Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Byli to ti nejlepší pomocníci. Všechno potřebné si přinesli, nic od nás nepotřebovali, za dva tři dny komplet uklidili celou školku od následků velké vody tak, že ji teď můžeme chystat na otevření,“ pochvaloval si pomoc členů horské služby ředitel Základní a mateřské školy Karlovice Rostislav Němec.
„Koupili jsme si lopaty, rukavice, kolečka, všechno, co na takový úklid potřebujeme, a pustili jsme se do práce. Tady v Karlovicích bylo vody zhruba jako v roce 1997, takže školka byla celá pod vodou, podmáčená, všude dvacet centimetrů bahna,“ popisoval škody jeden z horských záchranářů Jiří Zemánek, který ve své běžné práci působí přímo v Jeseníkách.
„Vyklidili jsme bahno, zničený nábytek, vyčistili zdi savem, teď se to větrá, aby to pořádně vyschlo,“ pokračoval.
Když skončily se školkou, vrhly se party záchranářů na pomoc obyvatelům obce. „Viděli jsme, že sousední dům je némlich to samé jako ta školka, tak jsme šli uklízet k nim,“ dodal Hejtmánek.
Armáda už pomáhá v Opavě i Jeseníku. Dohlíží obří americký dron |
Horských záchranářů nyní působí v povodněmi postižené oblasti celkem padesát. V průběhu týdne se původně měli doškolovat v Orlických horách, ale povodně vše změnily.
„Termín letního doškolení jsme přesunuli na konec října, teď je potřeba pomoci v nejhůře postižených oblastech. To, že jsme měli doškolení naplánované je v podstatě výhodou, protože díky tomu máme volné záchranářské kapacity pro pomoc v zaplavených oblastech,“ vysvětlil Jan Pochobradský, metodik a vedoucí plánovaného doškolení.
Míst, kde je potřeba pomoci, je přitom mnoho. Koordinátoři horské služby ve spolupráci s místními samosprávami zvolili Hanušovice s blízkým okolím, Rapotín, Karlovice, Vrbno pod Pradědem a město Jeseník.
Lidská tragédie, líčí záchranáři
„Je to tady lidská tragédie, ta spoušť je hrozná,“ líčil své dojmy z místa zásahu Radan Jaškovský. Běžně působí jako vedoucí Horské služby Jeseníky, teď pomáhá spolu s dalšími v Rapotíně a Bělé pod Pradědem. „Infrastruktura tady na spoustě míst neexistuje. Našim hlavním pracovním nástrojem jsou teď lopaty. Chodíme dům od domu, pomáháme vyklidit bahno a zpřístupnit baráky tak, ať se obyvatelé dostanou tam, kam potřebují,“ doplnil.
„Když vidíte, jak lidé horečně vyklízejí věci a snaží se zachránit svůj majetek, tak se okamžitě bez přemýšlení zapojíte. Jsme záchranáři, ale pracujeme ve zcela jiných podmínkách a s naprosto jiným vybavením,“ popsal další z účastníků takzvané Mise pomoci.