Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Památník v Hrabyni má dvoje kulatiny. Vznik provázejí neuvěřitelné historky

  17:55
Hned dvě kulatá výročí si v těchto dnech připomínají v Národním památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. Před půlstoletím byl symbolicky položen základní kámen a před čtyřiceti roky památník slavnostně otevřeli. Historie tohoto místa je více než zajímavá.

Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku v současnosti. Nyní si připomíná padesát let od položení základního kamene a čtyřicet let od slavnostního otevření. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Kvůli mimořádným pandemickým opatřením máme zatím zavřeno, ale až provoz pro veřejnost obnovíme, určitě něco nachystáme. Například si návštěvníci budou moci prohlédnout základní kámen, dosud ležící hodně stranou, k vidění bude i samopal, který v 80. letech držely takzvané čestné stráže,“ přislíbila vedoucí památníku Kamila Poláková ze Slezského zemského muzea v Opavě.

Kdysi všemocná Komunistická strana Československa ve druhé polovině 60. let rozhodla o výstavbě monumentálního památníku, přičemž expozice Ostravské operace tehdy byla v zámku v nedalekých Kravařích. A volba padla na planinu u obce Hrabyně.

Na kámen poklepali Svoboda a Jeremenko

„O strategickou vyvýšeninu se v dubnu 1945 bojovalo týden,“ vysvětlila Poláková pohnutky výběru místa. „Padlo tady 280 vojáků Rudé armády, 14 civilistů, téměř 80 procent staveb v obci bylo zničeno,“ připomněla krutost bojů (podrobněji zde).

Položení základního kamene památníku se uskutečnilo 29. dubna 1970, tedy den před pětadvacátým výročím osvobození Ostravy.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku v současnosti. Nyní si připomíná padesát let od položení základního kamene a čtyřicet let od slavnostního otevření.

Slavnostního poklepání se ujali tehdejší prezident Ludvík Svoboda, za války brigádní generál 1. československého armádního sboru, a sovětský maršál Andrej Ivanovič Jeremenko, který coby generál 4. ukrajinského frontu osvobozovací akce v roce 1945 řídil.

„Zajímavé bylo, že se poklepání kamene neuskutečnilo na místě, kde měl památník stát, ale v obci před tehdejším kulturním domem,“ poznamenala Poláková.

Oba vojáci se otevření památníku nedožili. Jeremenko zemřel necelých sedm měsíců po návštěvě Hrabyně, Svoboda pak v roce 1979.

Příbuzný ve wehrmachtu? Tak to ne!

Zhotovení památníku totiž trvalo dlouhých deset let. Na konci dvouleté architektonické soutěže se tvorby projektu ujala dvojice architektů ze Stavoprojektu Ostrava. Jenže v březnu 1974 se vše zastavilo, protože se údajně zjistilo, že jeden z tvůrců podoby památníku měl příbuzného ve wehrmachtu. To bylo nepřijatelné.

Takže se prací chopili Rudolf Spáčil, Josef Kupka a Bronislav Firla, kteří však nezačali od nuly, provedli jen dílčí úpravy. „Přidali vyhlídku a velikostně přehodili železobetonové klíny. Ten větší byl nově při pohledu na památník vpravo,“ poznamenala Poláková.

Samotná stavba začala v roce 1976, ale ani ona nebyla ušetřena nepříjemností. Pamětníci vzpomínají, jak se zvedla spodní voda a staveniště se proměnilo na koupaliště.

Nakonec bylo v roce 1980 takřka vše hotovo, přičemž podoba památníku má údajně dva významy. „První verze říká, že jde o vojáka vstávajícího k boji. Druhá, ke které se přikláním, že větší klín symbolizuje Rudou armádu a menší československé vojsko, přičemž oba klíny směřují na Ostravu,“ popsala historička.

Tribunu se soudruhy podpírali zaměstnanci

Slavnostní otevření se konalo 26. dubna 1980. Prezident Gustáv Husák sice nedorazil, ale nechyběli třeba ideologický tajemník komunistické strany Jan Fojtík, předseda Federálního shromáždění Alois Indra nebo šéf severomoravských komunistů Miroslav Mamula.

K tomuto dni se traduje nebývalá kuriozita. „Od pamětníků víme, že problém byl s provizorní tribunou pro politiky a hosty. Začala se prohýbat a velký průšvih odvrátili sami zaměstnanci, kteří konstrukci celou dobu podpírali,“ usmívá se historička.

Ne vše se stihlo. Například sousoší nazvané Bratrství v boji stálo před památníkem ještě v sádrové podobě. Kamennou dostalo až následující rok, do té doby prý už začalo zelenat.

Památník Ostravské operace fungoval až do sametové revoluce spíše jako pietní místo válečných obětí. Návštěvnost byla obrovská, na místo jezdily školy, pracovní kolektivy i delegace. Ideové zaměření expozice zdůrazňovaly busty Josifa Stalina a Klementa Gottwalda.

Místo až do roku 1992 spadalo pod ostravské Muzeum revolučních bojů a osvobození. Po jeho zániku Hrabyni nikdo nechtěl.

Zbourání neprošlo, sklad zeleniny také ne

„Dokonce se objevily úvahy na zbourání památníku nebo jeho využití jako sklad zeleniny. Naštěstí se dostal pod správu Slezského muzea v Opavě,“ řekla Poláková.

Expozice se změnila, místo se stalo ústředním muzeem II. světové války na českém území. Zcela zásadní pak byla rekonstrukce v letech 2006 až 2009, která areál zmodernizovala. Zmizely však socialistické státní znaky Československa a Sovětského svazu na železobetonových klínech, které neodpovídaly jejich podobě na konci války, na což upozorňovali i váleční veteráni. Navíc v původním projektu znaky nebyly.

Nezůstaly ani vodotrysky, s nimiž byl problém: jakmile se při slavnostních příležitostech spustily, v Hrabyni lidé měli velké problémy s vodou.

„Hrabyňský památník je nyní určitě vhodným místem pro poznání, co se za II. světové války nejen v našem kraji dělo,“ zakončila historička s tím, že muzeum každoročně navštíví přes 20 tisíc lidí z tuzemska i zahraničí. 

Hrabyně leží zhruba v polovině trasy mezi Ostravou a Opavou.

Hrabyně leží zhruba v polovině trasy mezi Ostravou a Opavou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Autobus vyjel z D1 a letěl 12 metrů vzduchem. Řidič přiznal, že usnul

Obrovské štěstí mělo ve čtvrtek dopoledne přes třicet cestujících v autobusu společnosti FlixBus, který havaroval na...

V zatopeném lomu na Bruntálsku se nevynořil potápěč, vytáhli jej mrtvého

Ve známé potápěčské lokalitě v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku nevyplaval z ponoru 61letý...

Pestrý svět slečny Igy. Čte klasiky, poslouchá Pearl Jam, má ráda Česko i kafe

Premium Před rokem způsobila v tenisové říši kolosální pozdvižení, když v devatenácti senzačně vyhrála Roland Garros. Na...

Výsledky ME volejbalistů 2021: vyhráli Italové, Češi skončili ve čtvrtfinále

Ve čtyřech zemích a šesti městech bojovala od 1. do 19. září čtyřiadvacítka týmů o medaile z mistrovství Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Šotouši“ mají pohotovost, republikou projedou vagony několika států

Srovnat, jak vypadají vagony slavného švýcarského Glacier Expressu, rakouský spací vagon, italský jídelní vůz nebo...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Obnova jezera v Hlučíně se protáhne až o půl roku. Příští léto asi neotevře

Až o půl roku se protáhne obnova Hlučínského jezera. Kvůli podzimním povodním a odlišnému podloží. S otevřením letního...

Druhá zastávka v Ostravě se kompletně změnila. Jednotný vzhled čeká i další

Vytížená tramvajová zastávka Důl Jindřich je druhou v Ostravě, která se za dva miliony korun dočkala kompletní proměny...

Německo vrací zvony zabavené za války. Šest dorazí do Moravskoslezského kraje

Na původní místo do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Šilheřovicích na Opavsku se v minulých dnech vrátil více než...

Přípravy koupě Bredy za téměř 40 milionů vrcholí, rozhodnou zastupitelé

Opavský magistrát finišuje s přípravou podkladů pro koupi obchodního domu Breda. Majetkem města by se památkově...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...