Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Opavu vede změněná koalice. Po sporech s primátorem ji opustili Piráti

  12:10
Ve zjitřené atmosféře v pondělí opavští zastupitelé odvolali náměstkyni primátora Hanu Brňákovou (Piráti a Opavané). Nahradil ji Petr Orieščík, starosta Suchých Lazců (ČSSD). Částečnou obměnu vedení Opavy vyvolalo nedávné vypovězení koaliční smlouvy uskupením Piráti a Opavané. Jako důvod uvedli zásahy primátora Tomáše Navrátila do kompetencí náměstkyně. Mění se i složení radních.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Namísto Pavla Kořízka a Jana Štěrby z Pirátů a Opavanů jsou nově radními René Černohorský (ČSSD) a Dalibor Hudec (Zelená pro Opavu).

O částečné změně vedení města se včera jednalo téměř celé dopoledne, kdy se zastupitelé nejprve přeli, zda hlasovat tajně, či veřejně, poté diskutovali obsazení jednotlivých pozic i počet náměstků a radních.

Primátor Opavy Tomáš Navrátil (hnutí ANO).

Primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Hana Brňáková mimo jiné vyzvala Navrátila k omluvě. „Hlavní příčinou vypovězení koaliční smlouvy byl dlouhodobý způsob jednání a chování Tomáše Navrátila. Ten se snaží svými výroky nás poškodit v očích veřejnosti i kolegů, naše argumenty označuje za nepravdivé a manipulativní, vyjadřuje se o nás jako o nekompetentním partnerovi a svá tvrzení není schopen doložit věcnými argumenty,“ uvedla. Navrátil omluvu vyloučil. „Já si za svými slovy stojím. Pirátům a Opavanům děkuji za práci během uplynulých dvou let,“ řekl.

Jako konkrétní příklady uvedla Brňáková jednání primátora s ředitelem Slezského divadla o rozpočtu a úsporách bez jejího vědomí, návrh na odvolání ředitele ZŠ Otická předložený primátorem, zasahování do personálního složení odborů magistrátu či zásahy do organizační struktury Opavské kulturní organizace. 

Podle Tomáše Navrátila jsou tyto důvody nepravdivé a manipulativní. „Osobně se domnívám, že za kauzou stojí politická ochrana jejich problematického člena zaměstnaného v městské příspěvkové organizaci, kterou odmítám,“ komentoval Tomáš Navrátil.

Piráty a Opavany v koalici nahradila ČSSD. Nový náměstek Petr Orieščík má v kompetenci rozvoj města, informatiku, školství a kulturu. Prvním náměstkem primátora se stal Igor Hendrych.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...