Daň z nemovitosti byla doposud jediným příjmem měst a obcí, který jim po výběru daně plně patřil. Z ostatních daní vybraných na jejich území měly jen menší podíly. To se má nyní změnit.
Stát chtěl od Nového roku zvýšit sazbu daně z nemovitosti na 1,8násobek s tím, že obcím připadne pouze původní rozsah daně, nakonec jim připsal i zbývající navýšení. O to jim ale ubral v jiných příjmech.
To v praxi znamená, že lidé a firmy zaplatí na dani z nemovitosti výrazně více, v rozpočtech měst se to ale příliš neprojeví. Právě kvůli snížení podílů z výběru dalších daní. Jen ostravský magistrát odhaduje, že jej tato opatření připraví o 400 milionů korun z rozpočtu.
V Ostravě zaplatí lidé na dani z nemovitosti více. Koeficient z vládního balíčku město ale nezvýší |
Například Frýdek-Místek by měl po plánovaných vládních změnách přijít o zhruba 41 milionů korun, čtyři procenta z rozpočtu. Jak bude město na výpadek reagovat, to ale zatím jasné není. „Jsme stále na houpačce, musíme predikovat příjmy, nevíme, jestli dojde ke zdražení energií a podobně, proto tvoříme rezervy,“ popsala současnou situaci měst mluvčí frýdeckomísteckého magistrátu Jana Musálková Jeckelová.
Zda by město navýšilo místní koeficient daně z nemovitosti, se ještě nerozhodlo. „Situaci budeme řešit, až nastane. Určitě bychom uvažovali o navýšení některých poplatků a možná omezení některých dotovaných programů nebo investic, výběr je vždy bolestný, nicméně si nemůžeme dovolit jít do zadlužení,“ doplnila mluvčí Frýdku-Místku.
V Ostravě se srovná polohová renta
V Krnově, Třinci nebo Bohumíně už vědí, že místní koeficient daně z nemovitostí zvyšovat nebudou, v Opavě se o dalším postupu teprve jedná. „Zatím se o tom diskutuje, ale na oficiální jednání rady se tato otázka ještě nedostala,“ konstatoval mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.
V Ostravě už mají jasno od zářijového zastupitelstva. To schválilo, že k vládnímu navýšení daně z nemovitosti navýšení městského koeficientu pro obyvatele domů a bytů nepřidá. „Naším cílem bylo nezvyšovat finanční zátěž až na výjimky u běžných vlastníků nemovitostí, i když situace městského rozpočtu je nesnadná,“ konstatovala Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora.
Zastupitelstvo nicméně rozhodlo, že srovná takzvanou polohovou rentu, která se v různých obvodech pohybovala od koeficientu 2 třeba ve Svinově až po 4,5 v centrálním obvodu. „Vedení města prosadilo, že nad rámec zákonného navýšení daně se daň z nemovitostí dále zvýší poplatníkům v pěti městských obvodech, a to zvýšením polohové renty z dnešních 2–2,5 na 3,5,“ poznamenal bývalý primátor Tomáš Macura.
Vládní balíček je likvidační, píšou na Hrad i vládě tři čtvrtiny primátorů |
Pro obvod Moravská Ostrava a Přívoz zůstal koeficient stejně jako dříve na 4,5násobku. A na vyšší platby se musí připravit i podnikatelé působící v zónách určených územním plánem pro těžký průmysl. Ty čeká po novém roce koeficient 1,7. Paradoxně se toto rozhodnutí netýká všech těžkých provozů v Ostravě, například koksovny OKK v Přívoze se nedotkne.
Kolik obcí nově navýší daň z nemovitosti o vlastní koeficient, zatím není jasné. „Evidujeme obcemi zaslané vyhlášky k dani z nemovitých věcí pro příští rok, celkový počet se však v důsledku průběžného zasílání každým dnem mění. Přesný počet vyhlášek proto dnes nejsme schopni uvést,“ uvedla Petra Homolová, mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj.
11. května 2023 |