Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

  19:29aktualizováno  19:29
Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí každé čtyři až pět minut jeden snímek. Z fotek vznikne video, jež má ukázat, že při výrobě často dochází k mimořádným událostem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal SváčekMF DNES

„Chceme ukázat, jak to vypadá, když se na huť dívá její soused. Ukázat znečišťování ovzduší očima života, ne očima legislativy. Podle té je všechno v pořádku, myslím si však, že ve sledovaném půlroce nebude týden, kdy bychom nenašli nestandardní fotku,“ řekl starosta obvodu Aleš Boháč.

Informativní kamera má zaznamenat to, co lidé pravidelně vídají, například červený, oranžový či žlutý dým. Upozornit chce obvod i na problém fugitivních emisí, tedy škodlivin unikajících mimo komíny a výduchy, třeba při manipulaci se sypkými materiály.

„Měřené jsou jen komínové částice, nás ale trápí fugitivní emise, které se na znečištění podílejí až šedesáti procenty, a nestandardní stavy, například úniky z koksárenských baterií. Za poslední roky se u nás prašnost opět zvyšuje,“ vysvětlil důvody snímkování Boháč. 

Doplnil, že srovnávání minulosti s dneškem není na místě. „Je to hra s čísly. Dnes je výroba poloviční než kdysi, logické je tedy i snížení emisí, které však nelze používat jako důkaz významného snižování prašnosti,“ komentoval starosta.

Podle mluvčí ostravské huti Barbory Černé Dvořákové kamery nic nového zaznamenat nemohou.

„Huť je pod neustálou a důkladnou kontrolou institucí, jako jsou Česká inspekce životního prostředí a krajský úřad. Veškeré dominantní zdroje emisí jsou vybaveny nepřetržitým monitoringem a všechny údaje se automaticky zaznamenávají a sledují,“ sdělila Černá Dvořáková.

Upozornila, že společnost splňuje všechny emisní limity a v produkci škodlivin se pohybuje i pod nimi. „Například emise prachu jsou o dvě třetiny nižší, než stanovuje legislativa Evropské unie,“ uvedla. Doplnila, že k mimořádným situacím dochází, ale to automaticky neznamená porušení limitů či negativní vliv na ovzduší v okolí.

„Nestandardní provozní stavy s možným vlivem na ovzduší jsou evidovány a archivovány a jsou o nich informovány příslušné orgány státní správy. Všechny se započítávají do ročních emisí,“ uzavřela.

Nestandardní situace jsou standardem, tvrdí obvod

Podle obvodu jsou ale nestandardní situace v podstatě standardem. Půlroční snímkování završí vznikem videa. To by mohlo posloužit jako podklad pro zlepšení životního prostředí.

Podle Jany Jandové z České inspekce životního prostředí mohou být podnětem, nejsou ale přímým důkazem, na jehož základě je možné například udělit pokutu.

„Velmi záleží na světelných podmínkách a nasvícení. I vodní pára bez škodlivin se za šera či při stmívající se obloze může jevit jako hustý tmavý kouř. Na červánkové obloze může zase působit jako oblak červeného dýmu,“ sdělila Jandová.

Snímky mohou být pro inspektory vodítkem, na co se zaměřit. „Typickým příkladem byl nedávný případ společnosti Slezský beton, kdy inspekce identifikovala subjekt nelegálně provozující stacionární zdroje znečišťování z obdržených videozáznamů od občana,“ dodala.

Nejčtenější

Na chatě v Beskydech se přiotrávilo dvanáct lidí, snědli grilované maso

PŘIOTRÁVENI Z GRILOVANÉHO MASA: Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními...

Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními potížemi museli v sobotu ošetřit ve špatně přístupném terénu v horách...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

PONEDĚLNÍK: Když šéf fotbalu patří před disciplinárku

Marek Malík na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR.

Křiklavě fosforové dresy karvinských fotbalistů ještě rozzářil obránce Matúš Čonka. Ze zajetí u rohového praporku se...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Další z rubriky

Opravu polikliniky v Třinci pozdrželi rorýsi hnízdící pod střechou

Rorýs obecný je bravurním letcem.

Pacienti Nemocnice Podlesí v Třinci si opět zvykají na stavební ruch, který potrvá až do podzimu. Tento týden tam totiž...

Rodiče kojence se opíjeli na zahrádce restaurace, hosté volali strážníky

Ilustrační snímek

Dlouhé hodiny popíjeli rodiče ani ne ročního kojence na předzahrádce jedné z ostravských restaurací. Svědci na ně...

Opilý muž hodil po hostech pivnice lahev s močí, kameny i květináč

Ilustrační snímek.

Policie vyšetřuje incident z ostravského obvodu Poruba. V pátek večer se tam opilý rozčilený muž snažil uklidnit hosty...

Najdete na iDNES.cz