Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Ostravský lobbista Dědic dostal za manipulace zakázek osm let vězení

  9:26aktualizováno  13. října 7:43
Krajský soud v Ostravě poslal na osm let do vězení se zvýšenou ostrahou ostravského podnikatele a lobbistu Martina Dědice. Podle obžaloby přes komunální politiky ovlivňoval veřejné zakázky, bral za to úplatky a krátil daně. Verdikt obsahuje i nařízení propadnutí Dědicova majetku.

Dědic se pohyboval v trestní sazbě pět až dvanáct let. Odsouzeno bylo dalších pět obžalovaných, z toho čtyři dostali podmínku.  Čtyři roky nepodmíněně obdržel senior Břetislav Pavelek, který hrál úlohu takzvaného bílého koně. Dva pak soud zprostil viny.

Verdikty nejsou pravomocné, protože jak obhájci, tak i státní zástupci si ponechali lhůtu pro případné odvolání. A někteří už naznačovali, že se nepochybně odvolají.

„Obžalovaný získal vliv na chod Městské nemocnice Ostrava a Dopravního podniku Ostrava. Prostřednictvím těchto vztahů získával informace o chodu společností a připravovaných veřejných zakázkách,“ uvedl soudce Igor Krajdl. 

Soud zprostil obžaloby pouze firmu Vostav Morava a dva její zástupce, Břetislava Čížka a Petra Gřeše.

Jiří Hána, Roman Gavanda a Tomáš Doležal dostali nakonec tříleté tresty vězení, ale s podmíněným odkladem na pět let. A Jaroslav Křemen 30 měsíců odnětí svobody také s odkladem na zkušební dobu pěti let. 

Všichni odsouzení dostali i peněžité tresty v rozmezí od půl do tří milionů korun. A většina z nich nesmí deset let pracovat ve statutárních orgánech obchodních společností.

Peněžité tresty postihly i firmy. Dodavatel tramvají Pragoimex má zaplatit 30 milionů a dodavatel zdravotnického materiálu Perfect Distribution z holdingu Agel (dříve Martek Medical) deset milionů.

K rozsudkům se dospělo po osmi letech od rozsáhlých domovních prohlídek u ostravských podnikatelů, manažerů a také komunálních politiků především z řad ČSSD, po více než sedmi letech od následujícího obvinění čtyř firem a osmi lidí v čele s podnikatelem a lobbistou Martinem Dědicem a po téměř pěti letech od zahájení hlavního líčení.

Hlavní obžalovaný Martin Dědic, který se vyhlášení rozsudku nezúčastnil, byl potrestán za ovlivnění šesti veřejných zakázek Městské nemocnice Ostrava a Dopravního podniku Ostrava, přijetí úplatků, krácení daní a praní peněz přes reklamní firmu.

Státní zástupce: Vinu jsem prokázal

Státní zástupce Vít Koupil v závěrečné řeči v červnu pět hodin popisoval, jak Dědic díky spolupráci s exhejtmanem Miroslavem Novákem a dalšími členy ČSSD ovlivňoval veřejné zakázky v ostravském dopravním podniku i nemocnici a inkasoval úplatky prostřednictví firmy Business Advisor za údajné poradenství.

 „Firma Business Advisor, kterou ovládal Martin Dědic, začala náhle růst až s nástupem Miroslava Nováka na pozici náměstka hejtmana. I když obžalovaní tvrdí, že jí platili za poradenství, mám za prokázané, že firma bez zaměstnanců byla jen skořápkou pro zastírání přijímání úplatků,“ řekl Koupil.

Připomněl, že firma určitý čas oficiálně zaměstnávala bývalého politika ČSSD Adama Rykalu a manželku exhejtmana Martinu Novákovou, které vyplatila téměř 600 tisíc korun. „Ale po jejich činnosti tam není ani stopa. Nedělali nic, jen dostávali kapesné,“ líčil Koupil.

I jednatel zmíněné firmy, senior Břetislav Pavelek, byl podle žalobce pouze Dědicem najatým bílým koněm, který žádné poradenství neposkytoval.

Podle obžaloby inkasovala firma Busines Advisor za svoji údajnou činnost desítky milionů korun, ale devadesát procent příjmů utratila za reklamu.

Přibyly žaloby za krácení daní

„Nakupovala až desetinásobně předražené reklamní služby u agentury Propag-Storm proto, že asi osmdesát procent částky se vracelo zpět v hotovosti nebo na účet Dědicovi,“ popsal Koupil, který k původní žalobě za ovlivňování zakázek, úplatkářství a legalizaci výnosů z trestné činnosti postupně přidal i dvě žaloby za krácení daní.

