Ať žijí duchové. Karlovu Studánku tíží Zifčákovi „neviditelní“ lidé

  16:23aktualizováno  16:23
Je jich 37. Před komunálními volbami se přihlásili k pobytu v Karlově Studánce, aby tu, i dle soudu, podpořili sdružení bývalého agenta StB Ludvíka Zifčáka. Poté co "mise" nevyšla, pobyt nezměnili, už je ale nikdo neviděl. Obec za ně platí. Prý ale tak dávají najevo křivdu kvůli nepřipuštění k volbám.

Hotel Džbán v Karlově Studánce má být stále domovem sedmatřiceti lidí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Průměrně několik set korun ročně musí Karlova Studánka platit za každého z lidí, kteří si před posledními komunálními volbami přihlásili trvalý pobyt ve zdejším Hotelu Džbán.

Proč se volilo znovu

Výsledky voleb, které se v Karlově Studánce konaly v říjnu 2010, prohlásil soud za neplatné. Důvod? Těsně před hlasováním se do obce na adresu Hotelu Džbán přihlásilo přes čtyřicet lidí, kteří mohli hlasovat pro jedno ze sdružení.

Při nových, platných volbách o rok později už k urně připuštěni nebyli.

Většina ze současných sedmatřiceti osob si totiž neplní své občanské povinnosti a neplatí například za odvoz komunálního odpadu.

"Mohlo by se zdát, že pětistovka za každého z nich není pro obec velký výdaj, ale když to vynásobíte sedmatřiceti, vyjde částka, která pro náš rozpočet není zanedbatelná," říká starostka Karlovy Studánky Radka Chudová zvolená za nezávislé sdružení Spokojení občané.

Na lidi z hotelu se dotazují soudy i exekutor

V obci bylo podle ní před posledními, opakovanými komunálními volbami k trvalému pobytu v Hotelu Džbán přihlášeno jednačtyřicet lidí. Jak dal najevo i soud, ve volbách měli podpořit sdružení Prosperita, za nímž stál mimo jiné nájemce Džbánu, někdejší agent StB Ludvík Zifčák, který během sametové revoluce na Národní třídě sehrál roli "mrtvého studenta".

"Nedlouho po volbách si čtyři z lidí, kteří se přihlásili do Džbánu, znovu změnili bydliště. Dalších sedmatřicet tam ale má dál trvalý pobyt a neplní si své občanské povinnosti," sděluje starostka s tím, že obec opakovaně těmto lidem posílá písemná upozornění, ale nikdo z nich nereaguje.

Bývalý agent StB a někdejší předseda KSČ Ludvík Zifčák, který organizuje hromadné přistěhovávání lidí do hotelu Džbán v Karlově Studánce.

Bývalý agent StB Ludvík Zifčák považuije vedení Karlovy Studánky za nelegitimně zvolené.

"S přítomností těchto občanů se pojí i další starosti. Na některé z nich jsme byli už dotazováni soudem, policií nebo třeba exekučním úřadem," dodává starostka. Ludvík Zifčák míní, že lidé, kteří zůstávají v hotelu přihlášeni k trvalému pobytu, jsou i dál věrni Karlově Studánce.

"Toto místo se jim stalo domovem, i když mnozí pracují mimo bruntálský okres, ale i Moravskoslezský kraj," tvrdí nájemce Džbánu a diví se tomu, že se vedení obce nyní zajímá o občany, kteří se přihlásili do Džbánu, a chce po nich, aby přispívali do obecní pokladny.

"Paní starostka již zapomněla na to, jak ty samé občany odmítla připustit k volbám," naráží Ludvík Zifčák na opakované volby ve Studánce, před nimiž byli ze seznamu voličů vyškrtnuti lidé podezřelí z účelové změny bydliště. Soud přitom později potvrdil, že postup během voleb byl správný.

Zifčák: Tito lidé jen dávají najevo nespokojenost se samosprávou

Podle Ludvíka Zifčáka většina z lidí s adresou ve Džbánu pojala své nepřipuštění k volbám jako křivdu a nyní svou občanskou neposlušností dává najevo, že neuznává místní samosprávu, která byla dle něj zvolena nelegitimně.

Starostka Radka Chudová nicméně říká, že lidé s bydlištěm ve Džbánu si povinnosti plnit musejí. Zároveň si přeje takovou změnu legislativy, aby účelové přihlašování lidí kvůli volbám už příště nebylo možné. Zatím to ale na změnu nevypadá. Jak říká mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka, státní volební komise problematiku řešila, na základě rozhodnutí soudů i ústavy ale dospěla k názoru, že není možné člověku zakázat změnu trvalého pobytu kdykoli.

Karlova Studánka má velké problémy s lidmi, zřejmě účelově naverbovanými před volbami.

Karlova Studánka má velké problémy s lidmi, zřejmě účelově naverbovanými před volbami.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Najdete na iDNES.cz