Zámek v Hnojníku na Frýdecko-Místecku po záchovných pracích. | foto: mmreality.cz

Osud zámku v Hnojníku je nejistý, vlastník usiluje o dotace na opravy

  • 1
Zchátralý empírový zámek v Hnojníku na Frýdecko-Místecku už dlouho čeká na záchranu. Nový vlastník, který ho koupil pro Vysokou školu PRIGO, by rád do tří let opravil památkově chráněnou zámeckou budovu i přilehlý park. Podmínkou však je, že získá dotace z Norských fondů a dokáže splnit podmínky úřadů i památkářů, kteří budou na rekonstrukci dohlížet.

„Objekt z 18. století jsme koupili od španělského podnikatele, který ho chtěl opravit. Ale narazil při jednání s úřady a zámek nakonec prodal. Máme obavy, abychom nedopadli stejně,“ řekla zástupkyně skupiny PRIGO Linda Foltýnová.

Když koncem dubna řešila se stavebním úřadem v Třinci projekty obnovy zámku a parku, získala sice jeho souhlasná stanoviska, ale na poslední chvíli a s podmínkou, že vlastník bude muset žádat o souhlas s každým dalším krokem stavební úřad, kraj i památkáře.

„Žádosti o rozhodnutí byly neúplné. Žádost na park dorazila až 29. dubna. Stavební úřad dělal vše pro to, aby rozhodnutí vydal co nejdříve. Všichni mají zájem na obnově zámku,“ řekla mluvčí třineckého magistrátu Šárka Szlaurová.

Podle Foltýnové se záhadně ztratil e-mail se žádostí, který úřednici poslala už dříve. Nicméně je ráda, že nakonec mohla v termínu zažádat o dotace. Teď čeká na informaci, zda jejich žádosti formálně přijali. Do listopadu bude jasný verdikt.

Oprava zámku a parku včetně zrestaurování souboru historických soch má podle Foltýnové stát asi 100 milionů. Vlastník žádá o dotaci 32,5 milionu na zámek, který má sloužit hlavně vzdělávacím účelům, a o stejnou sumu i na park.

„Jestli získáme dotace na oba projekty, nebo alespoň na zámek, a nebudou potíže s úřady, můžeme být s rekonstrukcí hotoví za tři roky. Pokud peníze nezískáme, pustíme se do oprav sami, ale potrvají mnohem déle,“ uvedla Foltýnová. „Pokud se k tomu však přidají komplikace se získáváním souhlasů k jednotlivým fázím oprav, může se stát, že to také vzdáme,“ nastínila.