Hyundai přinesl za deset let do Moravskoslezského kraje desítky miliard

  16:16aktualizováno  16:16
Více než 2,8 milionu vozů vyrobila během deseti let nošovická automobilka Hyundai. Výroba v ní začala v listopadu před deseti roky. „Auta byla exportována do 66 zemí světa,“ řekl Petr Vaněk, mluvčí nošovické automobilky (HMMC).
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Hyundai

Pro Moravskoslezský kraj znamenal příchod automobilky výraznou pomoc, hlavně proto, že se zahájení výroby časově shodovalo s příchodem ekonomické krize v roce 2008. Její dopady na zaměstnanost tak byly díky nošovické továrně nižší.

Celkem příchod automobilky do kraje znamenal vznik téměř dvanácti tisíc přímých pracovních míst.

„Automobilku Hyundai do České republiky následovalo dalších 15 korejských firem, které tady založily své české dceřiné společnosti a které představují hlavní dodavatele pro výrobu v Nošovicích,“ řekl Vaněk. 

„V nošovickém závodě pracuje 3 190 lidí a dalších 8 700 u subdodavatelů. Tyto firmy, rozmístěné od Mošnova přes Ostravu, Frýdek-Místek, Karvinou až po Třinec a Český Těšín, zaměstnávají dalších 8 700 lidí,“ vypočítal Vaněk.

Velký efekt pro školství

Změny automobilka přinesla také v jiných oblastech života. „Příchod automobilky měl i velký efekt ve školství,“ konstatoval k výročí příchodu automobilky hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Hyundai slaví 10 let v Nošovicích ostrým fastbackem

„Střední a vysoké školy, ale i ty základní, upravily své vzdělávací programy, začaly se vyučovat nové obory, které kraj připravují i na příchod Průmyslu 4.0,“ upřesnil.

„Jsem ráda, že se v tomto případě ukázalo, že tady dokáže přijít velká společnost a velice dobře fungovat v rámci regionu,“ přidala se Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu, která do Nošovic na oslavy desátého výročí od zahájení výroby také přijela. 

„Dlouho jsem tady žila a vím, jak se na příchod automobilky dívalo s obavami, zda nebudou velké kulturní rozdíly a podobně. Nic z tehdejších obav se naštěstí nevyplnilo,“ doplnila.

Hyundai v číslech

2,8 milionu vozů vyrobila během deseti let nošovická automobilka Hyundai.

12 tisíc pracovních míst vzniklo v okolí automobilky po příchodu subdodavatelů.

9 různých modelů automobilů se v uplynulých letech vyrábělo v Nošovicích.

9,9 miliardy korun vyplatila během deseti let automobilka svým zaměstnancům.

Obavy z příchodu automobilky, o kterém se veřejně jednalo od podzimu roku 2005, přitom byly velké. Od triviálních záležitostí typu možného zavádění rozcviček na pracovišti až po velké emoce, které cloumaly obyvateli Nošovic i přilehlých obcí v době výkupu pozemků pro průmyslovou zónu.

Majitelé pozemků, kteří je tehdy nechtěli prodat, se často dostávali pod velký tlak, včetně často až nevybíravých slovních útoků od těch, kteří své pozemky naopak prodat chtěli, a hlavně těch, kteří sice žádné pozemky neměli, ale chtěli dostat peníze, které za zdařilý výkup slíbil kraj všem obyvatelům obce.

Každá rodina tehdy měla dostat 100 tisíc korun. Ale jen v případě, kdy se pozemky skutečně vykoupí a zóna vznikne.

To se nakonec stalo. Svůj podíl na tom měla i finanční nabídka kraje. Vedle peněz pro obyvatele Nošovic, vyplacených jako „kompenzace za problémy spojené se stavbou automobilky“, šly peníze, v podobě investičních pobídek, také samotné společnosti Hyundai.

Celkem pobídky dosáhly pěti miliard korun. Vedle investičních pobídek za vznik každého nového pracovního místa to byl například zvýhodněný prodej pozemků pro vznik budoucí automobilky.

Její stavba stála společnost Hyundai v přepočtu 33 miliard korun, což je dodnes největší investice takového druhu v České republice.

Peníze vynaložené na investiční pobídky se ale státu během deseti let vrátily.

„V loňském roce jsme se umístili s platbou 2,28 miliardy korun na sedmém místě mezi plátci daně z příjmu právnických osob,“ poznamenal Vaněk. 

Dělníci mají v průměru 37 tisíc

„Za deset let výroby odvedla společnost HMMC na daních a odvodech na zdravotní a sociální pojištění 12,6 miliardy korun, na mzdách svým zaměstnancům vyplatila 9,9 miliardy.“

Průměrný hrubý měsíční příjem zaměstnanců nošovické automobilky loni dosáhl 39 921 korun, v dělnických profesích to bylo 36 839 korun.  A mzdy budou stěžejním bodem kolektivního vyjednávání i pro příští rok.

První kolo už proběhlo. Odboráři požadují nárůst základních mezd o 12,95 procenta, zástupci automobilky do jednání vstoupili s nabídkou sedmiprocentního růstu v roce 2019.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Další z rubriky

Hledaná drahá flétna ležela ve sněhu, ukradena zřejmě nebyla

Ztracená flétna už je zase zpátky u své majitelky.

Několikadenní pátrání ostravské umělkyně a poté i tamní policie po drahé příčné flétně je u konce. Nástroj v hodnotě...

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Za vraždu přítelkyně dostal muž 18 let, zabít sebe dvakrát nesvedl

Muž je podezřelý z vraždy bývalé přítelkyně

Pavel Mikulič dostal od Krajského soudu v Ostravě 18 let vězení za vraždu čtyřiadvacetileté ženy. Ta se s ním těsně...

Najdete na iDNES.cz