Od roku 2019 na nich kromě mnoha druhů ptáků a dalších živočichů žije i pětadvacetičlenné stádo divokých exmoorských poníků. To se letos promění na stádo chovné. „Kromě jednoho vybraného hřebce rozmístíme ty zbývající do nových lokalit a Kozmické ptačí louky dostanou nové stádo kobyl,“ nastínil letošní plány spolumajitel otické společnosti Kamil Lisal.
V současné době navíc k poníkům přibyly také jalovice skotského náhorního skotu. Ty už na jaře dostanou býčka a v dalším roce by mohly vyvést první telata.
Louky u Kozmic na Opavsku skrývaly vzácného pavouka, v Česku je raritou |
Právě přítomnost těchto velkých býložravců pomáhá v lokalitě zvyšovat rozmanitost živočišných druhů. „Kombinovaná pastva nabízí na loukách mnoho různorodých plošek s různě vysokou vegetací. Již po pár letech můžeme pozorovat, že louky se vlivem pastvy regenerují, v sezoně krásně kvetou a hučí hmyzem,“ vysvětlila ekoložka společnosti Marie Vavrečková.
V těchto dnech její pracovníci lokalitu připravují na příchod jarní sezony, kdy už lidé nebudou do luk vstupovat. „Opravujeme ohradníky a stříháme přerostlé keře. Odstranili jsme lokální porosty sítin, které na některých místech přerostly v sítinový les a bránily ve volném rozhledu bahňákům,“ jmenovala ekoložka. „Tito ptáci jsou velmi opatrní a vybírají si strategická místa, kde se nejlépe vyvarují přítomnosti dravých ptáků.“ Odstranění sítin navíc zabrání vysychání mělkých tůní, které obojživelníci využívají k rozmnožování.
Daří se i kriticky ohroženým druhům
Bahňáci však nejsou jediným druhem ptáka, pro něhož jsou Kozmické ptačí louky oblíbenou lokalitou. Pravidelně se tam objevují čírky obecné, husy a labutě velké, volavky bílé a popelavé.
Zoologové zaznamenali rovněž výskyt dvou až pěti jeřábů. „Množství ptáků, kteří na loukách nacházejí útočiště, každoročně stoupá. Zpozorovali jsme například kulíky bledé, jespáčky ploskozobé a minulý rok jsme potvrdili hnízdění kriticky ohroženého bukáčka malého, naší nejmenší volavky,“ přiblížila Vavrečková.
V mokřadech na Opavsku se začalo zabydlovat stádo divokých poníků |
Kozmické louky se budou měnit i nadále a vzhledem k rozloze se budou postupně zvyšovat také počty pastevních zvířat. „Rádi bychom rozšířili pastevní areál vybudováním nových ohrad. V současné době se rovněž snažíme získat finanční prostředky na nákup techniky, která nám usnadní údržbu luk,“ konstatoval Lisal.
Místo totiž i přes přítomnost koní a krav vyžaduje strojové sečení. To se musí provádět ve vhodných termínech s ohledem na některé druhy živočichů, jako je například modrásek bahenní, nebo na dobu hnízdění ptáků.
V Kozmicích na Opavsku budou ve volné přírodě běhat divocí koně |
„Strojové seče jsou velmi finančně a časově náročné, zvláště v tak členitém terénu. Navíc termíny nabízené ze strany zemědělců nejsou ideální,“ odůvodnil Lisal. „Bez vlastní techniky ve formě traktoru s příslušenstvím a seníku jsme však na spolupráci se zemědělci odkázáni.“