Jedy v ovzduší škodí dětem na Ostravsku už při narození

  17:08aktualizováno  17:08
Předpoklad se potvrzuje. Vědci, kteří v Karviné a Českých Budějovicích zkoumali, zda jedy ve vzduchu ovlivňují geny dětí už v době vývoje plodu, mají první výsledky. Ukazují na to, že smog vliv skutečně má.

Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v karvinské nemocnici s primářkou dětského oddělení Lenkou Böhmovou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jsou náchylnější k infekcím dýchacích cest a třeba i astmatu děti z Karviné či jižních Čech? Kdo ví o trvale špatném ovzduší na Ostravsku a Karvinsku, zřejmě rovnou odpoví za A. A nesplete se.

Vědci pod vedením Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd teď navíc přinášejí jeden z prvních důkazů o tom, že škodliviny v ovzduší, zejména karcinogenní benzo(a)pyren, ovlivňují geny dětí už ve chvíli narození.

Fakta

Zaostřeno na miminka

Vědci zjišťují, jak jedy v ovzduší ovlivňují geny i celkové zdraví dětí.

Do výzkumu zapojili 200 těhotných žen z Karviné a 200 z Českých Budějovic.

Vzali jim vzorky krve, moči a mateřského mléka, zkoumali i moč novorozenců a pupečníkovou krev.

První výsledky ukazují, že smog DNA dětí z Karviné ovlivňuje .

Ukazují na to první výsledky studie, ve které tým odebral vzorky těhotným ženám a jejich novorozeným dětem.

Sto žen z karvinské a sto z budějovické nemocnice zkoumal loni v létě, dalších sto a sto nastávajících matek a jejich dětí z obou nemocnic pak v zimě.

"K dispozici už máme první výsledky z letních odběrů. Dokládají, že ačkoli bylo léto, koncentrace prachu frakce PM 2,5 (jde o prach s průměrem 2,5 mikrometru – pozn. red.) v ovzduší Karviné dosáhla proti Českým Budějovicím skoro dvojnásobných hodnot. S tím souvisí fakt, že změny DNA u dětí z Karviné byly výrazně větší než u budějovických," řekl Radim Šrám.

Odebráním a analýzou vzorků ale výzkum nekončí. Vědci budou celé první dva roky života vybraných dětí sledovat jejich zdravotní stav a ověřovat, jestli zjištěné poznatky o změnách genů mají vliv na nemocnost.

Jak zmínil Radim Šrám, děti, jejichž geny jsou při narození vlivem škodlivin v ovzduší pozměněny, mají nezralou imunitu.

"Tomu odpovídají některé z našich dalších poznatků. Třeba zjištění, že v Ostravě-Radvanicích (obvodu, kde například koncentrace benzo(a)pyrenu dosahují trvale nejvyšších hodnot – pozn. red.) jsou jen v prvním roce života děti dvakrát až třikrát víc nemocné než jinde v Ostravě," poukázal vědec.

Také primářka dětského oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Lenka Böhmová uvedla, že děti, které trvale dýchají škodliviny, jsou proti dětem z čistých oblastí náchylnější k infekcím dýchacích cest, eventuelně i astmatu.

Dětem by pomohly častější školy v přírodě

Je důležité, že vědci přinášejí důkazy o vlivu škodlivin v ovzduší na geny dětí? "Můj názor je, že ty důkazy by byly důležité, kdyby se s nimi dalo něco dělat,“ odpověděla Lenka Böhmová."

"Děti by alespoň měly mít možnost jet dvakrát ročně na školu v přírodě do lepšího ovzduší, což se neděje," dodala primářka.

Tento návrh zmínil i Radim Šrám. Pozornost úřadů i znečišťovatelů by se podle něj měla soustředit hlavně na prach s průměrem menším než 2,5 mikrometru.

Platí totiž: čím menší částice, tím má větší schopnost vázat na sebe například polyaromáty, mezi které patří i benzo(a)pyren. Tedy zdraví nebezpečné látky.

To potvrdil i šéf oddělení ochrany ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ Libor Černikovský, který – v souladu se Šrámem – poukázal na to, že danou vlastnost prachu je nutné brát v potaz třeba u moderních filtrů v průmyslu.

Ty pohlcují zejména větší prach, s ohledem na schopnost vázat nebezpečné látky je ale největší potíží právě prach zcela miniaturní.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Soud řeší smrt muže. Ten nůž se mu vrazil do břicha, řekla manželka

Krajský soud v Ostravě začal projednávat smrt muže, kterého loni na Silvestra v chatě v Opavě bodla jeho manželka, když...

Nový hroch v ostravské zoo se seznamuje s partnerkou, zatím přes mříže

V ostravské zoo se zabydluje nový hroší samec. Bude tvořit chovný pár se zdejší samicí. První dny po příjezdu pobýval...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz