Na Ostravsku přibývá obyvatel, které přes den i v noci obtěžuje hluk

  6:27aktualizováno  6:27
Polovina Ostravanů nemá v noci klid. Ze spaní je ruší zvuky o síle běžného hovoru či zapnuté televize. Aktuální hluková mapa ministerstva zdravotnictví navíc ukazuje, že počet takto zasažených obyvatel krajské metropole roste. Trpí i lidé jinde v kraji.

INFOGRAFIKA: Hluk ve městech | foto: MF DNES

Podle nejnovějších čísel v noci nadměrný hluk v Ostravě obtěžuje 147 tisíc lidí. To je o 16 tisíc více než při předchozím, pět let starém mapování, kdy bylo v Ostravě hluku nad padesát decibelů v noci vystaveno 131 tisíc obyvatel.

Množství Ostravanů zasažených celodenním nadměrným hlukem za stejný časový úsek narostlo o necelých 11 tisíc. Více než šedesáti decibelům během dne čelí 129 tisíc lidí, o pět let dříve jich bylo 118 tisíc.

„Už to ani nevnímám, jsme zvyklí na auta i tramvaje. Ale když máme návštěvu, ta se diví, jak při takovém rámusu můžeme spát,“ říká Andrea Tolarová z Ostravy-Poruby. Bydlí těsně u třídy 17. listopadu, kterou denně projede na 20 tisíc aut a vede jí i tramvajová trať.

Hlukem trpí lidé například i v Bohumíně, kde mu v noci čelí více než čtvrtina obyvatel, celodenně asi pětina.

„Jsme dopravní uzel, kombinace železnice a silniční dopravy. Osobní i nákladní vlaky jezdí na Ostravu i do Polska. Dálnice úplně změnila charakter města a rozdělila ho na několik částí. Kritická je v souvislosti s napojením na dálnici ulice 1. máje ve Skřečoni,“ popsala mluvčí radnice Lucie Balcarová s tím, že řešením je obchvat, jehož stavba a otevření je v nedohlednu.

Mimo ostravsko-karvinskou aglomeraci trpí hlukem lidé třeba v Opavě. V noci při zvucích nad hranicí padesáti decibelů spí šestina Opavanů a asi stejný počet trpí hlukem nad šedesát decibelů ve dne.

Kritické jsou ulice Nákladní, Zámecký okruh, Těšínská či Nádražní okruh. „Nejdál je řešení Těšínské, u ní se uvažuje o změně provozu na dvojpruh ze současného čtyřpruhu,“ řekl náměstek primátora Michal Jedlička. Až se otevře obchvat Opavy, začne rekonstrukce této ulice.

Trolejbusy na baterie jsou tišší

Opavou jezdí i více trolejbusů a parciálních trolejbusů, jež díky bateriím část trasy zvládnou bez drátů. „Jsou řádově tišší než předtím jezdící diesely,“ dodal Jedlička.

Zatížení hlukem v kraji

  • V Ostravě trpí kvůli celodennímu hluku 129 238 lidí. V noci nadměrný hluk obtěžuje dokonce 147 303 Ostravanů
  • Trpí i Karvinsko. V Bohumíně se špatně vyspí 5 537 obyvatel, přes den jich nadměrnému hluku čelí 4 406. V Karviné přílišný noční hluk trápí 10 030 lidí, celodenní 8 750. V Havířově hluk v noci ruší 12 008 lidí, celý den vyšší hodnoty poslouchá 10 188 Havířovanů.
  • V Opavě se výhradně kvůli hluku z dopravy zdravě nevyspí 9 543 lidí, celodenní takové hlukové zátěži tam čelí 9 038 lidí.

Hluk tlumí města i zelení. „V souvislosti s provozem na dálnici jsme sázeli izolační zeleň, bylo to více než tisíc stromů,“ řekla za Bohumín Lucie Balcarová. Ostrava masivně sázela před pěti lety a hluku věnuje pozornost při opravách tramvajových tras. „Když se mění kolejový rošt, uplatňují se protihlukové a antivibrační prvky,“ sdělil zastupující mluvčí magistrátu Petr Havránek.

Dominantním zdrojem hluku v kraji je doprava. „Zátěž z ní má rostoucí tendenci,“ sdělila Miroslava Rýparová z krajské hygienické stanice v Ostravě. Dodala, že dlouhodobé vystavení hluku může způsobit zdravotní komplikace, například vysoký tlak a další kardiovaskulární choroby.

Lidé však coby obtěžující cítí spíše zdroje jako průmyslové areály či vzduchotechniku. „Vliv dopravy je jako obtěžující vnímán asi ve čtvrtině prošetřovaných případů,“ uvedla Rýparová. Loni se řešilo 159 podnětů na hluk, více než půlka oprávněných. 

Hluková mapa je výchozím materiálem pro kraj a jeho akční plán snižování hluku. Ten navrhuje opatření jako nízkohlukové povrchy silnic, změny v dopravě či výměnu oken a opravu plášťů přilehlých budov. „Připravuje se další aktualizace, jsme před vyhlášením veřejné zakázky. Dodání se předpokládá za 90 dní od uzavření smlouvy,“ řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Horské mýtiny začala zachraňovat bříza. Zabrání vysychání vykácených ploch

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Většina smrčin na Bruntálsku je vlivem sucha a kůrovce pryč. Zbyly obří mýtiny, jež není lehké rychle znovu zalesnit,...

Déšť Moravskoslezskému kraji pomohl jen částečně. Pro žáby přišel pozdě

Podle meteorologů napršelo v listopadu v jeden den tolik centimetrů srážek...

Vytrvalý déšť v posledních čtrnácti dnech pomohl v Moravskoslezském kraji rostlinám a živočichům, ale zemi jako takové...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Najdete na iDNES.cz