„Vypadá to, že půjde o katakomby, které kdysi pod zemí propojovaly domy na náměstí, a jedna zřejmě vede i pod parkovištěm k supermarketu,“ uvedl Petr Hamrozi, který přestavuje rozsáhlý památný objekt, v jehož kapli se nachází Světové muzeum a knihovna Bible.
„U jedné částečně zavalené chodby, u níž jsme netušili, kam může ústit, jsme použili vysoce citlivou kameru. Ukázala na velmi dlouhou chodbu s klenbami. Při několika sondách na různých místech kláštera jsme pak objevili další indicie o existenci podzemního systému,“ říká Hamrozi.
„A také vycházíme z výpovědí několika letitých pamětníků, kteří nám nezávisle na sobě popsali, že v pozemních chodbách jako malí byli. Jejich výpovědi se shodují.“
Jablunkov byl v 14. a 15 století městem na významné obchodní stezce a bylo obvyklé, že se taková města ve středověku podkopávala. V katakombách se lidé schovávali v případě nebezpečí, případně sloužily měšťanům jako logistický prvek. A i když se tu a tam objevil historický záznam, o podzemních chodbách se vykládalo jen jako o legendě.
První objevy uvidí lidé v srpnu
„Někteří svědkové vyprávěli, že při jedné rekonstrukci se dokonce na vyústění chodby narazilo, ale Státní bezpečnost její prozkoumání zarazila. Nyní lze potvrdit existenci historického podzemí pod klášterem. A náznaků, že pokračuje dál, je dost,“ podotýká Hamrozi, který chce spolu s dobrovolníky pátrat, jestli podzemní chodby vedou do nejbližšího okolí nebo i jiných částí města.
„Záleží na technických možnostech a jednání s památkáři. Mimo pozemek kláštera pak na souhlasu majitelů pozemků a finanční pomoci institucí a organizací. Bude to náročné, i když celé podzemí určitě zavalené nebude.“
Spolek I4U, který starý klášter od města koupil, i nadále hledá pamětníky, kteří by poskytli jakoukoliv informaci, historický zápis nebo například starou fotografii.
První zajímavé objevy zpřístupní spolek veřejnosti zřejmě během srpna. Návštěvníky zavede rovněž do míst, kde se nacházejí zmíněné katakomby nebo historická oblázková studna.[