Jmelí se nedaří dostat pod kontrolu, radnice zkoušejí postřik

  14:05aktualizováno  14:05
Terénní průzkumy stromů, ořezy, kácení, nově i postřik. Boj proti jmelí v Moravskoslezském kraji graduje. Šířícího se parazita se přesto na řadě míst pod kontrolu dostat nedaří.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Vzrostlé stromy, ale i zcela novou výsadbu akátů vytipovala krnovská radnice pro test chemického postřiku proti jmelí. Ačkoliv Krnovsko dosud nepatřilo k ohniskům jeho výskytu, rychle se šířící poloparazit už zdomácněl i tam.

Moravskoslezský kraj je nejpostiženějším regionem v zemi a na chemii sází čím dál více radnic, ořez totiž nepomáhá.

Specialisté vyrazí v Krnově do ulic Chářovské, Partyzánů a do městského parku. „Ořez není reálný, musely by se odstranit celé větve, což by vedlo k poškození koruny,“ uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí v Krnově.

Krnovské stromy nejsou napadeny plošně a za zásah platí úřad v řádech tisícikorun. Cizopasník se ale šíří rychle a město jej chce dostat pod kontrolu.

Bílé jmelí

  • Poloparazitický keř se napojuje na cévní systém stromu, odebírá mu vodu a živiny, v krajním případě může způsobit až jeho uschnutí. 
  • Moravskoslezský kraj je jmelím nejpostiženější oblastí v republice. 
  • Vyskytuje se v ohniscích. Nejhorší situace je na Třinecku a Jablunkovsku, Frýdecko-Místecku, Novojičínsku a Opavsku. 
  • Míra napadení v kraji dosahuje téměř sedmdesáti procent území.

Ještě teď v předjaří chce zkusit postřik i opavská radnice. „Zatím nemáme termín, ale rádi bychom to uskutečnili teď,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí v Opavě Marie Vavrečková. Město chystá i plošný zásah proti jmelí, právě vznikají podklady.

„Máme hodně zasažených stromů, kolegové stále chodí do terénu, fotí je. Řada z dřevin je zasažená z více než padesáti procent,“ doplnila Vavrečková s tím, že přesný počet bude jasný v květnu.

Ostrava už jasno má, ošetří na dva tisíce stromů. Do konce června bude mít v ruce prováděcí dokumentaci, práce začnou za rok.

„S ohledem na množství napadených stromů předpokládáme ukončení projektu ke konci roku 2021,“ uvedla mluvčí města Andrea Vojkovská. Použit bude ořez i postřik. S tím už některá města zkušenost mají, ne všechna však pozitivní.

„Z hlediska finanční náročnosti, účinnosti, vysokého procenta napadení korun stromů a špatné dostupnosti ke korunám postřik nepředstavoval vhodnou možnost boje proti jmelí,“ konstatoval Tomáš Trampler, městský zahradník Karviné, jež metodu zkoušela v parku Boženy Němcové.

Menší procento napadených dřevin tam poté nezjistili. Naopak Český Těšín po loňském testu hlásí úspěch. „Úspěšnost byla více než 40 procent,“ řekla referentka městské zeleně Lada Večeřová. Město na to vyčlenilo 45 tisíc, letos o něco více. Teď vybírá další stromy.

Tříletou zkušenost s postřiky má Třinec. „Situace v Třinci je vážná, ošetřujeme několik set stromů. Ořez je dočasným řešením, jmelí se vrací velmi rychle,“ vysvětlila důvody volby postřiků primátorka Věra Palkovská. Dodala, že výsledek vypadá slibně a zvažuje se pokračování.

Podle Miroslavy Chlebounové z tiskového oddělení krajského úřadu se zatím za nejúčinnější metodu považuje ořez a v případě napadení více než poloviny objemu koruny stromu pokácení. „Metoda postřiku není dostatečně zmapovaná a není ověřená její účinnost,“ sdělila.

Potvrdila extrémní situaci v šíření cizopasníka. „Výskyt má místy až kalamitní charakter. Zřejmě souvisí s oslabením dřevin v důsledku změn klimatu a působení imisí. Expanze je záležitostí posledního desetiletí, očekávat se dá její další rozvoj,“ řekla.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Provozovatelky Dětského ráje musí skončit, radní u nich koupil lahev vína

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Klára Merová a Petra Kunešová, provozovatelky Dětského ráje v Komenského sadech v Ostravě, porušily nájemní smlouvu....

Další z rubriky

Při požáru ve Frenštátu pod Radhoštěm byl nalezen mrtvý člověk

V Podolí shořela budova bývalé školky (14. 7. 2018).

Ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku v pátek odpoledne při hašení požáru v domě objevili hasiči mrtvého člověka....

Spiknutí proti firmě OKD je nesmysl, píše finančník Bakala soudu

Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala sfáral v listopadu 2004 do šachty Staříč v Dole

Zdeněk Bakala, někdejší majoritní majitel OKD, do řízení na určení platnosti pohledávky společnosti Citibank nevstoupí....

Horské mýtiny začala zachraňovat bříza. Zabrání vysychání vykácených ploch

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Většina smrčin na Bruntálsku je vlivem sucha a kůrovce pryč. Zbyly obří mýtiny, jež není lehké rychle znovu zalesnit,...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz