ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Oprava vysoké pece i nové technologie. Firmy v kraji investují miliardy

  • 0
Předloňské ochlazování ekonomiky i stále trvající pandemie koronaviru se promítají také do rozsahu plánů na rozvoj firem v Moravskoslezském kraji. Mnoho z nich ale i přes viditelné snížení investic s modernizacemi stále počítá.

Platí to například i v Třineckých železárnách, které po loňském prudkém přibrzdění, kdy se částka plánovaná na investice meziročně snížila z 2,7 miliardy v roce 2019 na 1,4 miliardy, posílily plánovaný rozsah výdajů o 200 milionů korun na 1,6 miliardy.

„Plán investic jsme sestavovali s ohledem na současnou situaci na trhu, ekonomické výhledy a také jsme v něm zohlednili následky pandemie koronaviru,“ vysvětlil Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren.

Do této částky se vejde mimo jiné i rekonstrukce jedné ze dvou vysokých pecí železáren za více než 600 milionů korun. Pec se tak dočká velké opravy po 22 letech.

Oceláři si od rekonstrukce pece slibují velké úspory. „Snížením spotřeby energie omezíme emise CO2, což je jedním z klíčových cílů opravy,“ přiblížil detaily opravy investiční ředitel Třineckých železáren Radek Olszar. „Instalací nového zařízení pro předehřev spalovacího plynu a vzduchu dojde ke snížení spotřeby topných médií a podstatným energetickým úsporám při výrobě surového železa.“ 

Vedle toho plánují v Třinci také modernizaci kontilití za téměř 300 milionů korun, ale i odprášení zařízení pro odběr a zpracování směsi pro výrobu vysokopecního aglomerátu. 

Téměř šedesát milionů korun má letos připraveno na pořízení kovacího lisu sesterská firma ze skupiny Moravia Steel, a to MSV Metal Studénka.

„Oproti stávajícímu lisu je nový stroj lépe uzpůsobený pro robotizaci, má o třicet procent vyšší energii kování, přesnější vedení nebo nižší spotřebu elektrické energie,“ přiblížil novou investici Bohumil Onderka, místopředseda představenstva MSV Metal Studénka.

Liberty chystá modernizaci ocelárny

Společnost Liberty Ostrava se chce letos zaměřit hlavně na přípravu chystané modernizace ocelárny. „Nová hybridní technologie výroby oceli v průběhu roku 2023 nahradí tandemové pece. V průběhu několika měsíců dokončíme výběrové řízení na dodavatele této technologie,“ přiblížil ředitel pro investice Aditya Nath Sen plány někdejší Nové huti. „Letos také připravujeme jednotlivé projekty rozsáhlé modernizace válcoven, k níž dojde postupně v následujících zhruba čtyřech letech.“

S několika desítkami milionů korun do rozvoje letos počítají společnosti Vítkovice Cylinders. „Po loňském zprovoznění haly s montážními linkami pro svazky lahví bude společnost Vítkovice Cylinders letos modernizovat další provozy, zvyšovat kapacitu a robotizovat linku. Jde o víceleté investice, letos budou v hodnotě několika desítek milionů korun,“ popsala letošní plán mluvčí firmy Eva Kijonková. 

V kopřivnické společnosti Brose chtějí v letošním roce vylepšit svá zařízení za zhruba patnáct milionů korun. „Plánujeme například investovat až čtyři sta tisíc eur v oblasti IT nebo více než dvě stě tisíc eur do logistiky,“ řekl personální ředitel Brose Petr Skoček.

„Covid naše investiční plány neomezil. V letošním roce chceme významně investovat do modernizace provozu a do nových projektů v řádu desítek milionů eur,“ uvedl plány firmy mluvčí nošovické automobilky Hyundai Petr Michník.