Frenštát oslavuje půlstoletí zlatého olympijského letu Jiřího Rašky

  • 18
Byl první, a to mu navždy zůstane. Před padesáti lety frenštátský skokan na lyžích Jiří Raška doletěl do historie. Ve francouzském Grenoblu získal na středním můstku zlatou medaili, což se do té doby žádnému československému sportovci na zimní olympiádě nepovedlo.

Raška navíc za skoky na velkém můstku přidal stříbro.

Město se nyní rozhodlo po půlstoletí od jeho triumfu sportovce opakovaně připomenout.

„Jiřího Rašku vzpomeneme například při tradičních Raškohrátkách v areálu frenštátských můstků. Konají se 11. února, tedy přesně ve výroční den zlatých skoků. V červnu při Dnu města postavíme na frenštátském náměstí mobilní skokanský můstek,“ vyjmenovala frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová.

Ve znamení sportovce, který zemřel před šesti roky, se bude konat i otevření Olympijského parku v Ostravě 9. února nebo červnové Beskydské skokanské turné.

Raška jako jeden z městských symbolů

Ještě letos nechá město opravit schody na skokanském můstku a v budoucnosti chce po Raškovi pojmenovat Základní školu Záhuní. A u příležitosti olympijského jubilea vydalo pamětní medaili.

Pro Frenštát pod Radhoštěm představuje Raška jeden ze symbolů.

„Když si někdo plete Frenštát s Rožnovem, tak stačí dodat Jiří Raška. A je jasno,“ potvrdil Marian Žárský, vedoucí frenštátského kulturního domu. A bez Rašky by Frenštát nejspíše neměl ani skokanské můstky otevřené v roce 1973.

Pamětníci nemohou zapomenout na přivítání olympijského vítěze na frenštátském náměstí po jeho návratu z Francie.

Plánované akce

9. února
Otevření Olympijského parku v Ostravě

11. února
Raškohrátky - skokanský areál Frenštát

17. - 18. února
Raškohrátky v Olympijském parku v Ostravě

24. - 25. února
Raškohrátky v Olympijském parku v Brně

8. června
Den města - Náměstí Míru

21. - 24. června
Beskydské turné

17. - 19. srpna
Memoriál Jiřího Rašky - skokanský areál Frenštát

Zdroj: Společnost SnowKidz

„Jel jsem tehdy autobusem z Kopřivnice do Frenštátu a už při odjezdu byl autobus plný. A pořád jsme někoho přibírali,“ vzpomenul další z frenštátských rodáků, slavný automobilový závodník Karel Loprais. Na náměstí se tehdy vměstnalo zhruba deset tisíc lidí.

Na slavné okamžiky si velmi dobře vzpomíná i Raškova manželka Věra. Jen nedlouho předtím se vrátila z porodnice se synem Jiřím.

„Bylo to náročné, ale krásné období. Olympijský závod jsem sledovala v televizi. Když se Jirka vracel, tak na něj čekalo hodně novinářů,“ popisuje Rašková.

Na druhý den zamířili na oslavu na náměstí. „Stála jsem na podiu a bylo to něco neskutečného. Opravdu krása,“ usmívá se i po letech. Na pořádné domácí oslavy však čas nebyl. „Hned za dva dny odjížděl na další závody.“

Za olympijské medaile Raška dostal televizor a několikatisícovou odměnu. Ale jen potají, protože oficiálně byl veden jako sportovní amatér. Do užívání dostal i automobil Škoda 1000 MB, který později se slevou odkoupil.

Začínal jako sjezdař. „Pak se trhnul. Naštěstí.“

Jen z vyprávění zná závody v Grenoblu Raškův syn Jiří, kterému v době olympiády byly dva měsíce.

„Když taťka začal vyprávět, nikdo ani nedutal a všichni se zájmem poslouchali. A měl mnoho zážitků,“ líčil Raška mladší, který sám závodně skákal a dotáhl to do reprezentace.

„Ale tátovým úspěchům jsem se ani nepřiblížil. A když jsem se skoky končil, otec mě přemlouval, abych to ještě chvíli vydržel. Nebylo to s takovým jménem jednoduché, protože každý čekal, že Raška prostě bude skákat daleko,“ přibližuje postoj mnoha lidí.

Mezi Raškovy kamarády patřil František Pitucha, v 70. letech sjezdařský mistr republiky. „I Jirka začínal jako sjezdař. Pak se trhnul. Naštěstí,“ vzpomenul.

Jako trenéra poznal Rašku Jakub Janda, ještě nedávno úspěšný skokan. „Pan Raška byl hodný i přísný. Díky němu jsem začal skákat,“ přiznal Janda.

Jiří Raška se narodil 4. února 1941. Ač známý sportovec, měl po podepsání petice Dva tisíce slov v roce 1968 velké problémy s tehdejším komunistickým režimem. Kromě olympijských úspěchů získal i dvě medaile z mistrovství světa a v roce 1971 vyhrál Turné čtyř můstků.

Držitel titulu Nejlepší český lyžař minulého století v roce 2011 dostal i státní vyznamenání Za zásluhy. Zemřel 20. ledna 2012, jeho ostatky jsou uloženy na Valašském Slavíně v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.