Architektonický návrh budoucí podoby zchátralých jatek vysoutěžili ostravští radní na jaře rychleji, než čekali. Věřili proto, že příští rok začnou stavební práce.
Jenže proměna areálu v moderní kulturní centrum s galerií Plato podle vítězného návrhu pražského studia Petr Hájek Architekti se zadrhla. Hájek totiž odmítl podepsat smlouvu s městem na vypracování projektové dokumentace.
„Nemohl jsem. Varoval mě před tím právník, protože smlouva obsahuje vady,“ vysvětluje Petr Hájek.
Zatím tak není jasné, kdy proměna jatek začne, ale je téměř jisté, že nyní není ve hře Hájkův návrh s věží ve tvaru bílé kostky. Ta se měla stát novou dominantou města a budila emoce. Zatímco příznivci chválili, že působí lehce a elegantně, odpůrci kritizovali, že jim připomíná krychloidní Fukušimu, jak se přezdívá ne všemi oblíbenému ostravskému nákupnímu centru Nová Karolina.
Podle primátora Ostravy nyní město čeká, jak zareaguje na návrh smlouvy architekt Robert Konieczny z katovického studia KWK Promes. Jeho návrh s bílou věží získal totiž v architektonické soutěži na proměnu jatek třetí místo. A v následném výběrovém řízení na zpracování projektové dokumentace skončilo jako druhé.
„Ve výběrovém řízení na zpracování projektové dokumentace jsme oslovili autory všech tří oceněných návrhů z architektonické soutěže. Zúčastnili se jen dva a zvítězil Petr Hájek, který nabídl, že za cenu 6,9 milionu korun zpracuje dokumentaci za 84 dnů,“ uvedl primátor Tomáš Macura.
Netají, že Hájek město překvapil cenou i rychlostí, protože polské studio žádalo 14 milionů a dodací lhůtu 135 dní.
„Věřili jsme v dohodu, ale to se ani po několika jednáních nepodařilo. Musíme dodržovat zákon, nemůžeme dodatečně upravovat smlouvu. Teď čekáme na to, zda ji podepíše pan Konieczny. Pokud ne, vypíšeme nové výběrové řízení na projektanta, nebo se v této soutěži vrátíme o krok zpátky,“ nastínil Macura.