Dědicovi navrhoval delší trest, než jaký nakonec soud uložil. 

„S ohledem na výši přijatých úplatků okolo třiceti milionů korun, navazující krácení daní a praní špinavých peněz prostřednictvím organizované zločinecké skupiny navrhuji trest odnětí svobody v délce jedenáct roků se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou a dále propadnutí majetku a propadnutí věci, a to finančních prostředků na bankovním účtu v bance Valartis, kdy je nesporné, že pochází z výnosů z trestné činnosti,“ sdělil státní zástupce.

Šest let by podle návrhu Koupila měli strávit ve vězení Břetislav Pavelek a Jiří Hána z firem Business Advisor a Pragoimex, po čtyřech letech Jaroslav Křemen, Roman Gavanda a Tomáš Dohnal z firem Pragoimex a Martek Medical. Podmíněný trest, tedy dva roky vězení, ale s podmíněným odkladem na pět let, navrhl žalobce Břetislavu Čížkovi a Petru Gřešovi z firmy Vostav Morava.

Obhájce: O důkazech jsem slyšel velmi málo

Každý z nich by měl mít podle Koupila i zákaz činnosti výkonu člena statutárního orgánu právnické osoby na dobu deset let a měl by uhradit škodu ve výši od 500 tisíc korun do deseti milionů. Platit mají i obžalované firmy Pragoimex (30 milionů), Perfect Distribution (dříve Martek Medical, která patří holdingu Agel) 10 milionů a Vostav Morava (1,5 milionu). „Výše trestů souvisí s výší škody,“ vysvětlil Koupil.

Dědic i všichni ostatní obžalovaní vinu od začátku odmítají a do poslední chvíle věřili, že soud rozhodne jinak, než navrhoval žalobce. Nepochyboval o tom ani Dědicův obhájce Miloslav Kijas. 

„Pro mě je zásadní otázka viny a důkazů. Ale o důkazech jsem v návrhu státního zástupce slyšel strašně málo,“ reagoval na závěrečnou řeč žalobce Kijas, který pro Dědice navrhl úplné zproštění všech obvinění. Totéž navrhli také obhájci ostatních obžalovaných.

Také předseda soudního senátu Igor Krajdl dříve nastínil, že důkazní situace je složitější. „Přímé důkazy ve spise nejsou. Uvidíme, jak situaci posoudí soudní senát,“ nastínil v červnu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Sparta v poháru bezpečně postupuje, to Baník i Plzeň překvapivě končí

Jen Sparta potvrdila roli favorita v osmifinále domácího fotbalového poháru. I s náhradníky v sestavě vyhrála v...

To jsou ony! Okradená žena uviděla zlodějky z okna policejní služebny

Otřepaný trik použily tři zlodějky, které v Ostravě okradly ženu. Zatímco dvě z nich jako volavky žebraly o peníze,...

Lidé poslali miliony na investiční zlato, muž je utratil za hry a luxus

Téměř dvě stovky lidí se nechaly oklamat podvodníkem, který za výhodnou cenu sliboval nakoupení takzvaného investičního...

Nejdelší Tatra na světě vozí 24metrové tyče v ostravské huti Liberty

Hutní společnost Liberty Ostrava ve svém areálu představila speciální nákladní vůz značky Tatra určený pro převážení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní skleníky. Tvůrci projektu EDEN na Karvinsku poznávali britský vzor

Vypadalo to jako předvolební vábnička nebo sci-fi. Projekt vědecko-turistických skleníků EDEN pro Karvinsko však...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Nejdelší Tatra na světě vozí 24metrové tyče v ostravské huti Liberty

Hutní společnost Liberty Ostrava ve svém areálu představila speciální nákladní vůz značky Tatra určený pro převážení...

Lidé poslali miliony na investiční zlato, muž je utratil za hry a luxus

Téměř dvě stovky lidí se nechaly oklamat podvodníkem, který za výhodnou cenu sliboval nakoupení takzvaného investičního...

Ve Stavbě roku bodovaly projekty z Moravskoslezského kraje

V celostátní soutěži Stavba roku 2021 bodovaly projekty z kraje. Z celkového počtu 35 oceněných českých a moravských...

Opravy zámku Linhartovy se zastavily. Stavbaři odešli, hrozí ztráta dotace

Už v září mělo být hotovo, místo toho se hledá nový stavitel. Oprava zámku Linhartovy na Bruntálsku má problém. Na...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...