Přestože je stanovisko města jen formální a úřad práce k němu nemusí přihlížet, svou sílu má.
Radnice dala v květnu souhlas s udělením doplatku na bydlení na ubytovnách všem žadatelům s trvalým bydlištěm v Karviné. Povolení ale vydali maximálně do konce ledna a žadatelům, kteří mají u města dluh, pohrozili, že pokud jej nezačnou splácet, příště jim k doplatku řeknou ne.
„Už v srpnu začalo splácet 67 příjemců dávek a počet v následujících měsících ještě vzrostl,“ uvedl náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík.
Naopak těm, kteří splácet odmítli, karvinští dali zamítavé stanovisko. Takto udělili 72 nesouhlasů s doplatkem. Přitom chtěli zástupci města vidět alespoň minimální snahu lidí s dluhem něco dělat. „Většina nám splácí dvě stovky měsíčně, někteří ale jen padesát korun. Nejvyšší měsíční splátku máme 800 korun,“ podotkl Hajdušík.
Obvyklý dluh se pohybuje okolo deseti tisíc korun
Náměstek je přesvědčen, že minimálně kampaň kolem udělování souhlasů vedení měst s doplatky na bydlení byla celkově účinná. „I v Karviné díky tomu klesl počet lidí bydlících na ubytovnách, přestože stát deklaroval, že považuje stanovisko města jen za formální a úřad práce k němu nemusí přihlížet,“ řekl Hajdušík.
Od srpna do října získalo město od dlužníků zhruba 60 tisíc korun. „Samozřejmě město si nárokuje dluhy vůči sobě,“ doplnila mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.
Příjemci sociálních dávek, na něž se akce radnice zaměřila, dluží městu obvykle částku okolo deseti tisíc korun. „Máme ale i pohledávku ve výši 57 tisíc korun, dodal Hajdušík.