Bývalí zaměstnanci továrny Josef Vojkůvka, Rudolf Klimenko a Jiří Šurman textilní stroje a zařízení poničené požárem v dílně vzorkovny opravovali od května. „Když jsme viděli, v jakém stavu dílna je, na fotbale u piva jsme se my tři sedmdesátníci domluvili, že se do toho pustíme,“ vysvětlil Josef Vojkůvka. Stavy od následků požáru čistili centimetr po centimetru ručně a mají téměř hotovo.
„Uvedli je do prezentovatelného stavu a některé dokázali i takzvaně rozchodit. Po konzultacích s památkáři by měla následovat ještě výměna některých dřevěných ohořelých dílů,“ popsala mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
VIDEO: Podívejte se na zkázu památkově chráněné textilky v Krnově |
Někdejší vedoucí dílny Jitka Navrátilová teď do jednoho zrestaurovaného stavu naplétá osnovu a druhou chystá na jedno z ohořelých snovadel. V polovině září totiž právě ona dílnou provede první návštěvníky, aby jim ukázala, jak se prostor podařilo obnovit, a popsala jim celý proces vzniku různých typů látek.
„Půjde o takové první nahlédnutí do dílny, ještě však zdaleka není hotovo. Stroje jsou těsně před dokončením. Připravujeme jednu osnovu na snovadlo a jednu do stavu, abychom mohli ukázat, jak stroje fungovaly,“ řekla někdejší zaměstnankyně. Celé přípravy nechává fotit a natáčet. „Aby bylo vidět a zachovalo se, jak se to dělá,“ dodala.
O první mimořádné prohlídky po požáru je zájem. Uskuteční se v sobotu 16. září, původně se plánovaly ve dvou časech. „Pravděpodobně kvůli zájmu přidáme ještě třetí časový termín,“ avizovala vedoucí Městského muzea Krnov Ivana Gerlichová.
Národní kulturní památka vyhořela v prosinci 2017. Popelem lehla její nejvzácnější část – dílna vzorkovny látek, jež se zachovala, jako by se tam zastavil čas.
Nitě ve strojích, vzorníky v regálech, diplomy na stěnách i rozložené účetní knihy. Byla evropským unikátem, její součástí byla i cenná sbírka vzorníků látek z konce 19. století, drtivá většina věcí ale shořela.
Další prohlídky až příští rok
Interiér teď má za sebou opravu přesně podle dobových fotek, dílnu dělí i přesné repliky původních dřevěných příček bývalého skladu matric a denní místnosti. Práce přišly na 14,6 milionu korun. A hotová je i obnova archivu textilky.
Jitka Navrátilová téměř tři roky list po listu čistila a restaurovala požárem poničenou sbírku vzorníků a dalších dokumentů. „Většina dokumentace, starých vzorníků a knih je zpracovaná. Věci mám seřazené podle časové posloupnosti tak, jak byly uložené v archivech textilky, aby se mohly začít zapisovat mezi sbírkové předměty muzea,“ popsala Navrátilová.
Prohlídky jsou unikátní možností nahlédnout do dílny. „Další plánujeme až příští rok,“ nastínila vedoucí muzea Gerlichová. Do budoucna se v prostorách bývalé textilky počítá s muzejní expozicí mapující textilní průmysl v Krnově a okolí.
5. ledna 2018 |