ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Místostarostka přiznala úplatek, ředitelkou sociálního ústavu chce zůstat

  • 8
Bouřlivý průběh mělo středeční jednání zastupitelstva v Komorní Lhotce na Frýdecko-Místecku, kde se projednával případ Andrey Sztefkové. Dosavadní místostarostka a ředitelka Integrovaného sociálního ústavu totiž byla odsouzena za sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku v souvislosti s rekonstrukcí ústavu. Šéfkou zařízení, jehož zřizovatelem je obec, ale chce zůstat.

Místostarostka byla soudem ve Frýdku-Místku na začátku září odsouzena za trestný čin sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky týkající se rekonstrukce ústavu.

Poté, co rozdělila zakázku tak, aby na ni nemuselo být vypsáno výběrové řízení a dostal ji předem určený zájemce, dostala podle soudu od vítěze celkem 80 tisíc korun. 

Sztefková se před státním zástupcem přiznala a podepsala dohodu o vině a trestu, kterou následně soud potvrdil.

Soud udělil trest v celkové výměře 320 tisíc korun s náhradním trestem odnětí svobody 12 měsíců při nevykonání peněžitého trestu a k trestu propadnutí finančních prostředků ve výši 80 tisíc korun zajištěných na bankovním účtu.

V průběhu zastupitelstva však žena obyvatelům obce předkládala zcela jiný příběh, podle kterého byt čin, za který byla odsouzena, jen nedorozuměním a chybou.

Na což reagovali hlavně členové opozičních stran a hnutí, kteří se do jedenáctičlenného zastupitelstva nedostali.

Vadil jim hlavně fakt, že Sztefková sice slíbila, že rezignuje na post místostarostky i na zastupitelský mandát, což se nakonec i stalo, pozici ředitelky Integrovaného sociálního ústavu si však hodlá ponechat.

„To, co tady paní místostarostka říkala, je v rozporu s tím, co stojí v rozsudku,“ komentoval vystoupení Sztefkové jeden z odpůrců, Jaroslav Konderla. „V rozsudku je řečeno, že si sama řekla o úplatek, že tam byly navýšeny faktury.“

Peníze z úplatku údajně chtěla dát klientům ústavu

Na podporu ředitelky a jejího setrvání ve funkci se naopak postavili zaměstnanci ústavu, kteří postupně přečetli své připravené projevy. Od ostatních účastníků jednání zastupitelstva byli rozeznatelní hlavně jednotnými respirátory.

Jejich podpora vyvrcholila při vystoupení účetní ústavu, podle níž chtěla místostarostka peníze z úplatku údajně použít ve prospěch klientů sociálního zařízení. „Kdybych měla možnost takto pomoci, udělala bych to taky tak,“ řekla účetní.

Andrea Sztefková nakonec ředitelkou zřejmě zůstane. Důvěru jí vyjádřilo sedm z devíti přítomných zastupitelů a starosta ji podle vlastních slov neodvolá. Ústav v Komorní Lhotce funguje jako domov lidí s mentálním postižením, ve více než dvaceti pokojích poskytuje péči pro více než třicet klientů.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.