Úplatky nebyly, tvrdí ostravští manažeři stíhaní za korupci

  16:30aktualizováno  16:30
Policie prověřuje desítky ostravských veřejných zakázek. Minulý týden obvinila z korupce osm lidí a čtyři firmy. Místní lobbista Martin Dědic skončil ve vazbě. Všichni se diví. "Úplatky nebyly," tvrdí zatím obvinění. Totéž zní i od politiků či manažerů městských společností.

Policie přivádí obviněného podnikatele Martina Dědice na Okresní soud v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zatímco podle policie se propojení některých politiků s podnikateli stalo v Ostravě podhoubím pro organizovaný zločin kolem veřejných zakázek, obvinění podnikatelé, ale i politici a manažeři městských firem se tomu diví a unisono tvrdí, že o ničem nevědí.

"Nemáme žádné konkrétní informace," říkají shodně primátor Ostravy Petr Kajnar, jeho náměstkyně Simona Piperková, která má pod sebou nemocnici, i náměstek Tomáš Sucharda, do jehož ranku patří Dopravní podnik.

Obviněné firmy

  • Pragoimex, dodávky tramvají
  • Vostav Morava, stavební práce
  • Business Advisor, poradenství
  • Martek Medical, zdrav. materiál

Státní zástupce Vít Koupil přitom už minulý týden sdělil, že obvinili osm podnikatelů a čtyři firmy z trestných činů souvisejících s ovlivňováním šesti zakázek městských organizací z let 2009 až 2013.

"Tři se týkají pořizování tramvají pro ostravský dopravní podnik, tři stavebních prací a dodávek zdravotnického materiálu do městské nemocnice," upřesnil tehdy.

Minulý pátek navíc soud poslal do vazby jednoho z obviněných, podnikatele a lobbistu Martina Dědice, který je obviněný ze tří trestných činů včetně přijímání úplatku za to, že zajišťoval firmám vítězství ve výběrovém řízení.

"Obvinění nás překvapilo," řekl zástupce Vostavu

"Ze zmíněných zakázek získal přes 30 milionů korun," řekl Vít Koupil. "Dostal je po částkách, které byly zakrývány smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti." Dědic vždy odmítal podezření, že ovlivňoval veřejné zakázky a od vítězů tendrů bral peníze. Další obvinění podnikatelé či zástupci firem buď mlčí, nebo striktně odmítají, že by mu je dávali.

"Úplatky? Žádné jsme nikomu nedali. Obvinění nás překvapilo," řekl MF DNES zástupce vedení firmy Vostav Morava, která v posledních letech vyhrála v městské nemocnici stavební zakázky za více než 100 milionů korun a patří mezi čtveřici obviněných právnických osob. Obvinění čelí i dva z jejích manažerů, a to v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci plicního oddělení a traumatologie.

Právník firmy Vostav Morava Matěj Zachveja tvrdí, že firma vyhrála, protože nabídla nejnižší cenu. "Obvinění je nedůvodné. Jistě se to brzy prokáže," uvedl.

Šéf dopravního podniku: Zatím nevíme, o které zakázky jde

Kromě Vostavu obvinila policie firmu Pragoimex, která dodává Dopravnímu podniku tramvaje, poradenskou firmu Business Advisor, která patří Dědicovi, a dodavatele zdravotnického materiálu Martek Medical, člena holdingu Agel.

V každé ze čtyř právnických osob navíc čelí obvinění dvojice manažerů či vlastníků jako fyzické osoby. A všichni to vnímají stejně jako lidé z Vostavu.

"Obvinění je nedůvodné. Bližší informace zatím sdělovat nebudeme," řekla za Martek Medical Hana Szotkowská. Ředitelé obou městských společností, jejichž zakázky podle policie provázela korupce, tvrdí, že o tom zatím nevědí vůbec nic. A zdůrazňují, že s Dědicem nespolupracovali.

"Zatím ani nevíme, o které zakázky jde," líčil zastupitelům města ředitel DPO Roman Kadlučka.

"Už po prosincové návštěvě policie, která žádala podklady o dopravních prostředcích pořízených v letech 2008 až 2013, jsme zahájili vnitropodnikovou kontrolu. Nezjistili jsme žádné pochybení ani náznak problému," líčil Kadlučka.

Podle něj zakázky dvakrát kontrolovalo ministerstvo financí a pak ještě specialisté na zakázky z regionálního operačního programu.

Nykel: Nikdy u nás nebyly žádné razie

"Našli jen drobné administrativní chyby, které neměly vliv na výběrová řízení, a podnik je okamžitě napravil," ujasnil ředitel. Dodal, že poslední kontrola proběhla minulé úterý, tedy dva dny předtím, než vyšla najevo obvinění.

Podobně popsal situaci i ředitel městské nemocnice Tomáš Nykel.

"V posledních dvou letech nás policie písemně vyzvala, abychom předložili podklady k celkem osmi veřejným zakázkám z let 2008 až 2013. To je jediný kontakt, který jsme s ní měli. Nikdy u nás ani nebyly žádné razie," sděloval Nykel.

Podotkl, že policii zajímaly velké zakázky. "Právě proto, abychom vyloučili nebo maximálně omezili různé tlaky na vedení nemocnice, ale také proto, že jsou to zakázky náročné na administrování, dělaly je pro nás externí firmy," vysvětloval Nykel zastupitelům.

Kauza státnímu zástupci připomíná případ Davida Ratha

Státního zástupce Víta Koupila rozdílný pohled na situaci kolem ostravských veřejných zakázek nijak nepřekvapuje. Připomíná mu to totiž například kauzu středočeského hejtmana Davida Ratha.

"Tehdy přece také všichni svědci ze Středočeského kraje tvrdili, že u nich korupce není možná. U tohoto typu trestné činnosti je to běžné, protože každá organizace má nastavené vlastní mechanismy kontroly. Přesto všichni víme, že se to děje," vysvětlil Koupil.

Podle primátora je možné, že veřejné zakázky provázely podvody, ale zadavatel o tom nevěděl.

"Zástupci stavební firmy se například mohli domluvit s projektantem. Kdyby nacenil práce, které se dělat nemusí, firma by mohla jít s cenou dolů," míní Petr Kajnar.

"Pravděpodobnější ale je, že do toho musel být zatažený i někdo ze strany investora," přemítá primátor. "Jenže dokud nemáme důkazy, nemůžeme nikoho obviňovat. Já osobně jsem se panu Dědicovi vyhýbal, protože měl špatnou pověst," dodal.

Nejčtenější

Na chatě v Beskydech se přiotrávilo dvanáct lidí, snědli grilované maso

PŘIOTRÁVENI Z GRILOVANÉHO MASA: Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními...

Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními potížemi museli v sobotu ošetřit ve špatně přístupném terénu v horách...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Krajinu zapleveluje rostlina netýkavka. Umí dokonce „střílet“ semena

Netýkavka žláznatá likviduje ostatní rostliny a stahuje na sebe hmyz.

K likvidaci invazivní rostliny netýkavky žláznaté vyzvala obyvatele Bystřice na Frýdecko-Místecku. Netýkavka se...

Ostrava - Bohemians 4:2, sporný gól, pak přestřelka v režii domácích

Nemanja Kuzmanovič a Rudolf Reiter (oba Baník Ostrava) se radují z gólu Tomáše...

Fotbalisté ostravského Baníku poprvé v sezoně vyhráli před vlastními fanoušky, Bohemians 1905 zdolali 4:2. A to ačkoliv...

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Další z rubriky

Včelařské artefakty kdysi sbíral i Zátopkův otec, připomíná výstava

Kurátor Ondřej Šalek ukazuje na historické exponáty, které kopřivnické muzeum...

Historické plakáty nalezené ve zdech včelína, sto let starý lis na med, včelařská maska připomínající artefakt z...

Rodiče kojence se opíjeli na zahrádce restaurace, hosté volali strážníky

Ilustrační snímek

Dlouhé hodiny popíjeli rodiče ani ne ročního kojence na předzahrádce jedné z ostravských restaurací. Svědci na ně...

Desítkám tisíc lidí se letos zablokují ODISky. Vyřízení karty trvá týdny

Karty ODIS využívají tisíce cestujících Moravskoslezského kraje.

Zájem o čipové karty ODISky od jejich zavedení v Moravskoslezském kraji postupně vzrostl. V současnosti je podle...

Najdete na iDNES.cz