Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Komunisty nejvíc štvalo, že Chartu 77 podepsal horník, vzpomíná Marek

  8:55
V roce 1989 jeho tvář proběhla obrazovkami většiny západních zemí, v Československu ty záběry neviděl zřejmě nikdo. Jaroslava Marka z Raškovic na Frýdecko-Místecku a jeho manželku surově zatkli v civilu oblečení policisté.

Jaroslav Marek se záběrem z ledna 1989, kdy jeho i manželku na demonstraci na pražském Václavském náměstí zatkli policisté v civilu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přelomový revoluční rok 1989 nezačal pro Jaroslava Marka jako pro většinu obyvatel tehdejšího Československa až po 17. listopadu, ale už v lednu.

Tehdy jej i s manželkou, zatkli policisté při demonstraci v rámci Palachova týdne. A zatýkání někdo natočil a dostal do západních televizí. Téměř by se dalo říct, že byl hvězda. Jen o tom nevěděl.

Jak jste se dozvěděl, že vůbec nějaká demonstrace v rámci Palachova týdne je? V tehdejším Severomoravském kraji se o nich asi příliš nevědělo.
Jednoduše. Poslouchal jsem Svobodnou Evropu, kde se o chystaném protestu mluvilo, tak jsem tam s manželkou jel.

Jaroslav Marek

Jaroslav Marek na náměstí Svobody v Místku.

Do doby, než v roce 1987 podepsal Chartu, žil v Havířově a pracoval jako horník na Dole ČSM. Poté jej z šachty vyhodili, novou práci našel na Dole Staříč.

Po revoluci byl zakládajícím členem obnovené ČSSD ve Frýdku-Místku, nyní působí jako předseda okresního výboru strany.

Před komunálními volbami nechtěl kvůli trestním obviněním některých politiků podepsat frýdecko-místeckou kandidátku ČSSD.

Jaké to bylo být v lednu 1989 zatčen za účast na demonstraci?
Samotné zatýkání bylo trochu drsné, ale pak už to bylo v klidu. Dostal jsem se na Bartolomějskou, kde proběhl výslech. Samotní policisté byli v klidu, jenom jsem dostal facku od jednoho milicionáře, který se v okamžiku, kdy se dozvěděl, že jsem horník, tedy příslušník dělnické třídy a ne nějaký zaprodaný intelektuál, neudržel a skočil po mně. Ale vyslýchající policista jej hned seřval a vyhnal. Pak nás pustili.

Jak na vaše zatčení reagovali doma a v práci?
Manželka byla zatčena se mnou a v práci věděli, že jsem podepsal Chartu a že na takové akce jezdím. Kolegové mi dokonce pomáhali.

Jak?
Od té doby, co jsem podepsal Chartu, si na mě StB dávala pozor. Takže když byla nahlášena nějaká demonstrace, tak jsem buď dostal nařízenou šichtu tak, abych nestihl vlak do Prahy, nebo si pro mě přijeli a drželi mě, dokud bylo třeba, na stanici.

Takže pro vás nebyla šance uniknout.
Ale byla. Pracoval jsem na dole Staříč, už dolů jsem dostal hlášku, že na mě čekají u těžní klece. Takže mě kluci kryli. U jednoho jsem si ve skřínce schoval věci na převlečení, druhý mi pomohl ven ze šachty, další na mě čekal s autem. Fandili mi a pomáhali. A když byl problém, tak se za mě postavili. I jako odboráři.

Proč jste vlastně podepsal Chartu?
Protože jsem nesouhlasil s navyšováním přesčasů na šachtě. Dal jsem to najevo, zorganizoval jsem petici proti přesčasům a oni na mě poštvali agenty StB. Tak jsem se rozzuřil a podepsal Chartu. To bylo v roce 1987. Shodou okolností jsem ji podepsal u tehdejšího disidenta Jaromíra Glace, který byl, jak se později zjistilo, agentem StB.

Jak se tehdy hledali chartisté? Ti asi nebyli v telefonním seznamu.
Poslouchal jsem Svobodnou Evropu, tam ty kontakty na disidenty říkali.

Takže jste se sebral, zazvonil u cizích dveří a řekl „Dobrý den, přišel jsem k vám podepsat Chartu?
Víceméně ano. Ze Svobodky jsem měl adresu pana profesora Šavrdy, u něj jsem jednou zazvonil, on mě přijal a bylo to. Byl jsem u něj ještě s panem profesorem Biňovcem, normálně jsme se bavili, hned na první schůzce mi dali nějaké knihy, samizdat, tuším, že šlo o Černé barony. Chartu jsem pak podepsal asi na třetí schůzce.

Šla po vás StB po podpisu Charty?
Ani ne. Na to jsem byl moc bezvýznamná figurka. Peklo dělali jenom důležitým lidem. Na mně je štvalo jen to, že Chartu podepsal havíř. Už se nemohli vymlouvat na to, že je Charta skupina nějakých intelektuálů.

Jaroslav Marek s kamarádem - někdejším disidentem Miroslavem Mertou.

Jaroslav Marek s kamarádem - někdejším disidentem Miroslavem Mertou.

