Obří spalovna se odkládá, Karviná ale dále bere „odškodňující“ dotace

  7:34aktualizováno  7:34
Průšvih to nejspíš není, absurdnost ano. Karviná obdrží další miliony korun za to, že by jednou na jejím území mohla stát spalovna. Město míní, že to má smysl. Starostové okolních měst si myslí opak. Stavba spalovny se totiž odložila.
Plánovaná obří spalovna u Karviné stál vyvolává emoce. (ilustrační snímek)

Plánovaná obří spalovna u Karviné stál vyvolává emoce. (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zbytky jídla, kusy starého oblečení, znečištěné ubrousky, papírové kapesníky, plasty, papír, konzervy, shnilé ovoce, zkrátka odpad všeho druhu, který doma házíme do smetí. To vše se mělo svážet z domácností v celém Moravskoslezském kraji do zařízení, které by komunální odpad pálilo. Zařízení by stálo pět miliard korun a vyrostlo by v areálu bývalého Dolu Barbora u Karviné.

Ovšem už je jasné, že minimálně do roku 2015 takové zařízení u Karviné nevznikne.

Akciová společnost KIC Odpady, která projekt spalovny odpadu připravuje, nemůže počítat s dotacemi z Evropské unie a bez nich zařízení nepostaví. Stavba spalovny se tedy odkládá. Vedení Karviné to však nebrání, aby požádalo o peníze, které jí slíbil krajský úřad.

Z krajského rozpočtu tedy dostane dalších dvacet milionů. Už o tom rozhodli krajští zastupitelé. Stejné peníze město získalo již loni a postavilo za ně třeba protihlukovou stěnu. Celkem má od kraje obdržet sto milionů korun během pěti let - na projekty, které souvisejí s ochranou životního prostředí ve městě. Právě to by se kvůli spalování odpadu pravděpodobně zhoršilo.

Karviná: Nevidíme na tom nic špatného

Karviná obdrží balík peněz ještě letos. Mluvčí města Šárka Swiderová zmínila, že to je vhodné a má to smysl. "Projekty, které realizujeme a na které získáváme peníze z krajského rozpočtu, mají okamžitý dopad na zlepšení životního prostředí ve městě. Lidem to pomáhá, nevidíme na tom nic špatného. Navíc projekt spalovny se nezastavil, pouze odsunul a kraj plní, co Karviné slíbil."

Jiný názor měli starostové okolních měst a obcí. Například starosta Českého Těšína Vít Slováček zmínil, že je nespravedlivé, aby Karviná měla všechno a ostatní vůbec nic.

Starosta Českého Těšína: Okolní obce ostrouhají

"Rozhodnutí kraje je nesprávné. Karviná už v minulosti dostala náplast dvacet milionů korun. Naopak sousední obce, jejichž obyvatelé jednou možná budou muset dýchat zplodiny ze spalování odpadů, ostrouhají a ani tu investici nemohou ovlivnit. Doufám, že Karviná ty peníze do rozpočtu kraje vrátí, pokud se bude projekt spalovny komunálního odpadu dále odkládat nebo bude zřejmé, že nikdy nevznikne."

Považujete za správné, aby Karviná dále dostávala dotace za plánovanou spalovnu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 268
Ano 61

Obyvatelé Havířova byli o něco ráznější. "Není to fér. Berou peníze na něco, co ještě není. To je přece na hlavu postavené. Co když spalovna nikdy nevznikne?" rozčílila se Lada Peterková z občanského sdružení Občané proti spalovně.

Pokud spalovna v areálu bývalého dolu nevyroste, město slíbilo poskytnuté dotace vrátit. Nyní to však neřeší. Má v plánu, že za nových dvacet milionů revitalizuje lesopark Dubina i Rájeckou remízu. Upraví park Boženy Němcové, hřbitov v Karviné-Mizerově, Univerzitní park či investuje do několika městských částí najednou.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Při úpravách potoků uhyne až šedesát procent ryb, zjistili ochránci

Úhyn desítek metráků ryb řeší rybáři v Ivanovicích na Hané. Příčinu určí až...

Až šedesát procent ryb uhyne podle výzkumu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v Beskydech při úpravách koryt...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Najdete na iDNES.cz