„Ostravský sport mám v srdci celý život, osobně znám spoustu osobností, takže jsem ráda, když mohu pomoci zachovat vzpomínky na sportovce a jejich úctyhodné výkony,“ poznamenala rodačka z ostravského obvodu Svinov.
Artefakty třídí v muzejním depozitáři, přičemž sbírka se začala rodit už v roce 2006 při přípravě výstavy Modrobílá historie o fotbalovém klubu Baník Ostrava. „Měla velký úspěch, na což navázala ještě velkorysejší výstava Branky Body Ostrava v roce 2014,“ poznamenala Kábrtová.
Ostravské stopy: Svinov jsme vnímali jako samostatný, vzpomíná Kábrtová![]() |
Chce zabránit tomu, aby cenné vzpomínky na ostravský sport končily v popelnicích nebo ve sběrnách. Proto oslovuje všechny, kteří mají doma sportovní předměty nebo vzpomínkové artefakty, jež by mohli postrádat, aby je darovali muzeu.
„Nejde jen o Baník, v Ostravě fungovaly snad všechny sporty, na které si vzpomenete,“ upozornila Jiřina Kábrtová. Kromě artefaktů zmíněných v úvodu může jít například o starší zpravodaje, legitimace, fotografie, vlaječky, alba a mnoho dalšího se sportovní tematikou.
„Pokud by se někdo chtěl podělit o ostravskou sportovní historii, ať přinese předměty na pokladnu Ostravského muzea na Masarykově náměstí,“ vybídla Kábrtová.
Získané předměty rozšíří stávající sbírku, některé exponáty se pak mohou v budoucnosti objevit na různých výstavách. „Třeba domlouvám malou výstavu v galerii ostravské Vyšší odborné školy AHOL,“ nastínila Kábrtová budoucí možnosti.
Přátelství s legendárním brankářem
Současně nabízí klubům pomoc při sestavování vlastních sbírek. „Například se chci domluvit s vítkovickými hokejisty, že jim metodicky pomohu s roztříděním jejich mnoha historických předmětů,“ přiblížila žena, která v Ostravském muzeu pracovala přes čtyřicet let a dvaadvacet let ho vedla.
S mnoha sportovními osobnostmi, ať už minulými, či současnými, se osobně zná. Všeobecné je také známá její pomoc ostravským fotbalistům.
„Ráda vzpomínám na mnoho sportovců, například na přátelství s někdejším skvělým brankářem Baníku Vladimírem Mokrohajským,“ říká Kábrtová a připomíná, že zrovna od něj dostala pro muzeum mnoho fotografií, jako třeba unikátní momentky z legendárního jihoamerického turné Baníku v 60. letech.
Ostravské muzeum podrobně |
„Sport má v Ostravě obrovskou tradici a je jedno, zda hovoříme o fotbalu, hokeji, boxu, cyklistice, tenisu nebo atletice. Bude skvělé, když se sportovní sbírka bude neustále rozrůstat a muzeum tak bude uchovávat i sportovní paměť města,“ zakončila Jiřina Kábrtová.
Ostravští sportovci také tvoří významnou část regionální Síně slávy, kam krajský úřad pravidelně zařazuje nejvýznačnější moravskoslezské osobnosti minulosti.
Například v roce 2008 získala toto významné ocenění gymnastka Adolfína Tačová, o rok později hokejový brankář Josef Mikoláš a v roce 2013 legendární tenista Ivan Lendl, který začínal na kurtech v Komenského sadech.
Opět ostravský, přesněji vítkovický hokej reprezentuje v roce 2014 jako nováček v Síni slávy František Černík. Dres Baníku Ostrava v této krajské elitní společnosti zastupuje od roku 2018 útočník a trenér Verner Lička. Také další dva roky uspěli ostravští sportovci, a to věhlasná atletka a trenérka Taťána Kocembová Netoličková i hokejový hráč a zejména dlouholetý úspěšný trenér Vladimír Vůjtek.