„Zahradu revitalizujeme po částech a využíváme každé možné příležitosti. Kmeny jsou přírodní materiál ideální k tomu, aby se děti na ně mohly posadit a s některými prvky si hrát. Špalky chceme nařezat, vytvořit truhlíky. Plánujeme velkou pergolu, kde budeme i sadit,“ popsala ředitelka MŠ Šrámkova Sylvie Graf.
Vytěžené dřevo jako materiál k výrobě přírodních laviček, herních prvků, prolézaček, ale i uměleckých artefaktů nabízí opavská radnice. Ve městě se totiž právě kácejí desítky stromů napadených jmelím a město řeší otázku, co s vytěženou hmotou dál.
„Některé stromy mají kompletně napadenou korunu, popřípadě i oslabený kmen, a budou využity jako palivové dřevo. Jiné ale mají dřevo kmene zdravé,“ vysvětlil Jiří Vaníček, vedoucí odboru životního prostředí.
Nabídka se setkala s obrovskou odezvou. Třeba MŠ Eliška, kam chodí děti se zdravotním postižením, plánuje stavbu balančních chodníků. „Některé prvky pro rozvoj pohybových, rovnovážných a senzorických dovedností už máme a rádi bychom je rozšířili. Jde třeba o nášlapný chodník z nařezaných různě vysokých špalků nebo kladinu,“ řekla ředitelka Petra Kirschnerová.
Základní škola T. G. Masaryka chce dřevo využít pro výtvarné aktivity žáků a ZŠ Kylešovice hodlá vybudovat vedle herních prvků také několik broukovišť. Středním školám poslouží jako materiál do technických dílen, Církevní konzervatoř plánuje zázemí s lavičkami a na Střední škole umělecké a průmyslové budou mít materiál pro umělecké práce studentů.
Pět set kubíků vytěženého dřeva
Opava zároveň vytipovala místa, kde části stromů umístí ve veřejném prostoru v neupravené podobě. Třeba okolí kostela v Jaktaři, prostor za útulkem pro psy v Městských sadech či Luční sad ve Zlatníkách. Využije i přírodní lavičky či průlezky v parcích. Třeba dřevo vytěžené na Komendě zůstane na místě, chystá se tam vznik rodinného parku, přičemž využití najdou i přírodní dřevěné prvky.
„Dřevo vhodné pro umělecké zpracování musí vyschnout. Proto jsme se rozhodli část uložit v prostoru Dukelských kasáren. Část kmenů bude vyčleněna pro sochařské sympozium, plánované u příležitosti oslav města v roce 2024, ale uplatnění najdou i na jiných uměleckých akcích,“ dodala Jana Foltysová z opavského magistrátu.
Stromy se v Opavě kvůli jmelí kácejí v osmi lokalitách, nejvíce v Městských sadech. Na projekt k omezení šíření parazita získala slezská metropole přes pět milionů z evropských dotací.
K zásahu vytipovala 506 stromů, z toho 115 musí k zemi. Vytěženého dřeva by podle předběžných hrubých odhadů mělo být na pět set kubíků.