Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Jak bral ostravský lobbista miliony? Měl smlouvy jako poradce

  8:00aktualizováno  9:09
Je ostravská chobotnice jen výplod policejní fantazie, nebo trefná zkratka pro organizovaný a donedávna velmi dobře kamuflovaný korupční systém, který sál peníze z městských zakázek v Ostravě? Hlavní obviněný v kauze získal podle žalobce desítky milionů a kryl to smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti.

Policie přivádí obviněného podnikatele Martina Dědice na Okresní soud v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Od chvíle, kdy kriminalisté obvinili firmy Pragoimex, Vostav Morava, Martek Medical, Business Advisor a osm jejich manažerů či vlastníků v čele s Martinem Dědicem z ovlivňování ostravských veřejných zakázek, se netrhnou dveře v sídle protikorupční policie u Sýkorova mostu.

Střídají se tam známí podnikatelé s radními či zastupiteli města. Musel tam i primátor Ostravy Petr Kajnar. U jejich výslechů jsou také advokáti obviněných podnikatelů.

Dědicovo poradenství firma Business Advisor

prosinec 2007 vznik

2008 ztráta 261 000 Kč

2009 tržby 7 270 000 Kč

2010 tržby 10 500 000 Kč

2011 tržby 14 638 000 Kč

2012 výsledky nezveřejnila

Státní zástupce Vít Koupil trvá na tom, že tucet obviněných právnických i fyzických osob se dopustilo hned několika trestných činů při ovlivňování šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

Úplatky? To ani náhodou

Nejvyšší trest zatím hrozí podnikateli a lobbistovi Martinu Dědicovi (sponzorovi ČSSD a dřív i ODS), který by za braní úplatků mohl jít do vězení až na 12 let.

"Ze zakázek získal přes třicet milionů korun," říká Vít Koupil. "Dostal je po částkách, které byly zakrývány smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti," vysvětlil žalobce.

Dědic, který jako jediný skončil ve vazbě, vždy odmítal podezření, že ovlivňoval veřejné zakázky a od vítězů tendrů bral peníze. Proti vazbě podal stížnost.

Proplácení provizí popírají i obvinění zástupci firem. "Úplatky? Žádné jsme nikomu nedali. Obvinění nás překvapilo," řekl pro MF DNES minulý týden zástupce firmy Vostav Morava, která v posledních letech vyhrála v městské nemocnici stavební zakázky za více než sto milionů korun.

Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v...

Obviněný podnikatel Martin Dědic před jednací síní Okresního soudu v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014)

Obvinění čelí i dva z jejích manažerů, a to v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci plicního oddělení a traumatologie.

Jejich obhájce Matěj Zachveja je ale přesvědčen, že obvinění brzy vyvrátí. A nastínil své argumenty.

"Zakázky, o které se jedná, byly hodnoceny podle nejnižší nabídkové ceny. V jednom případě byla nejnižší nabídková cena dokonce jediným kritériem. Firma Vostav Morava zakázky získala právě díky tomu, že nabídla nejnižší ceny. Jaký by asi měla důvod dávat komukoliv úplatek?" říká advokát dvou obviněných manažerů Vostavu.

Utajeným vlastníkem je nejspíše Dědic

Například kompletní rekonstrukce plicního oddělení, včetně střechy a zateplení pavilonu, měla stát až 30 milionů korun, ale firma zakázku získala pouze za 16 milionů bez daně z přidané hodnoty.

Vít Koupil ale hned po zadržení Martina Dědice upozornil, že úplatky byly kryty smlouvami o poradenské či kontrolní činnosti.

Matěj Zachveja existenci takových smluv potvrzuje, ale popírá, že by sloužily jako zástěrka pro úplatky.

Firma Vostav měla podle něj - stejně jako další dvě obviněné firmy - platné smlouvy s firmou Business Advisor. Podle obchodního rejstříku sice zůstává její vlastník utajený, veřejným tajemstvím však je, že firma patří Martinu Dědicovi. "Je to tak, potvrdil mi to i člen její dozorčí rady," říká ostravský podnikatel Oldřich Lahoda, kterého už protikorupční policie také vyslechla. A právě Dědicova firma zpracovávala jiným firmám posudky jejich přihlášek do veřejných soutěží.

Advokát Zachveja sice do detailů zacházet nechtěl, ale situaci okomentoval. "Společnost Business Advisor pracovala i pro Vostav. Pokud s ní měly firmy legálně uzavřené smlouvy, musely je plnit," řekl. "Nevím, proč si policie myslí, že šlo o úplatky," dodal Zachveja.

Vyšetřovatelé možná časem změní názor, ale zatím o tom mají své mínění. A nejsou sami. "Už to, že Dědic nechtěl, aby se vědělo, že mu firma patří, o něčem svědčí," míní Oldřich Lahoda.

Podnikatele Lahodu u firmy Business Advisor zaráží více věcí, ať náhlý vzestup tržeb v minulých letech, či zaokrouhlené částky, které nebývají zcela obvyklé. "Je na policii, aby posoudila, zda znalecké posudky vypracované touto firmou mají skutečně hodnotu milionů, nebo jde například o informace stažené z internetu," nastínil.

Policie se zajímá i o Lahodu

Sám Lahoda patří už delší dobu mezi osoby, o něž se policie v souvislosti s vyšetřováním několika desítek ostravských veřejných zakázek také velmi zajímá.

