Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Jak bral ostravský lobbista miliony? Měl smlouvy jako poradce

  8:00aktualizováno  9:09
Je ostravská chobotnice jen výplod policejní fantazie, nebo trefná zkratka pro organizovaný a donedávna velmi dobře kamuflovaný korupční systém, který sál peníze z městských zakázek v Ostravě? Hlavní obviněný v kauze získal podle žalobce desítky milionů a kryl to smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti.

Policie přivádí obviněného podnikatele Martina Dědice na Okresní soud v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Od chvíle, kdy kriminalisté obvinili firmy Pragoimex, Vostav Morava, Martek Medical, Business Advisor a osm jejich manažerů či vlastníků v čele s Martinem Dědicem z ovlivňování ostravských veřejných zakázek, se netrhnou dveře v sídle protikorupční policie u Sýkorova mostu.

Střídají se tam známí podnikatelé s radními či zastupiteli města. Musel tam i primátor Ostravy Petr Kajnar. U jejich výslechů jsou také advokáti obviněných podnikatelů.

Dědicovo poradenství firma Business Advisor

prosinec 2007 vznik

2008 ztráta 261 000 Kč

2009 tržby 7 270 000 Kč

2010 tržby 10 500 000 Kč

2011 tržby 14 638 000 Kč

2012 výsledky nezveřejnila

Státní zástupce Vít Koupil trvá na tom, že tucet obviněných právnických i fyzických osob se dopustilo hned několika trestných činů při ovlivňování šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

Úplatky? To ani náhodou

Nejvyšší trest zatím hrozí podnikateli a lobbistovi Martinu Dědicovi (sponzorovi ČSSD a dřív i ODS), který by za braní úplatků mohl jít do vězení až na 12 let.

"Ze zakázek získal přes třicet milionů korun," říká Vít Koupil. "Dostal je po částkách, které byly zakrývány smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti," vysvětlil žalobce.

Dědic, který jako jediný skončil ve vazbě, vždy odmítal podezření, že ovlivňoval veřejné zakázky a od vítězů tendrů bral peníze. Proti vazbě podal stížnost.

Proplácení provizí popírají i obvinění zástupci firem. "Úplatky? Žádné jsme nikomu nedali. Obvinění nás překvapilo," řekl pro MF DNES minulý týden zástupce firmy Vostav Morava, která v posledních letech vyhrála v městské nemocnici stavební zakázky za více než sto milionů korun.

Obviněný podnikatel Martin Dědic před jednací síní Okresního soudu v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014)

Obvinění čelí i dva z jejích manažerů, a to v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci plicního oddělení a traumatologie.

Jejich obhájce Matěj Zachveja je ale přesvědčen, že obvinění brzy vyvrátí. A nastínil své argumenty.

"Zakázky, o které se jedná, byly hodnoceny podle nejnižší nabídkové ceny. V jednom případě byla nejnižší nabídková cena dokonce jediným kritériem. Firma Vostav Morava zakázky získala právě díky tomu, že nabídla nejnižší ceny. Jaký by asi měla důvod dávat komukoliv úplatek?" říká advokát dvou obviněných manažerů Vostavu.

Utajeným vlastníkem je nejspíše Dědic

Například kompletní rekonstrukce plicního oddělení, včetně střechy a zateplení pavilonu, měla stát až 30 milionů korun, ale firma zakázku získala pouze za 16 milionů bez daně z přidané hodnoty.

Vít Koupil ale hned po zadržení Martina Dědice upozornil, že úplatky byly kryty smlouvami o poradenské či kontrolní činnosti.

Matěj Zachveja existenci takových smluv potvrzuje, ale popírá, že by sloužily jako zástěrka pro úplatky.

Firma Vostav měla podle něj - stejně jako další dvě obviněné firmy - platné smlouvy s firmou Business Advisor. Podle obchodního rejstříku sice zůstává její vlastník utajený, veřejným tajemstvím však je, že firma patří Martinu Dědicovi. "Je to tak, potvrdil mi to i člen její dozorčí rady," říká ostravský podnikatel Oldřich Lahoda, kterého už protikorupční policie také vyslechla. A právě Dědicova firma zpracovávala jiným firmám posudky jejich přihlášek do veřejných soutěží.

Advokát Zachveja sice do detailů zacházet nechtěl, ale situaci okomentoval. "Společnost Business Advisor pracovala i pro Vostav. Pokud s ní měly firmy legálně uzavřené smlouvy, musely je plnit," řekl. "Nevím, proč si policie myslí, že šlo o úplatky," dodal Zachveja.

Vyšetřovatelé možná časem změní názor, ale zatím o tom mají své mínění. A nejsou sami. "Už to, že Dědic nechtěl, aby se vědělo, že mu firma patří, o něčem svědčí," míní Oldřich Lahoda.

Podnikatele Lahodu u firmy Business Advisor zaráží více věcí, ať náhlý vzestup tržeb v minulých letech, či zaokrouhlené částky, které nebývají zcela obvyklé. "Je na policii, aby posoudila, zda znalecké posudky vypracované touto firmou mají skutečně hodnotu milionů, nebo jde například o informace stažené z internetu," nastínil.

Policie se zajímá i o Lahodu

Sám Lahoda patří už delší dobu mezi osoby, o něž se policie v souvislosti s vyšetřováním několika desítek ostravských veřejných zakázek také velmi zajímá.

Upozornil na to Ústavní soud, když koncem loňského roku zveřejnil obsáhlé zdůvodnění toho, proč zamítá stížnost firem Martina Dědice na zářijové domovní prohlídky a zabavení dokumentace i počítačů. Z veřejně dostupných informací tehdy vyplynulo, že podle mínění policie tři ostravští podnikatelé Martin Dědic, Oldřich Lahoda a Michal Teuer řídí organizovanou zločineckou skupinu, která ovládá radní krajského města i některých obvodů.

MF DNES o tom podrobněji informovala v lednu. "To je absurdní," bránili se tehdy shodně všichni tři podezřelí podnikatelé.

Skutečnost je taková, že obviněný je zatím jen Dědic. A Lahoda sebejistě tvrdí, že jemu obvinění nehrozí. "Žádné zakázky jsem totiž pro město ani jeho organizace nedělal," vysvětluje.

Oldřich Lahoda: Obvinění se rozšíří i na politiky

Politici i podnikatelé, kterých se jakkoli dotýká vyšetřování korupce kolem ostravských veřejných zakázek, zatím buď tvrdí, že o ničem nevědí, nebo popírají policejní obvinění.

Otevřeně mluví jen movitý ostravský podnikatel Oldřich Lahoda. "Obvinění čtyř firem a osmi podnikatelů se podle mého mínění brzy rozšíří i na politiky,“ říká.

A netají důvody svého přesvědčení. "Když jsem ve čtvrtek podával svědectví na protikorupční policii, některé otázky se týkaly politiků, hlavně z porubské sociální demokracie. V dokumentech o obvinění Martina Dědice jsem zahlédl souvislost se jmény hejtmana Miroslava Nováka, starosty Poruby Lumíra Palyzy, náměstkyně primátora Simony Piperkové a europoslance Vojtěcha Mynáře," líčí Lahoda.

Státní zástupce Vít Koupil detaily z vyšetřování komentovat nechce. Politici bližší spojení s Dědicem, natož jakékoli obchodní vztahy s ním, opakovaně odmítli.

Na dotaz MF DNES náměstkyně primátora Simona Piperková připustila, že Dědic u ní v kanceláři párkrát byl, ale popřela, že by řešili veřejné zakázky. "Ke mně chodí spousta lidí i firem, které chtějí dodávat například do naší nemocnice. Všechny ale odkazuji přímo na městské společnosti," říká Piperková.

Palyza: Lahoda lže

To Lumír Palyza je ostřejší. "Lahoda lže. Je to jeho odveta za to, že chceme ve městě zakázat hazard, ve kterém podniká," řekl s tím, že zváží podání trestního oznámení.

Hejtman už to udělal. Lahoda ho totiž naštval, když před pár dny tvrdil v MF DNES, že Dědic byl jen loutka sociálních demokratů, hlavně Nováka s Palyzou. "Dělal to, co mu řekli. Nosil jim peníze, které potřebovali na kampaně," prohlásil Lahoda.

"Odmítám jakékoliv nařčení mé osoby z přímé či nepřímé účasti na korupčním či jiném netransparentním jednání," reagoval v dopise redakci hejtman Miroslav Novák.

"Tato nepravdivá tvrzení a pomluvy mě diskreditují v očích veřejnosti, která mi dala důvěru ve svobodných volbách, poškozují mě nejen pracovně a politicky coby hejtmana Moravskoslezského kraje a předsedu moravskoslezské ČSSD, ale zejména lidsky - velmi negativně se dotýkají mne i celé mé rodiny. Naprosto se totiž neslučují s mým stylem práce a životními hodnotami," napsal Miroslav Novák.

A dodal, že se rozhodl proti těmto obviněním postavit a obrátit se na nezávislý soud. "Podal jsem trestní oznámení okresnímu státnímu zastupitelství ve věci podezření ze spáchání trestného činu pomluvy," oznámil hejtman.

Lahoda si ale stojí za vším, co řekl. "Svá tvrzení pro MF DNES jsem zopakoval i na policii," netají.

  • Nejčtenější

Podnikatel staví v chráněné části Beskyd chatu bez povolení, na louce má skládku

Kolářova chata, ještě před časem jedna z nejstarších svého druhu v Beskydech, se opakovaně dostává do centra pozornosti...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na nových dálnicích u Frýdku-Místku se objevily trhliny, část obchvatu zbourají

Ještě není zcela dokončen a už se opravuje. Kvůli vážným závadám se ani ne po roce provozu zavřela pro řidiče část...

Finále okradené o 7 sekund, televizní diváci o finiš. Padly tresty i omluva

Dvojitá krádež ve finále basketbalové ligy. V nedělní druhé zlaté bitvě v Opavě zmizelo v infarktové koncovce kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž v Ostravě onanoval na tramvajové zastávce, natočily jej městské kamery

Policie v Ostravě vypátrala muže, který se na tramvajové zastávce obnažoval a údajně také onanoval. Všimli si ho...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Třináctiletý mladík fotí zvířata jako profesionál, na dobrý záběr čeká i hodiny

Najít si správné místo, vystihnout dokonalé světlo a v desetině vteřiny zachytit zvířata v pohybu v jejich přirozeném...

Oprava potrubí uzavře hlavní průtah Krnovem, řidiče čeká objížďka

Kvůli generální opravě parovodního a kondenzačního potrubí čeká řidiče v Krnově série omezení včetně bezmála třítýdenní...

Moravskoslezské školky i školy mají více dětí, naopak ubývá vysokoškoláků

Školy a školky v moravskoslezském regionu mají příznivý rok. Do mateřinek i na základní a střední školy chodí nejvíce...

Města omezují svoz směsného odpadu. Tlačí na lidi, aby více třídili

Dům od domu budou v Krnově od podzimu jezdit popelářské vozy na tříděný odpad. Popelnice na plasty, papír a bioodpad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...