Kam na in-line? vyberte si z devíti tipů

  8:32aktualizováno  8:32
Zámeckou dlažbu na cyklostezkách stále častěji nahrazuje asfalt, takže jízda na bruslích už nepřináší třes a drkotání zubů. Vyberte si z nabídky devíti míst převážně v Moravskoslezském kraji.

Večerní jízda v Ostravě | foto: iDNES.cz

Stalo se fenoménem. In-line bruslení je dostupné, levné a dá se naučit během několika dní. Na některých místech dokonce nabízejí i výuku pod dohledem zkušených instruktorů.

K jízdě pak stačí jen hladký asfalt. I toho v kraji přibývá. Bruslaři si mohou vybrat mezi okruhy v městských parcích, trasami okolo vodních ploch i výlety z jedné obce do druhé.

Na stezkách se právě v těchto dnech objevují první desítky milovníků čtyř koleček v jedné řadě. Přát jim bude v příštích dnech i počasí.

1V srdci Ostravy

Nemusejí daleko. Ostravané si mohou zabruslit přímo v centru města na trasách v Komenského sadech. "Je tam okruh určený přímo pro in-line bruslaře. Povrch je kvalitní, jezdíme tam často i s dětmi," popisuje Petra Malaníková z Ostravy. Okruh měří 700 metrů a je zhruba tři metry široký. Zájemci si však jízdu prodloužit mohou po ostatních stezkách v parku, případně vyjet na cyklostezku na nábřeží řeky Ostravice. Tam bruslaři nejčastěji využívají úsek Muglinovská - Českobratrská. Okruh v Komenského sadech je jednou z nejnavštěvovanějších in-line tras v Ostravě.

2Přeshraniční bruslení

Širokou alejí podél řeky Olše mohou vyrazit na projížďku bruslaři v Českém Těšíně. Nemusí však zůstat jen v Česku, hladký asfalt je zavede i na polskou stranu. Stačí přejet most Svobody a projet si i trasy na polském nábřeží. Nově postavená lávka přes Olši okruh uzavírá a umožňuje návrat zpátky na českou stranu. "Jde o trasu dlouhou zhruba tři kilometry. Ale záleží na každém, jak si zkombinuje trasy v parčících," říká mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. V Českém Těšíně se bruslí také v multifunkčním areálu ve Frýdecké ulici, kde mají dvě mimoúrovňové dráhy.

3Parkem a u rybníka

Síť tras s hladkým povrchem vítá už druhý rok v Městském parku v Bruntále. Po předloňské rekonstrukci se v něm objevily stezky, o které se bruslaři dělí napůl s cyklisty. "Polovina pro bruslaře, polovina pro kolaře," upřesňuje mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Celý okruh měří zhruba kilometr. Asi za dva měsíce pak budou mít milovníci in-line bruslení v Bruntále další příležitost. "Právě dokončujeme rekonstrukci pěších komunikací okolo Kobylího rybníka. Jedna ze stran bude mít živičný povrch pro in-line. Hotovo by mělo být do Dnů města v červnu," dodal mluvčí.

4Za krásami Moravice

Na bruslích mohou in-linisté obdivovat i údolí řeky Moravice.

Stezka, která vede od splavu v Opavě-Kylešovicích přes Branku u Opavy do Hradce nad Moravicí vede přímo podél řeky. Celou trasu lemují listnaté stromy, které v horkých letních dnech zajistí sportovcům stín. Cestou bruslaři dorazí k areálu Maják se skluzavkami a dalšími atrakcemi pro děti.

V tomto místě je několik desítek metrů bez asfaltového povrchu, je nutné je přejít pěšky. Pak stezka pokračuje bez přerušení dál. Celá trasa měří zhruba devět kilometrů. Je často využívaná, slouží také cyklistům a pěším turistům.