Takže jste měl klid?
No... Vyhodili mě ze šachty. A nechtěli nikde vzít. Objížděl jsem šachty, všude brali, ale pro mě místo nebylo. Tak jsem šel za jedním náměstkem na Dole ČSM a řekl mu, že jestli mi nedají práci, tak to píšu na Svobodnou Evropu a oni budou mít ostudu. Toho se asi lekli, nechali mě půl hodiny čekat a pak mi řekli, že mám zakázaný okres Karviná, že tam práci nedostanu, ale že můžu na Důl Staříč, ten že je na Frýdecko-Místecku. Tak jsem tam šel, dostal jsem i družstevní byt, na ten přišel befel z kraje, abych jej dostal, aby ze mě neudělali mučedníka.

A na Staříči už problém nebyl?
Tam problémy nebyly, jen mě jednou chtěli vyloučit z ROH. Přišel za mnou tehdejší předseda odborů a říká: „Kurva Jardo, cos zrobil za pruser, že tě musime jako kolektiv vyloučit z ROH?“ To bylo poté, co mě 21. srpna 1988 zadrželi v Praze, že jsem nesl trikoloru. Ale kolektiv se za mě postavil a nevyloučili mě.

A Chartu jste nějak aktivně rozšiřoval?
Ne, aktivně jsem začal rozšiřovat až Několik vět. To jsem dokonce vystoupil na šachtě, na schůzi, kde se Několik vět mělo odsoudit. Aniž by je někdo četl. Já jsem se přihlásil a předsedající volal: „A tady se nám hlásí nějaký soudruh.“ Kolem mě chichot, protože kolegové věděli, kdo jsem, a do toho předseda odborů říkal tomu chlapovi: „Kurva to je Marek, toho ne.“ Ale už jsem měl slovo a říkal, že jestli chtějí nesouhlasit s peticí Několik vět a nemůžou ji přečíst, tak že mám tu petici s sebou a že ji klidně přečtu. No co budu vykládat. Nakonec ji neodsoudili, vůbec se o tom nehlasovalo.

Příloha k 25. výročí sametové revoluce

Kolik tady vlastně bylo chartistů?
Co si pamatuju, tak na schůzky chodilo tak deset jedenáct lidí, víc to nebylo.

Měl jste strach?
Měl jsem sedmadvacet, byl jsem mladý, občas i arogantní, nebál jsem se jich. Měl jsem strach třeba při zatýkání, když jsem měl obavy, co udělají s mojí ženou. Ta za mě bojovala jako lev, to je na těch záběrech ostatně vidět. Ale jinak ne. Navíc oni si přáli, abych emigroval. Dokonce jsem tehdy dostal devizový příslib. Oni doufali, že venku zůstanu. Ale tu radost jsem jim neudělal.

Jak vás, coby horníka, brali profesoři, jako pan Šavrda nebo Biňovec?
Oni měli obrovskou radost. Z toho, že o nich pořád tvrdili, že jde jen o klub intelektuálů, a najednou je mezi nimi horník. Byli z toho nadšení.

Jak jste pak prožíval 17. listopad?
To byla hezká doba. Scházeli jsme se na místeckém náměstí, z konspiračního bytu nás natáčela StB, my na ně vystrkovali holé zadky, trhali před tou jejich kamerou Rudé právo, byla to sranda. Pak jsem tady zakládal ČSSD, bohužel jsme to dopracovali, kam jsme to dopracovali.

Co byste udělal dnes? Kdybyste měl znovu sedmadvacet?
Odešel bych pryč. Do Kanady nebo do Austrálie. Nezůstal bych tady. Já si vždycky přál žít někde u moře, bohužel jsem si na to nevydělal.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Za žhářský útok s 11 mrtvými přijme obžalovaný doživotí, pokud kývne soud

Pětapadesátiletý Zdeněk Konopka, který podle obžaloby loni v srpnu zapálil byt v 11. poschodí panelového domu v...

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sen o semifinále ME se rozplynul. Slovinci nenechali volejbalistům ani set

Čeští volejbalisté si v semifinále mistrovství Evropy nezahrají. Ve čtvrtfinále v Ostravě prohráli se Slovinskem 0:3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zatopeném lomu na Bruntálsku se nevynořil potápěč, vytáhli jej mrtvého

Ve známé potápěčské lokalitě v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku nevyplaval z ponoru 61letý...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Ohnisky covidu v Moravskoslezském kraji jsou školy, očkování dětí pokračuje

Většinu aktivních ohnisek koronaviru v Moravskoslezském kraji tvoří školská zařízení. Covid-19 se šíří hlavně mezi...

Po covidu mají autoškoly mnoho zájemců, čekání na zkoušky se protahuje

Déle než obvykle nyní čekají žáci v autoškole na závěrečné zkoušky, samotné autoškoly mají zároveň hodně zájemců a žáky...

Policie už zná totožnost muže, který v Ostravě skočil na jedoucí auto

Díky záznamu z kamery a pomoci veřejnosti zjistili policisté totožnost muže, který koncem srpna v Ostravě-Zábřehu...

Fakultní nemocnice Ostrava má za šedesát milionů skener orgánů nové generace

Fakultní nemocnice Ostrava používá jako první v Moravskoslezském kraji k zobrazování orgánů v celém těle magnetickou...

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VÝROBY - Ostrava - brzdové destičky

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...