Upozornil na to Ústavní soud, když koncem loňského roku zveřejnil obsáhlé zdůvodnění toho, proč zamítá stížnost firem Martina Dědice na zářijové domovní prohlídky a zabavení dokumentace i počítačů. Z veřejně dostupných informací tehdy vyplynulo, že podle mínění policie tři ostravští podnikatelé Martin Dědic, Oldřich Lahoda a Michal Teuer řídí organizovanou zločineckou skupinu, která ovládá radní krajského města i některých obvodů.

MF DNES o tom podrobněji informovala v lednu. "To je absurdní," bránili se tehdy shodně všichni tři podezřelí podnikatelé.

Skutečnost je taková, že obviněný je zatím jen Dědic. A Lahoda sebejistě tvrdí, že jemu obvinění nehrozí. "Žádné zakázky jsem totiž pro město ani jeho organizace nedělal," vysvětluje.

Oldřich Lahoda: Obvinění se rozšíří i na politiky

Politici i podnikatelé, kterých se jakkoli dotýká vyšetřování korupce kolem ostravských veřejných zakázek, zatím buď tvrdí, že o ničem nevědí, nebo popírají policejní obvinění.

Otevřeně mluví jen movitý ostravský podnikatel Oldřich Lahoda. "Obvinění čtyř firem a osmi podnikatelů se podle mého mínění brzy rozšíří i na politiky,“ říká.

A netají důvody svého přesvědčení. "Když jsem ve čtvrtek podával svědectví na protikorupční policii, některé otázky se týkaly politiků, hlavně z porubské sociální demokracie. V dokumentech o obvinění Martina Dědice jsem zahlédl souvislost se jmény hejtmana Miroslava Nováka, starosty Poruby Lumíra Palyzy, náměstkyně primátora Simony Piperkové a europoslance Vojtěcha Mynáře," líčí Lahoda.

Státní zástupce Vít Koupil detaily z vyšetřování komentovat nechce. Politici bližší spojení s Dědicem, natož jakékoli obchodní vztahy s ním, opakovaně odmítli.

Na dotaz MF DNES náměstkyně primátora Simona Piperková připustila, že Dědic u ní v kanceláři párkrát byl, ale popřela, že by řešili veřejné zakázky. "Ke mně chodí spousta lidí i firem, které chtějí dodávat například do naší nemocnice. Všechny ale odkazuji přímo na městské společnosti," říká Piperková.

Palyza: Lahoda lže

To Lumír Palyza je ostřejší. "Lahoda lže. Je to jeho odveta za to, že chceme ve městě zakázat hazard, ve kterém podniká," řekl s tím, že zváží podání trestního oznámení.

Hejtman už to udělal. Lahoda ho totiž naštval, když před pár dny tvrdil v MF DNES, že Dědic byl jen loutka sociálních demokratů, hlavně Nováka s Palyzou. "Dělal to, co mu řekli. Nosil jim peníze, které potřebovali na kampaně," prohlásil Lahoda.

"Odmítám jakékoliv nařčení mé osoby z přímé či nepřímé účasti na korupčním či jiném netransparentním jednání," reagoval v dopise redakci hejtman Miroslav Novák.

"Tato nepravdivá tvrzení a pomluvy mě diskreditují v očích veřejnosti, která mi dala důvěru ve svobodných volbách, poškozují mě nejen pracovně a politicky coby hejtmana Moravskoslezského kraje a předsedu moravskoslezské ČSSD, ale zejména lidsky - velmi negativně se dotýkají mne i celé mé rodiny. Naprosto se totiž neslučují s mým stylem práce a životními hodnotami," napsal Miroslav Novák.

A dodal, že se rozhodl proti těmto obviněním postavit a obrátit se na nezávislý soud. "Podal jsem trestní oznámení okresnímu státnímu zastupitelství ve věci podezření ze spáchání trestného činu pomluvy," oznámil hejtman.

Lahoda si ale stojí za vším, co řekl. "Svá tvrzení pro MF DNES jsem zopakoval i na policii," netají.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Devátý mečbol přinesl senzaci. Volejbalisté šokovali olympijské vítěze

Zajíček zablokoval Ngapetha a volejbaloví reprezentanti proměnili devátý mečbol! Na světě byla prvotřídní senzace....

Za žhářský útok s 11 mrtvými přijme obžalovaný doživotí, pokud kývne soud

Pětapadesátiletý Zdeněk Konopka, který podle obžaloby loni v srpnu zapálil byt v 11. poschodí panelového domu v...

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o semifinále ME se rozplynul. Slovinci nenechali volejbalistům ani set

Čeští volejbalisté si v semifinále mistrovství Evropy nezahrají. Ve čtvrtfinále v Ostravě prohráli se Slovinskem 0:3...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Musíme odpolitizovat policii, říká moravskoslezský lídr Přísahy Komárek

Absolutním nováčkem se v letošním volebním klání stalo hnutí Přísaha, které jako celostátní lídr reprezentuje bývalý...

Černá kostka bude trochu kvádr, kolem plánované knihovny se má i bruslit

O nové Moravskoslezské vědecké knihovně, známé jako Černá kostka, se hovoří sedmnáct let. Až nyní jsou známy...

Auto nechte na víkendové Dny NATO doma, radí policie a organizátoři

Na kole, autobusem, vlakem nebo pěšky. To jsou podle pravidelných účastníků nejlepší způsoby, jak se dostat na...

Vznik krematoria pro zvířata v Ostravě se přiblížil, nepotřebuje studii EIA

Výrazného ulehčení příprav se dočkali majitelé společnosti Krematorium zvířat Brno, kteří chtějí v mariánskohorské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...