5In-line hit: Olešná

Bruslení s výhledem na Beskydy a Lysou horu slibuje jedna z nejnavštěvovanějších tras v kraji - okruh okolo přehrady Olešná na Frýdecko-Místecku. Jedno kolo kolem vody znamená čtyři a půl ujetých kilometrů. Čtyři metry širokou trasu kromě bruslařů využívají také cyklisté. Podle in-line bruslařů jde o jednu z nejlepších tras v kraji. Její výhodou je také další zázemí, na trase je restaurace, loděnice a nedaleko také letní a krytý akvapark. Stezka kolem přehrady hostí také řadu závodů, mimo jiné také extrémní čtyřiadvacetihodinový in-line maraton dvojic.

6V okolí Ostravy

Za nejlepší trať v Ostravě považují bruslaři trasu ze Svinova přes Polanku nad Odrou do Jistebníku. Ta měří zhruba sedm kilometrů.

Začíná na křižovatce Přemyšovské a Příměstské ulice a vede po cyklostezce. Na té je i pro in-line brusle kvalitní povrch. Ostravané také rádi bruslí na stezce ve Vratimově, která vede po pravém břehu řeky Ostravice. Od loňska odtud mohou zájemci pokračovat až do Frýdku-Místku. Většina této trati vede lesem ve stínu, hlavně v úseku Sviadnov-Paskov. Trasa měří přes sedm kilometrů a patří v současnosti mezi bruslaři k hodně navštěvovaným.

7Průkopník bruslení

Doslova průkopníkem in-line bruslení je Opava, kde lidé využívají kvalitní asfaltový povrch určený výhradně pro bruslaře už řadu let. Bruslaři projedou celým městem podél řeky Opavy od Globusu až do Městských sadů.

Trasa měří asi pět kilometrů a z velké části kopíruje cyklostezku Slezská magistrála. Nábřeží je vyasfaltované po obou stranách, takže co most, to okruh. Na jedné straně zbývá vyasfaltovat posledních pár metrů. "Ty budou hotové začátkem září," avizuje mluvčí města Lada Dobrovolná.

Série okruhů pak čeká v Městských sadech, ten nejdelší měří kilometr.

8Na bruslích na zámek

Kromě specializovaných in-line tras bruslaři často a rádi využívají nejen cyklostezky, ale také málo frekventované silnice. Velmi oblíbená je vyjížďka z Města Albrechtic na Zámek Linhartovy. Vede podél řeky Opavice a má téměř pět kilometrů. "Z Města Albrechtic se dá vyrazit na bruslích a s botami v batohu. V Linhartovech si v klidu prohlédnout zámek a vrátit se zpátky," popisuje oblíbený výlet bruslařka Lenka Barnová. Cesta se shoduje s trasou Slezské magistrály. Bruslaři proto musí počítat, že během celé vyjížďky potkají bezpočet cyklistů.

9Cyklostezka Bečva

Rožnov pod Radhoštěm-Dolní Bečva, 3,3 km dlouhá nenáročná trasa vedoucí kolem golfového hřiště na Dolní Bečvu.

Nejpohodlnější je startovat od lanového parku v Rožnově.

Je možné zde pohodlně zaparkovat na velkém parkovišti. Na Dolní Bečvě je možnost pokračovat ještě dále asi 1,5 km, ale musí se překonat několik metrů štěrkové cesty. Další trasa Hornovsacká měří čtyři kilometry a vede z Nového Hrozenkova od Balatonu až do Velkých Karlovic. Tato trasa je dalším rájem pro vyznavače kolečkových bruslí.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Mladý řidič přejel do protisměru, jeho spolujezdec při srážce zemřel

Pátek začal na silnicích v Moravskoslezském kraji tragicky. Na silnici v Dobré na Frýdecko-Místecku zemřel při střetu...

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

ANALÝZA: Co bude s OKD? Možná pět šest let a fajront

Už několik měsíců se vede tichá zákulisní bitva o to, jak dlouho se ještě bude v české části Slezska těžit černé uhlí....

Ostravské stopy: Policie naháněla party mániček, vzpomíná kytarista Vitásek

Jednou z prvních rockových kapel v Ostravě byla formace Star. K jejím členům patřil také kytarista Petr Vitásek, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz