Hasiči zamítli protipožární opatření navržené pro kostel v Gutech

  13:30aktualizováno  13:30
Obnova vyhořelého dřevěného kostelíku v Třinci-Gutech se odkládá na neurčito. Hasiči totiž zamítli protipožární opatření navrhované Ostravsko-opavskou diecézí, které je však podmínkou vydání stavebního povolení. Původní kostel ze 16. století zapálili předloni na začátku srpna tři mladíci, kteří už sedí ve vězení.

Svatostánek byl nejstarším dochovaným dřevěným kostelem na Těšínsku, nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí. | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Hasiči považují navrhované opatření za nedostatečné. „Podle našeho přesvědčení totiž nezaručuje, že se o případném požáru dozvíme včas. Hrozilo by prodlení v délce desítek sekund až několika minut, což může být rozhodující,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Chtějí proto, aby zařízení v případě požáru dalo signál přímo hasičským dispečerům. Naopak diecéze navrhuje, aby automatické hlášení dostala soukromá společnost, která by pak problém nahlásila hasičům.

„S takovým systémem nemáme vždy dobré zkušenosti. Přitom rozdíl v ceně je podle našich informací jen čtyři tisíce korun měsíčně,“ poznamenal Kůdela.

Upozornil, že ve vyhořelé chatě Libušín v beskydském horském sedle Pustevny hasiči dokonce žádali pevný hasicí systém zabudovaný ve stavbě.

„Ten v případě Gutů nepovažujeme za nutný. Dále už však ustoupit nemůžeme,“ konstatoval mluvčí moravskoslezských hasičů.

Fotogalerie

Vedoucí stavebního odboru Ostravsko-opavské diecéze Václav Kotásek řekl, že informaci o zamítnutí projektu dostal zatím jen ústně. „Ještě nemáme písemné stanovisko. Vím, že připomínek bylo více. Nevím ale, o co přesně šlo. Až připomínky vyhodnotíme, vydáme stanovisko,“ uvedl.

Stavba měla začít loni na podzim. Příprava se ale zdržela. Třeba jednání s památkáři trvalo déle, než investor předpokládal. Bylo nutné najít kompromis mezi představami stran. Nový termín se odhadoval na letošní léto. Zamítavým postojem hasičů se zahájení stavby odkládá.

Škoda byla vyčíslena na dvacet milionů

Pro výstavbu je kromě projektu připraveno vše. Pokáceno bylo 450 metrů krychlových kulatiny. Vybraná firma už dřevo odkornila, upravila na potřebné profily a uložila pro další použití. Dřevo bylo většinou otesáno či jinak upraveno.

Současně se těžilo smrkové dřevo pro výrobu šindelové krytiny. Na výrobu šindelů se spotřebuje na 150 metrů krychlových dřeva.

Kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného objektu do vězení tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka, odsedí si 3,5 roku, osm a devět let.

Nejvyšší trest dostal hoch, který akci vymyslel. Nejnižší trest dostal chlapec, který budovu zapálil. V době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal odsouzený, který všechny na místo přivezl.

Z kostela po požáru zůstala jen hromada ohořelých trámů

Autoři: ,

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Šéf vyšetřovací komise k OKD chce podat trestní oznámení na Sobotku a Urbana

Poslanci ČSSD Bohuslav Sobotka, Milan Urban a Miroslav Svoboda během jednání...

Sněmovní vyšetřovací komise by měla podat trestní oznámení na bývalého ministra ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana...

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Když jely vozíky, nešla televize, vzpomíná Partyková

Yvona Partyková pochází z jižní Moravy, v Ostravě žije od roku 1980. A je znát,...

Do Ostravy přišla sice až v roce 1980, přesto měla výtvarnice a básnířka Yvona Partyková možnost poznat její rázovitost...

V Moravskoslezském kraji chybí řidičům tisíce parkovacích míst

ilustrační snímek

Tisíce parkovacích míst chybí obyvatelům jednotlivých měst v Moravskoslezském kraji. Ovšem řešení problému s vysokým...

Odboráři se dohodli s Liberty na zaměstnanosti i udržení výroby v huti

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích

Sociální smír zavládl v ostravské huti Liberty Steel, bývalé Nové huti. Odboráři se totiž s majiteli společnosti...

Najdete na iDNES.cz