ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hygiena i přes nárůst nemocných uvolnila režim na koupalištích v kraji

  • 7
Moravskoslezští hygienici zmírnili některá protiepidemická opatření. Mění například pravidla pro provoz koupališť. Zrušili dosud stanovený maximální limit 500 lidí. Změn se dočkají i sportovci, kteří budou moci sundat roušky při hromadných akcí i uvnitř budov.

Vyplývá to z informací, jež hygienici zveřejnili na svých webových stránkách. Opatření vejdou v platnost v pátek v poledne.

„V případě umělých koupališť byla stanovena jednotně kapacita všech umělých koupališť, která bude odrážet velikost daného koupaliště a to tak, že se vypouští maximální počet osob 500, nicméně zůstává zachován limit v podobě deseti metrů čtverečních na osobu,“ uvedli hygienici. 

Podle nich provozovatel musí zajistit člověka, který bude na dodržování stanovených pravidel dohlížet. Na koupalištích musí být k dispozici dezinfekce na ruce pro personál i návštěvníky.

Rozvolnění opatření se dočkají také sportovci, kteří si budou moci sundat roušky nejen na hromadných akcích, ale také ve vnitřních prostorách.

„V případě venkovních hromadných akcí a v případě vnitřních prostor se nově stanoví výjimka z nošení roušek pro sportovce v rámci organizovaného tréninku nebo zápasu, soutěže a podobně,“ uvedli hygienici.

Rovněž přesněji specifikovali sociální zařízení, kde není možné přijmout klienta bez negativního testu na covid-19. Chtějí tak vyjít vstříc například krizovým centrům, kde lidé potřebují přenocovat jen krátkodobě.

Povinnost mít negativní test je tak v zařízeních s dlouhodobým pobytem, jako jsou například domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem či chráněné bydlení.

Nakažených přibývá, zejména ve dvou ohniscích

„Krajská hygienická stanice nadále situaci v celém kraji monitoruje a denně vyhodnocuje a je připravena sáhnout k dalším úpravám mimořádných opatření, pokud to situace umožní, nebo naopak přistoupit k jejich zpřísnění, bude-li to z hlediska prevence infekce nezbytné,“ informovali dále hygienici.

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 75 lidí nakažených koronavirem. Je to podobný počet jako o den dříve, kdy přírůstek činil 77 případů, což bylo o 31 více než předešlý den. Nárůst ve středu zaznamenaly všechny okresy. Celkem už v regionu covidem-19 od počátku epidemie onemocnělo 4 747 lidí.

Nárůst nemocných v kraji souvisí s výskytem dvou ohnisek na Frýdecko-Místecku. Jedno se objevilo v pěveckém souboru Gorol, kde po návratu z Polska nákaza postihla na čtyři desítky sboristů včetně rodinných příslušníků, druhé je pak v církevním Domově sv. Alžběty v Jablunkově, kde hygienici ve středu večer hlásili 64 nakažených.