Tam, kde se dařilo revivalům Kabátů či AC/DC. Tradice „Horničáků“ končí

  20:21aktualizováno  20:21
„Uhelná éra“ v Moravskoslezském kraji pomalu končí a s ní i jedna velká tradiční událost. Letos už se Dny horníků v regionu pod režií OKD nekonaly.

Slavnosti lákaly do areálu letního kina v Karviné tisíce lidí. | foto: Archiv OKD

V září minulého roku ještě generální ředitel OKD Dale Ekmark ve sloupku v hornickém zpravodaji prohlašoval, že OKD odmítá prohrát. „Oslavy svátku horníků jsou naprosto unikátní a jsou založeny na dlouholeté tradici. Buďme na ně hrdí, já hrdý jsem. Udělejme tedy všechno pro to, ať tyto tradice nikdy nezaniknou,“ prohlásil tehdy.

O pár řádků výše ale zároveň předesílal, že rok 2016 bude ještě náročnější než rok 2015. To se potvrdilo. Těžařská firma se ocitla v roce 2016 v existenčních problémech, což už neumožňuje nadále pořádat hornické slavnosti.

„S ohledem na stávající finanční situaci v naší těžařské firmě jsme se rozhodli, že oslavy hornického svátku s bohatým kulturním programem letos pořádat nebudeme,“ uvedl mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Fotogalerie

Management firmy, odboráři a krojovaní horníci tak letos aspoň položili věnce u památníku horníků, kteří zahynuli při výkonu svého povolání. „Pietní akt považujeme za projev základní úcty ke všem, kteří hornické práci přinesli oběť nejvyšší, svůj život,‘ dodal Čelechovský.

Tradice zářijových oslav Dne horníků se přitom držela v regionu od roku 1949. Na jedny z prvních oslav vzpomněl před pár lety na stránkách hornického klubu Jiří Pěkník. „Samotným oslavám Dne horníků předcházela tehdy velice populární soutěž mezi šachtami v celé republice o dosažení nejlepších ukazatelů v těžbě, která se průběžně sledovala v tisku a byla vyhodnocena právě ke Dni horníků,“ popsal Pěkník.

Po sloučení začala jezdit velká jména

Kolem roku 2009 zažily „Horničáky“ zlaté časy. Tehdy se na jednodenních oslavách tísnily desetitisíce lidí a do regionu přijížděly vystupovat opravdové hudební celebrity. Poté s prvními finančními problémy firmy začaly být oslavy skromnější, až se Den horníků přestal slavit úplně.

Bývalý mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol v souvislosti s oslavami hornické profese vzpomíná zejména právě na rok 2009. „Tehdy jsme poprvé uspořádali centrální slavnosti pro všechny šachty, s výjimkou Dolu Paskov. Velké hornické slavnosti se konaly v Karviné. Bylo to jednak v rámci úspor, ale také kvůli většímu propojení firmy. Byl to odvážný krok a někteří to zprvu nesli nelibě, ale ve výsledku to mělo výborné výsledky,“ uvedl Vladislav Sobol.

Peníze, které měly jednotlivé organizace na oslavu svých šachet, se totiž v tu chvíli daly na jednu hromadu. „To znamenalo, že jsme mohli přivést také velké umělce. Výsledkem pak byly rekordní návštěvy, kdy přišlo za jeden den oslav až 25 tisíc diváků,“ vysvětlil Sobol.

Brzy pochopili, co bude fungovat

S pořádáním akce tehdy společnosti pomáhala Agentura O-range. Jednatelka společnosti Lucie Volná doteď vzpomíná na to, jaká jména byli schopni do regionu dovést.

„Hornickými slavnostmi proběhla jména jako Helena Vondráčková, Nightwork, Darina Rolinc s Rytmusem, MIG 21, Wohnout a další,“ nastiňuje Lucie Volná.

Ta během několika let organizování akcí poznala vkus místních lidí.„Přizpůsobili jsme se charakteru regionu a horníkům. Třeba při kapele Monkey Business, kterou mám osobně velmi ráda, nám začali lidé odcházet od pódia. Na druhou stranu Kryštof či revivaly Kabátů anebo AC/DC, to si lidé užili náramně,“ podotkla Volná.

Současná situace jednatelku firmy netěší. „Mrzí nás to. Byla to akce, kterou jsme si vypiplali a která zde měla dlouholetou tradici. Sama pocházím z Ostravy a tyhle oslavy jsou mi blízké,“ dodala Volná.

Autor:
  • Nejčtenější

Bartošák kvůli životosprávě končí v Třinci. Přerušil kariéru a chce se léčit

Angažmá hokejového brankáře Patrika Bartošáka v Třinci zkrachovalo. Účastník posledního světového šampionátu přestoupil...

Takhle to dál nešlo. Bartošák dostal několik šancí, tvrdí kouč Varaďa

Trenér třineckých hokejistů Václav Varaďa v pátek přiznal, že problémy se životosprávou brankáře Patrika Bartošáka...

Policie řeší obří krádež měděného vedení na koridoru, bylo pod napětím

Objemnou krádež elektrického vedení vyšetřují policisté na Novojičínsku. Mezi 31 sloupy zmizely dvě tuny materiálu za...

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trenér Straka je bez práce. Karviná ho kvůli špatným výsledkům odvolala

Po osmi měsících skončil u fotbalistů Karviné kouč František Straka. Vedení klubu ho odvolalo kvůli špatným výsledkům,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

VIDEO: Promítání na budově krajského úřadu v Ostravě připomíná revoluci

V symbolických 17:11 ve středu začal videomapping k třiceti letům svobody na budově krajského úřadu v Ostravě. Světelné...

Bakala se české justici v kauze OKD nevyhne, námitku soudy zamítly

Žalobu společnosti Správa pohledávek OKD, která chce po někdejším majiteli OKD Zdeňku Bakalovi a společnosti NWR více...

Ostrava zvažuje, že koupí část akcií vodáren. Opozice chce všechny

Za pět let vyprší koncesní smlouva, kterou Ostrava uzavřela s firmou SUEZ na provozování vodárenské sítě. Opoziční...

Opava opět řeší odprodej Dukelských kasáren, cenu město nestanovilo

Až tři stovky bytů, ale i obchody či plochy pro další služby by měly vzniknout ve střední části Dukelských kasáren v...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz