Hyundai v Nošovicích vyrobil tři miliony aut, jubilejní kus jde do Německa

  16:58aktualizováno  16:58
Na 318 tisíc automobilů, které zamíří do celkem 69 zemí světa, chtějí letos vyrobit v nošovické automobilce Hyundai. Ta ve čtvrtek oslavila výrobu třímiliontého automobilu od začátku provozu zdejšího závodu.

„Jubilejním vozem se stal model Hyundai i30 N, jehož budoucí majitel je z Německa,“ prozradil mluvčí automobilky Petr Vaněk.

„Současně jsme se symbolicky rozloučili s výrobou modelu Hyundai i20, který dlouhá léta patřil mezi typy automobilů vyráběných tady v Nošovicích,“ podotkl mluvčí.

„Kdybychom seřadili automobily vyrobené v Nošovicích za sebe, sahala by ta řada vozů z Prahy do New Yorku a zpět,“ řekl při oslavě vyrobení třímiliontého vozu někdejší prezident nošovické automobilky a nynější prezident Hyundai Motor Europe Dong Woo Choi.

Sériová výroba začala v Nošovicích na podzim roku 2008. Výstavba zdejšího závodu se stala jednou z největších zahraničních investic v historii České republiky, cena areálu přesáhla 31 miliard korun.

Fotogalerie

Stavbu automobilky v polích nad Nošovicemi podpořil i stát, který se v investiční smlouvě se společností Hyundai vedle investičních pobídek zavázal k další podpoře firmy. Některé sliby ovšem nebyly dodnes splněny.

Stát se například zavázal vybudovat novou silnici ve směru na Slovensko, kde má blízko za hranicí – u Žiliny – své sídlo sesterská automobilka Kia. Odtamtud do Nošovic míří motory, opačným směrem pak převodovky.

Silnice dosud není dokončena, dostavět schází poslední úsek mezi Třanovicemi a Nebory. O dostavbě nyní ŘSD jedná.

Zatím nesplněný je i slib výstavby okružní křižovatky u areálu průmyslové zóny v Nošovicích, který by zajistil snadnější dopravní napojení na dálnici D48.

„V květnu jsme oslavili třináct let od podpisu investiční smlouvy a třináct let nenaplněných slibů,“ poznamenal Vaněk.

„Za poslední rok se ale začalo intenzivně pracovat na získávání potřebných povolení tak, aby se mohlo začít stavět co nejdříve. Stále ale nejsou například vypořádány pozemky. To se vše ale řeší a vypadá to, že by se mohlo brzy začít stavět.“

Nesplněné závazky státu však automobilce v její historii nebránily vyrábět na plnou kapacitu – v Nošovicích je možné vyrábět přes 350 tisíc automobilů ročně.

Na výrobě se podepsal i brexit

V současnosti se jich zde vyrábí o něco méně.„Oproti loňskému roku byl plán výroby mírně snížen,“ vysvětluje Vaněk. „Svou roli v tom hrály například obavy z brexitu, kdy byli naši zákazníci na britských ostrovech opatrnější při nákupech nových vozů, určitými problémy prošly i trhy v Turecku nebo v Jihoafrické republice.“

Na zaměstnanost ale nemělo snížení výroby podle mluvčího firmy vliv.

„Linka jede stále stejně rychle, tempo výroby je 66 automobilů za hodinu a nelze je snižovat. Proto jsme v prvním kvartále tohoto roku zařadili několik nevýrobních pátků, kdy zaměstnanci zůstali doma. Teď už do konce roku nic takového neplánujeme,“ vysvětlil Petr Vaněk.

V současnosti v Nošovicích pracuje 3 284 kmenových a agenturních zaměstnanců, počet lidí zaměstnaných v dalších firmách, které příchod společnosti Hyundai do České republiky přilákal, se odhaduje na deset tisíc.

„Pracuji sice na lince, ale nestěžuji si,“ řekl osmatřicetiletý Martin, který je v nošovické automobilce zaměstnaný už šest let. „Za ty peníze, co tady dostávám, to celkem ujde, jinde to bývá horší,“ dodal.

Po skončení výroby typu i20 chystá automobilka změny až pro příští rok. „Rok 2019 je rokem příprav na velkou modelovou ofenzivu, která přijde v roce 2020, konkrétní ale zatím být nemůžeme,“ sdělil mluvčí Vaněk a dodal, že se v současnosti v nošovické továrně vyrábí typy i30 a Tucson.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dva náctiletí na ulici bezdůvodně zbili chodce, zachytila je kamera

Dva sedmnáctiletí mladíci bezdůvodně napadli šestačtyřicetiletého chodce na ulici v Ostravě-Vítkovicích. Roztržky si...

Plány na nové moravskoslezské lanovky padly, počítá se jen s modernizacemi

Na žádné beskydské a jesenické vrcholy nepovedou v nejbližších letech z moravskoslezské strany nové lanovky. Krajský...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Statný býk odsunul skruž a tele spadlo do studny, mládě museli vyhrabat

Do úzké betonové studny v třinecké místní části Oldřichovice spadlo v pátek třísetkilogramové tele. Zvíře musely z...

Prodej, rodinný dům, Stará Ves nad…
Prodej, rodinný dům, Stará Ves nad…

Stará Ves nad Ondřejnicí - Stará Ves, okres Ostrava-město
1 590 000 Kč

Najdete na iDNES.cz