„K 13. květnu evidujeme čtyřicet případů lymské boreliózy a sedm případů klíšťové encefalitidy. Ve stejném období roku 2024 bylo evidováno čtyřiadvacet případů lymské boreliózy a pět případů klíšťové encefalitidy,“ upřesnil mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.
Případy s boreliózou byly nejčetnější v lednu, kdy hygienici zaznamenali rovnou dvacet nemocných. Nejvíce pacientů s boreliózou – dvanáct – zatím hlásí z Karvinska.
První příznaky boreliózy a encefalitidy se snadno přehlédnou. Buďte v pozoru![]() |
U klíšťové encefalitidy prozatím v počtu případů dominuje měsíc duben se čtyřmi pacienty. Nejvíce pacientů s encefalitidou za první čtyři a půl měsíce roku, v obou případech po třech, je z Ostravska a Bruntálska.
Například zdravotníci z kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava letos pečovali o tři nakažené klíšťovou encefalitidou. Prvního přijali na konci dubna.
Sucho a mráz klíšťatům nesvědčí. Teplé jaro ale může přinést opačný efekt![]() |
„Jednalo se o čtyřleté dítě. Dalšími pacienty poté byli dva dospělí,“ popsala primářka kliniky Lenka Petroušová s tím, že situace je ve fakultní nemocnici srovnatelná se stejným obdobím loňského roku.
Opavská Slezská nemocnice s klíšťovou encefalitidou zatím přijala dva pacienty. „Prvního v březnu, a to bohužel s velmi těžkým průběhem. Druhého v dubnu,“ sdělila mluvčí nemocnice Aneta Paroulková a dodala, že jedinou účinnou ochranou před onemocněním klíšťovou encefalitidou je očkování.
Napřed lehká chřipka, pak kruté bolesti
Klíšťová encefalitida má dvoufázový průběh. První fáze připomíná lehkou chřipku – objeví se teplota, únava, bolesti svalů, kloubů či hlavy. Následuje týden až dva bez příznaků. Druhá fáze se projevuje krutými bolestmi hlavy a vysokou horečkou, nemoc napadá centrální nervovou soustavu.
Boreliózu pacient pozná podle typického zarudnutí kůže v okolí kousnutí, to se ale nemusí projevit vždy. Mezi příznaky patří i neurologické potíže, bolesti kloubů a hlavy.
Encefalitidu podle odborníků přenáší jedno až tři procenta klíšťat, u boreliózy se hovoří o deseti až dvaceti procentech. Specialisté ale varují, že se to liší podle lokalit.
Nová aplikace přichází za pět minut dvanáct. Klíšťapka varuje před parazity![]() |
„Nejvyšší pozitivitu, zhruba třicet až čtyřicet procent, jsme zjistili hned ve čtyřech lokalitách. Jde o místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji,“ uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu Státního zdravotního ústavu Kateřina Kybicová.
Informace z analýz vědců využívá aplikace Klíšťapka, jež poskytuje údaje o aktivitě i promořenosti klíšťat v různých lokalitách republiky. Ta uvádí například osmatřicetiprocentní promořenost klíšťat boreliózou v Krnově. Obecně v kraji platí za největší ohnisko nákaz nemocí přenášených klíšťaty kromě Krnovska i Bruntálsko a Opavsko.
14. března 2019 |
Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvVědci rovněž hlásí, že klíšťat přibývá. „V loňském roce jsme zaznamenali o pětasedmdesát procent více jedinců než v roce 2021,“ konstatoval Zdeněk Vacek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity.
Klíšťatům vyhovuje teplo a vlhko, nejlépe 15 až 25 stupňů a vlhkost mezi sedmdesáti a osmdesáti procenty. „Letošní počasí je pro klíšťata příznivé, vzrůstající aktivitu jsme zaregistrovali již v březnu,“ řekla Lenka Hájková z oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorologického ústavu. Avšak poznamenala zároveň, že loni byla klíšťata aktivní už v únoru.
Klíšťata zamořila olomoucké parky. Riziko číhá i pod Pradědem, říká odbornice![]() |
Momentálně je aktivita klíšťat na nejvyšším, mimořádném stupni. Nemají však ráda sucho. „Vzhledem k průběhu počasí beze srážek dojde v následujících dnech k mírnému snížení aktivity klíšťat, zejména na severní Moravě, na stupeň mírný až střední,“ dodala Hájková.