Kotle ostravské hutě ArcelorMittal budou vypouštět méně škodlivin

  17:48aktualizováno  17:48
Ostravské hutě ArcelorMittal chystají opatření, které až o čtvrtinu sníží množství vypouštěných oxidů dusíku. Na obří modernizaci kotlů se bude ze čtyřiceti procent podílet Evropská unie.
Ostravský hutní gigant hlásí další omezení vypouštění škodlivin do ovzduší.

Ostravský hutní gigant hlásí další omezení vypouštění škodlivin do ovzduší. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vstřikování čpavkové vody do topenišť kotlů vyrábějících páru má zajistit, že firma od jara roku 2015 vypustí do ovzduší o 600 tun oxidů dusíku méně než v současnosti.

"Na oxidy dusíku se vážou prachové částice, které jsou v současnosti největším problémem v Moravskoslezském kraji," vysvětlil nutnost investice ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal Ostrava Petr Baranek.

"V jednotlivých kotlích vybudujeme místa pro injektáž vody, která se tudy bude vstřikovat. Při teplotách 870 až 1050 stupňů Celsia dojde k chemické reakci, která oxidy dusíku rozloží," dodal Petr Baranek.

"Výsledkem reakce oxidů dusíku a čpavkové vody je dusík a vodní pára, což jsou přirozené složky atmosféry," vysvětlila pro lidi méně kované v chemii mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Evropská unie zpřísnila limity oxidů dusíku

Při modernizaci chce hutní společnost do roku 2015 postupně opravit a upravit tři kotle ve své dceřinné firmě ArcelorMittal Energy Ostrava.

"Tyto kotle budou v letním období odstaveny, vždy jeden po druhém tak, aby byla zajištěna dodávka energií do našich hutních provozů," vysvětluje Petr Baranek s tím, že při opravě nebudou ohroženy ani dodávky tepla a teplé vody pro sídliště v obvodu Ostrava-Jih.

Primárním účelem kotlů je výroba tlakové páry a dalších energií, jako je například stlačený vzduch, potřebných pro provoz hutě. Prostřednictvím generátoru se zde vyrábí také elektrická energie. Na rekonstrukci kotlů za více než miliardu korun se finančně podílí také Evropská unie.

"Ta přispěje zhruba čtyřiceti procenty z celkové ceny rekonstrukce," vysvětlila mluvčí firmy.

Hlavním důvodem, proč se Mittal pro rekonstrukci rozhodl, je změna legislativy Evropské unie. Podle limitů pro vypouštění škodlivých látek se právě u oxidů dusíku sníží od roku 2016 maximum vypouštěných škodlivin ze současných 500 mikrogramů na metr krychlový na 200 mikrogramů.

Staré kotle nahradí nové - fluidní

"Tato rekonstrukce vyřeší polovinu kapacity našich kotlů, u těch zbývajících nebudeme rekonstruovat, ale nahradíme je fluidními kotly, které jsou pro životní prostředí ještě lepší," přiblížil další plány firmy Petr Baranek s tím, že do výstavby fluidních kotlů chce firma do roku 2016 investovat okolo šedesáti milionů eur.

Už v minulosti firma investovala do odsíření a denitrifikace (snížení emisí oxidů dusíku, pozn. red.) svých provozů přes 880 milionů korun.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Šéf filmového klubu: Zakázané Starce na chmelu jsme hráli třikrát za den

Manželé Fiedlerovi jsou s karvinským filmovým klubem spojeni od osmdesátých let...

Karvinský filmový klub před nedávnem oslavil padesátiny a patří k nejstarším v republice. Velkou část jeho existence...

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Proměna centra Kopřivnice. Město se po půlstoletí dočká důstojného náměstí

Vizualizace nového centra Kopřivnice

Už v červnu by mohla začít dlouho očekávaná přestavba náměstí v Kopřivnici na Novojičínsku. Radnice totiž nyní získala...

Najdete na iDNES.cz