Kamion vysypal klády na cyklostezku. Mohl to být masakr, zuří Bukovečtí

  17:29aktualizováno  17:29
Kamion s kulatinou v pátek vysypal část svého nákladu na cyklostezku v Bukovci na Jablunkovsku. Utrhla se pod ním krajnice. Místní zuří, v obci totiž vozidla nad 3,5 tuny nemají co dělat. Proti průjezdu těžkých aut vesnice marně bojuje už několik let.

Řidič polského kamionu, který v Bukovci vysypal na cyklostezku část nákladu kulatiny, dostal dva tisíce pokutu. | foto: Jana Gartnerová

Na první pohled šlo o drobnou nehodu, která se obešla bez zranění a skončila blokovou pokutou.

„Řidič, který jel z Polska, tvrdí, že se vyhýbal protijedoucímu kamionu. Kolem 10 hodiny se pod jeho návěsem utrhla krajnice. Na silnici i vedlejší cyklostezku se vysypala kulatina,“ popsal mluvčí frýdeckomísteckých policistů Vlastimil Starzyk.

Protože vjel do zóny, kam auta těžší než 3,5 tuny nesmí, dostal maximální možnou pokutu - dva tisíce korun. „To je směšná částka. Stačilo, aby se nehoda stala o sto metrů dál, kde pracují dělníci na výstavbě druhé etapy nové cyklostezky, a mohlo to skončit masakrem,“ zlobí se zastupitel obce Daniel Hořava.

„Jsem šťastná, že se nikomu nic nestalo. Dřevo zavalilo cyklostezku, která ještě není zkolaudovaná, ale už je předaná obci. Hojně ji využívají chodci, cyklisté i bruslaři. Štěstí, že tam i díky sychravému počasí právě nikdo nebyl,“ oddechla si starostka obce Monika Czepczorová.

Poláci mají pily u hranic, přes Bukovec si krátí cestu

Naštvaná je ale stejně jako další místní lidé. Čtyři roky se snaží zabránit tomu, aby si přes jejich obec nekrátily cestu kamiony polských dřevařů.

„Jednali jsme s kdekým včetně krajského úřadu a navrhovali různá opatření, ale zatím je vše marné. Kamiony o váze kolem 40 tun běžně jezdí po krajských silnicích, kam mohou auta jen do 3,5 tuny. Ničí tak cesty a ohrožují životy řidičů i chodců,“ říká.

Řidič polského kamionu, který v Bukovci vysypal na cyklostezku část nákladu...

Řidič polského kamionu, který v Bukovci vysypal na cyklostezku část nákladu kulatiny, dostal dva tisíce pokutu.

A není to jen problém Bukovce. „Loni takový kamion poničil silnici, kterou čerstvě dostavěla obec Hrčava. Taky tam neměl co dělat,“ vzpomíná Jana Gartnerová, redaktorka místního týdeníku Horizont, který situaci poslední tři roky sleduje.

Polští podnikatelé, kteří mají své pily blízko hraničního přechodu mezi Bukovcem a Istebnou-Jasnowicemi, neposílají svá auta do Jablunkova přes hraniční přechod v Chotěbuzi, protože trasa měří kolem 70 kilometrů. Vyplatí se jim projet zakázanou zkratkou přes Bukovec - ta měří do 10 kilometrů.

Zvlášť, když vědí, že čeští policisté nemohou víc, než uložit pokutu do dvou tisíc korun. „Navíc to mají zařízené tak, že před vjezdem do zakázané zóny stojí jejich auto a zjišťuje, zda poblíž není policejní hlídka. Když je vzduch čistý dají signál kamionům, které se otočí s nákladem i několikrát za den,“ líčí Gartnerová.

Zvažovali kamery i železný rám

Že těžké polské kamiony porušující zákaz vjezdu na úzké silnice v horském pohraničí jsou velkým a vleklým problémem, potvrzují shodně se zastupiteli obcí i policisté a krajský úřad.

„Silnice kontrolujeme a řidiče pokutujeme, ale naše možnosti jsou omezené. Nemůžeme tam stát pořád ani zpřísnit pokuty, dokud se nezmění legislativa,“ říká policista Starzyk.

Náměstek hejtmana Daniel Havlík tvrdí, že kraj řeší problém už delší dobu, a také doufá ve změnu zákonů: „Jsem pro zvýšení pokuty na 20 tisíc korun a také pro vymahatelnost, například zadržením auta do doby, než firma zaplatí.“

Podotkl, že kraj zvažoval například možnost hlídat silnice kamerami nebo umístit na hraniční přechod železný rám, který by snížil maximální výšku projíždějících vozů. „Kamerový systém by ale byl drahý a s omezením výšky nesouhlasili hasiči z obavy, že by tam neprojela jejich auta, navíc by s tím museli souhlasit Poláci,“ vysvětluje Havlík.

Daniel Hořava, který je profesionálním hasičem a donedávna byl místostarostou obce, nesouhlasí. „Jsou to výmluvy. Navrhoval jsem výšku čtyři metry, což hasičským vozům stačí, ale mnoha kamionům ne. A stačily by kamery na dvou vjezdech do zakázaných zón. Jenže kraj chtěl, ať provozní náklady kamer hradí Bukovec, což zastupitelé odmítli, protože jde o krajské komunikace. Pomohla by změna zákonů po vzoru okolních zemí.“

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Soud řeší smrt muže. Ten nůž se mu vrazil do břicha, řekla manželka

Krajský soud v Ostravě začal projednávat smrt muže, kterého loni na Silvestra v chatě v Opavě bodla jeho manželka, když...

Trosky spadlého větroně na Bruntálsku prozkoumají odborníci. Pilot zemřel

Policisté již ukončili vyšetřování na místě sobotního tragického pádu bezmotorového větroně, který se ze zatím...

VIDEO: Hasiči zachránili kotě z úzké kanalizace. Využít museli i vysavač

V Ostravě-Zábřehu uvázlo černé kotě ve svodu dešťové vody. V úzkém potrubí sestoupilo zhruba tři metry pod úroveň země...

Ostravské stopy: Tady byla přehozena má profesní výhybka, přiznává Ledecký

Známý a uznávaný hudebník Janek Ledecký nedávno zavítal do Ostravy, aby se zúčastnil zahájení sezony Janáčkovy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz