aféry nelegálně podnikalo s alkoholem.

Radek Březina (na snímku) byl jediným dodavatelem lihu nelegálnímu výrobci Milanu Mikulaškovi z Petřvaldu na Karvinsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sedmapadesátiletý Mikulašek, vyučený malíř-natěrač, podle obžaloby nakoupil od Březiny v letech 2004 až 2011 zhruba 77 tisíc litrů lihu, ze kterého vyrobil rum a vodku.

Lahve bez kolků pak přes další překupníky šířil po celé České republice.

Ačkoliv jeho alkohol neobsahoval metanol, souzený je za neodvedení spotřební daně ve výši takřka dvaceti milionů korun, za což mu hrozí pět až deset let vězení.

Šéf lihové mafie Radek Březina, coby největší dodavatel nelegálního lihu, už byl v červnu 2017 odsouzen ke třinácti letům vězení.

Mikulašek obchodování s Březinou potvrdil a rovněž nezapíral nelegální výrobu lihovin. S obžalobou však nesouhlasí v množství pančovaného alkoholu.

Co obžalovaný také řekl

„V devadesátých letech se alkohol vyráběl v každé garáži.“

„Chápejte, to bylo načerno, tam nebylo zapotřebí účetnictví.“

„Levný alkohol byl stále žádaný. Tak jsem pátral po zdrojích.“

„Když jsem odmítl, tak si Březina našel na velkou výrobu Čanigu a jeho likérku Drak. A ten vyráběl o sto péro.“

„Březina byl na kvalitu lihu pedant a jeho čistotu si hlídal.“

„Březina mi říkal, ať si pořídím více mobilů, že on to tak má.“

S Březinou se obžalovaný seznámil už v 90. letech, kdy v Petřvaldě založil likérku MIKI. „Tehdy se alkohol vyráběl v každé garáži,“ vzpomenul Mikulašek.

Jeho tehdejší podnikání bylo legální, likérka skončila až kvůli finančním problémům v roce 2001. Jenže na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku zájem o její výrobky přetrvával.

Vozy s nákladem lihu stály na benzinkách

Mikulašek se proto rozhodl pro obnovení likérky a oslovil Březinu, který měl pověst levného dodavatele kvalitního lihu. „To jsem si několikrát ověřil. Jeho líh neměl ve střední Evropě konkurenci,“ chválil obžalovaný.

Radek Březina si podle spisu provoz likérky v Petřvaldu prohlédl, Mikulaškovi půjčil milion korun, ale už se nedohodli na podmínkách podnikání. „Chtěl dodávat obrovská kvanta lihu, přičemž výrobky nedanit, to jsem se bál. Když jsem odmítl, tak si našel na velkou výrobu Čanigu a jeho likérku Drak. A ten vyráběl o sto péro,“ líčil obžalovaný.

Nakonec se však s Březinou domluvil na menších dodávkách, přibližně tisíc až tři tisíce litrů.

Systém byl poměrně jednoduchý a promyšlený. Mobilem si domluvili osobní schůzku, nejčastěji v Březinově hotelu ve Zlíně-Kostelci. Tam sjednali termín a množství. Březina pak vyslal nákladní vůz s lihem, který doprovázelo osobní auto, jehož osádka kontrolovala silnici, jestli někde nečíhá policejní nebo celní kontrola.

Cena byla výhodná, za litr lihu 80 korun

Nákladní vůz pak odstavili na benzinových pumpách v Ostravě-Vítkovicích nebo v ostravské Rudné ulici, klíčky nechali na předním kole nebo v nárazníku a odjeli. Pak přijel Mikulašek a líh odvezl.

„Náklad jsem vyložil ve své likérce, ale tam jsem už nevyráběl. V domku svých rodičů jsem dělal takřka na koleně. Auto jsem vrátil na pumpu, ale vždy tu druhou, než kam přijeli,“ popisoval obžalovaný spolupráci.

Fotogalerie

Nakoupil lahve, víčka, tresti i etikety a začal s výrobou. Za večer byl schopen vyrobit až čtyři stovky neokolkovaných lahví rumu nebo vodky, které pak prodal překupníkovi ve Frýdku-Místku.

Pančovaný alkohol pak putoval ke konečným prodejcům po celé zemi.

„Až jsem vše prodal, tak jsem peníze odvezl Březinovi. Líh mi prodával za osmdesát korun za litr,“ uvedl Mikulašek.

Celníci však jeho nezákonné podnikání v září 2011, tedy rok před vypuknutím metanolové aféry, odhalili. „Ještě jsem volal Březinovi, ať si dá pozor, co se stalo. On mi říkal, že od známého celníka z Ostravy už o tom ví, ale prý nemusím mít o něj strach, že je jištěný a s některými celníky spolupracuje,“ vypověděl Mikulašek.

Nemám žádný majetek, říká obžalovaný

Naposledy se s Březinou slyšeli v době vypuknutí metanolové aféry, kdy mu volal. „Březina mi říkal, že se musí vyšetřit a zjistit, kdo za ten metanol může. Ale likérku Drak s Čanigou prý padnout nenechá. Pak padlo všechno,“ vypověděl Mikulašek (více o likérce Drak a trestu pro Pavla Čanigu čtěte v článku Šéf Likérky Drak obral podle soudu stát o miliardu, dostal 11,5 roku).

Mikulašek sám uvádí, že žádné účetnictví nevedl, falešné kolky k dispozici neměl. A v současnosti nevlastní ani žádný majetek. „Vše mi zabavili exekutoři,“ povzdychl si. Nyní pracuje jako skladník v jedné potravinářské firmě.

Eskorta přivádí v roce 2015 Radka Březinu k Vrchnímu soudu v Olomouci

Autor:

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

VIDEO: Lupič přepadl dva obchody v Ostravě, jednu prodavačku zmlátil

Lupič při krádeži zmlátil prodavačku

Zřejmě jeden a tentýž lupič přepadl během necelých dvou dnů obchody v Ostravě. Při jednom útoku surově napadl...

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

Důchodkyni smetlo na přechodu v Ostravě auto, střet nepřežila

Osobní auto porazilo starší ženu a malého chlapce na přechodu pro chodce.

Pětasedmdesátiletou ženu smetlo v sobotu po poledni auto, když v Ostravě-Zábřehu přecházela po přechodu. „Při střetu...

Najdete na iDNES.cz