Jeden a dost. Vozíčkáři z lázní řeší, jak se dostat do autobusů

  13:20aktualizováno  13:20
Chtěli si užít neděli bez rehabilitací a zajet do města. Češi i Arabové. Už na zastávce u lázní v Klimkovicích ale zjistili, že bude problém. Do autobusu totiž chtěly současně hned tři rodiny se stejným osudem: s dítětem na invalidním vozíku. Řidič jim dal ale jasně najevo, že mají smůlu.

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

 „Můžu vzít jenom jednoho vozíčkáře,“ oznámil šofér.

Prosby. Dohadování... Arabové nakonec zůstali. Češi nastoupili. Ale s vědomím, že na zpáteční cestě se do autobusu dostat nemusejí.

„Pokud už povezu jiného vozíčkáře, nevezmu vás. V autobuse je místo s bezpečnostním pásem jen pro jednoho,“ vysvětloval řidič.

Dva kočárky ano, ale dva vozíky ne

Vozíčkáři tvrdí, že v minulosti nebyli řidiči Dopravního podniku Ostrava tak striktní, až letos na podzim se situace vyhrotila. Problém pocítili v celém krajském městě. A nejen oni, ale i matky s kočárky.

„Situaci jsme vyřešili už v listopadu. Ve voze MHD teď mohou jet dva kočárky, nebo jeden vozík a jeden kočárek. Ale dva vozíčkáři ne, protože to neumožňují technické podmínky,“ říká mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Těžce to chápou hlavně zahraniční vozíčkáři, kteří tady nemají auta. A jejich počet stoupá. „Zájem našich klientů o speciální rehabilitační péči, kterou nabízejí Sanatoria Klimkovice, roste. Letos sem přijelo třikrát víc arabských dětí než loni. Většina je na vozíku. Rodiny mají zájem jezdit s dětmi na výlety nebo do nákupních center. Ale do autobusu se vejde jen jeden vozík a na další spoj musí lidé čekat hodinu. Voláme jim taxíky, ale ty jsou drahé,“ líčí šéf arabské cestovní kanceláře Hussan Abdula.

„Žádali jsme vedení lázní, aby se snažilo zajistit vlastní dopravu nebo autobusy, které by vzaly více vozíků.“

Na nákladech by se měly podílet i lázně, říkají z Ostravy

V Klimkovicích se ročně léčí přes pět tisíc pacientů, mnozí na vozíku. „Měli by mít možnost cestovat veřejnou dopravou,“ míní prokurista lázní Jozef Dejčík. Problém musí podle něj řešit vedení dopravního podniku, ale i Ostravy a Klimkovic.

Zástupci měst i dopravního podniku ale situaci tak jednoznačně nevidí. Přiznávají sice, že vozíčkáři mají problém, o kterém už všichni vědí, a začínají ho řešit. Ale zároveň naznačují, že o cestování lázeňských hostů se mají starat také lázně.

„Na zahraniční klientele přece lázně vydělávají. Tak proč by se na jejich dopravě nemohly podílet?“ míní náměstek ostravského primátora pro dopravu Ivo Hařovský.

„Většina našich vozíčkářů jsou české děti. Mnohé žijí s matkou samoživitelkou,“ oponuje Dejčík, podle kterého je doprava věc města.

Hařovský říká, že ještě nemá dost informací. Dodal ale, že problematiku řeší už dva týdny, jedná s dopravním podnikem i vozíčkáři.

Klimkovice mají zájem o elektrobusy

„Bavíme se hlavně o tom, jak zlepšit podmínky cestování vozíčkářů po Ostravě. Uvažujeme o technických úpravách některých vozů tak, aby mohly bezpečně vézt více vozíků. Bude to chtít čas a peníze. Tyto vozy bychom pak ale přednostně nasazovali při velkých akcích ve městě, jako bude třeba jarní mistrovství světa v hokeji,“ nastínil Hařovský.

Mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht je zatím ještě stručnější: „Naše autobusy, které jezdí do Klimkovic, mají jen jedno vyhrazené místo pro invalidní vozík. Problematiku budeme řešit s objednatelem služeb, což je město Klimkovice, a hlavně s podnikatelským subjektem provozujícím lázně.“

Starosta Klimkovic Zdeněk Husťák stojí hlavně o to, aby dopravní podnik posílal do města elektrobusy. Ale dodal, že i s lázněmi má město dobrou spolupráci a problém budou řešit.

„Nemůžeme přispět na nové autobusy, ale třeba by vozíčkářům mohl pomáhat městský elektromobil. Osobní vůz, který jsme získali díky dotaci kraje, bude jezdit na zavolání. Jeho testovací provoz začne každým dnem. Čekáme jen na dostavbu nabíjecí stanice.“

Spolupráci by uvítala i Ostravská organizace vozíčkářů. „Máme auto pro tři vozíčkáře a pět členů doprovodu. Těžce sháníme peníze na jeho provoz. Když lázně přispějí, určitě se nějak dohodneme,“ říká předseda organizace Tomáš Dvořák.

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Autům na D48 ve Slezsku cosi rozbíjí skla. Nejspíš po nich někdo střílí

Prasklina na čelním skle auta Pavla Walka.

Několik poškozených čelních skel u aut hlásí v poslední době motoristé z dálnice D48 na trase z Frýdku-Místku do...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Vítkovice zdolaly v předkole Spartu, Boleslav si poradila se Zlínem

Vítkovický Michal Poletin se snaží uniknout Lukáši Klimkovi ze Sparty

Hokejisté Vítkovic vedou v předkole play off nad Spartou 1:0 na zápasy. V úvodním duelu série potvrdili roli favorita a...

Další z rubriky

Nejhůř na tom budou města, varuje krajská analýza klimatu

Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku.

Klimatické změny v Moravskoslezském kraji nejvážněji ohrožují zdraví obyvatel měst. V nich je totiž koncentrovaná...

Superb na Ostravsku po srážce s autem porazil sloup a skončil na střeše

Všechny složky IZS zasahovaly u nehody dvou osobních aut na Ostravsku (17....

Policisté, záchranáři i hasiči vyjížděli v neděli dopoledne k nehodě dvou osobních aut na Ostravsku. Z prvotního...

„Ajťák“ z Ostravy se svou chilli omáčkou uspěl i na soutěži v USA

Radovan Fron a jeho chilli omáčky. S příchutí „Rozpálený ananas“ uspěl i v USA.

Tchán pěstuje papričky, manželka s dcerou a jejím přítelem mají na starost logistiku a Radovan Fron, ten vaří. Rodinná...

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na iDNES.cz