Kominík amatér jenom uškodí zdraví a majetku, varuje znalec

  18:40aktualizováno  18:40
S nástupem podzimu a topné sezony jsou kominíci „na roztrhání“, a toho využívají také podvodníci. Lidem se nechce čekat a vezmou zavděk člověkem bez kvalifikace. Neuvědomují si, že s komínem vyčištěným a zkontrolovaným od amatéra ohrožují zdraví i majetek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

„Zazvonil sám od sebe, že obchází celou vesnici. Na komín se ani nepodíval. Jen vypsal papír, vzal si 450 korun a šel. Až dcera mi řekla, že je mi doklad k ničemu, protože šlo o známého podvodníka bez výučního a živnostenského listu,“ stěžovala si seniorka z Písku na Frýdecko-Místecku.

Kominík a soudní znalec v oblasti komínových systémů Zbigniew Ondřej Adamus z Třince podobné nářky poslouchá téměř denně. 

„Zrovna u mě v kanceláři seděl pán se stejnou zkušeností. Výše uvedenou postavičku, která se pohybuje na Jablunkovsku, známe. Ale podnět policii a hasičům musejí dát poškození sami. Kominíkovi hrozí pokuta až padesát tisíc korun,“ radí Adamus.

„Lidé nevzdělaní v oboru se na naší profesi přiživují a páchají škody. Nedávno jeden rozbil v domku keramickou komínovou vložku. Použil nástroj vhodný pouze do zděného komína,“ líčí Adamus.

Podle čestného prezidenta Společenství kominíků ČR Emila Morávka z Českého Těšína se obvykle jedná o takzvané nájezdní kominíky, kteří objíždějí vesnice.

„Živnostenské úřady jsou benevolentní. Připouští možnost odpovědného zástupce. To znamená, že dotyční sice neumí nic, ale někdo se za ně zaručí, za což mu odvádějí část výdělku,“ líčí Morávek s tím, že společenství chce úpravu zákona.

„Stát se k tomu nemá. Obhajuje to zajištěním nižších cen pro zákazníky. Opak je pravdou. Pokud roční kontrolu provede člověk bez kvalifikace, jako by nebyla. V případě požáru může majitel domu bez dokladu s razítkem a podpisem kominického mistra dostat až 25 tisíc pokutu a pojišťovna dá od něj ruce pryč,“ dodá Morávek.

„Je to stejné, jako by lékař odjel na dovolenou a v nemocnici za něj legálně zaskakoval soused. Byl jsem teď u soudu, kdy se kvůli neodborné revizi otrávil spalinami devítiletý chlapec. Ve Vratimově takto zemřel sedmiletý chlapec. Soudy se vlečou a viník se prokazuje těžce, zvlášť když má odpovědný zástupce bydliště třeba na obecním úřadě,“ říká Adamus, který by přivítal spolupráci obcí.

„Komunální politici by měli zabezpečit v obci služby. Prověřit živnostenská oprávnění a výuční listy kominíků a jejich kontakty uvést na webu,“ konstatuje Adamus.

„Dobrý nápad. Zatím jsme kontakty na ověřené kominíky dávali lidem na dotaz. Jejich letáčky rozdáváme na úřadě,“ zmínil starosta Písečné na Frýdecko-Místecku David Čmiel.

Jak se vyhnout falešným kominíkům? „Dát na doporučení sousedů. Pokud k nim kominík chodí léta a jsou spokojení, není důvod se obávat. Lze požádat i o kopii výučního listu. Určitě bych si domů nepouštěl nikoho, koho jsem si neobjednal,“ doporučuje Morávek.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Nakažená klíšťata útočí a přibývá zánětů mozku. Očkuje se jen málo lidí

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Hygienici v Moravskoslezském kraji varují před klíšťaty, která jsou přemnožená, v tomto období velmi aktivní a...

Další z rubriky

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Po nehodě kamionu se na D1 jezdí jen pravými pruhy, kvůli opravě svodidel

Polský kamion naložený šamotovými cihlami blokoval provoz na dálnici D1...

Až do sedmi hodin večer blokoval v úterý převrácený kamion celou šíři dálnice D1 nedaleko Ostravy. Teprve pak ho těžká...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz