Politici vábí pražské úřady do Ostravy. Jsme třetí metropole, argumentují

  13:03aktualizováno  13:03
Moravskoslezští politici se už několikrát pokoušeli přesvědčit vládu a ministerstva, aby se centrály některých státních úřadů přestěhovaly z Prahy do Ostravy. Nikdy se tak nestalo. Přesto se do argumentování a lákání pustili i tentokrát.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (hnutí ANO). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Vypadá to na dlouhý boj s hodně nejistým výsledkem, ale nechceme nic vzdát,“ konstatoval hejtman Ivo Vondrák.

Poprvé vládu s tímto požadavkem oslovil při jejím výjezdním zasedání v regionu letos v dubnu.

„Vytvořili jsme seznam úřadů, které jsou svým zaměřením našemu kraji blízké, a problém jsme se snažili vysvětlit. Setkali jsme se sice s pochopením, ale zatím není vůbec jisté, zda naše snaha k něčemu konkrétnímu opravdu povede,“ poznamenal hejtman.

Situace je však nyní politicky příznivá. Hejtman i ostravský primátor Tomáš Macura jsou členy hnutí ANO, tedy v současnosti dominantní politické síly. A právě ostravské ANO dosáhlo v komunálních volbách nejlepšího výsledku ze všech větších měst.

Ostravský magistrát i moravskoslezské hejtmanství ve své snaze argumentují zejména tím, že centralizace úřadů v hlavním městě je v evropském měřítku mimořádná. 

A Brno má například Nejvyšší soud nebo úřad Veřejného ochránce práv. Ale v Ostravě, třetím největším městě v zemi, sídlí jen některé krajské pobočky.

Primátor Ostravy poukazuje na budoucnost. „Rozhoduje se o tom, jestli Ostrava bude ve vládní strategii regionálního rozvoje po roce 2021 zařazena do kategorie metropole, nebo o stupeň níže mezi aglomerace. Podle mě má republika tři metropole, tedy i Ostravu, ale ministerští úředníci namítají, že jedním ze znaků metropolí je přítomnost centrálních institucí. A já říkám: A my snad za to můžeme?“

Vláda předběžně nabízí báňský úřad

Hejtman se s primátorem také většinově shodují na tom, pro které nyní pražské úřady by Ostrava byla dobrou adresou. „Například Státní fond životního prostředí, Energetický regulační úřad, případně Český báňský úřad,“ jmenují.

Vláda začala projednávat návrh zákona o změně sídel některých státních úřadů. Počítá se v něm se všemi krajskými městy s výjimkou Brna, některá by mohla získat i dva úřady. Ostrava figuruje zatím u přesunu Českého báňského úřadu.

„Návrh je v současné době v připomínkovém řízení. Jednotlivé resorty mají možnost se vyjadřovat do 12. listopadu, poté vláda zaujme stanovisko,“ sdělila Vanesa Šandová, vedoucí tiskového oddělení Úřadu vlády České republiky.

Právě o Českém báňském úřadu se hovořilo už v minulosti. „To navrhovala už Sobotkova i Topolánkova vláda,“ potvrdil mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek. „Ale zatím zůstáváme v centru Prahy,“ dodal.

Připustil, že úředníkům by se do Ostravy nechtělo. „Navíc význam Moravskoslezského kraje pro hornictví klesá a bude dále klesat,“ poukázal mluvčí na útlum těžby černého uhlí v regionu.

Ostrava poskytuje kvalitní zázemí

Argumenty pro setrvání v Praze našla i tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová. 

„Domníváme se, že přestěhování centrály kamkoliv mimo Prahu by přineslo výrazné omezení přímé vazby na centrální orgány či orgány fondu s negativním dopadem na přípravu a realizaci dotačních titulů. Činnost fondu by byla významně paralyzována,“ konstatovala.

Mluvčí Technologické agentury ČR Ivana Drábková zase poznamenala, že v Ostravě funguje regionální kontaktní místo.

Podle Petra Holici, regionálního manažera Svazu průmyslu a dopravy, by přestěhování úřadů kraji pomohlo. „Příchod jakékoliv instituce poskytující práci kvalifikovaným lidem je pro region jenom dobře. Navíc Ostrava dnes poskytuje už kvalitní zázemí,“ řekl.

Politolog Jakub Lysek poznamenal, že stěhování úřadů se zaměřením na průmysl nebo životní prostředí dává smysl. „Pokud budou politici důslední, tak šance, byť zatím hodně malá, určitě existuje,“ zmínil.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Řvoucí agresor si brousil nůž na těhotnou ženu, zachránili ji štamgasti

Restaurace v Návsí nad níž došlo k incidentu.

Pětatřicetiletý muž s nožem v ruce zaútočil v bytě na Frýdecko-Místecku na svoji těhotnou partnerku. Ta měla štěstí, že...

Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře (5. září 2015)

Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Najdete na iDNES.cz