Havířovu dochází trpělivost. Problémové lidi vytěsníme, slíbil primátor

  14:47aktualizováno  14:47
V havířovských městských částech Prostřední Suchá a Šumbark vzrůstá nervozita. Lidé si stěžují na vzrůstající kriminalitu, zároveň se obávají stěhování nových romských rodin do prázdných bytů. Na nově příchozí i stěžují i Romové - starousedlíci.

V Havířově-Šumbarku vzrůstá mezi obyvateli nervozita. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Dnes opět jeden autobus na Šumbark. Jde o ulice Odboje, Obránců míru, Wolkerova, Anglická, Jarošova, Šenovská, Dukelská, B. Němcové, Kochova, Krátká, Okružní, U Nádraží," napsal MF DNES obyvatel Havířova pod podmínkou anonymity. Má jít o seznam ulic, do kterých se v noci z neděle na pondělí přistěhovali Romové - do opravených bytů společnosti RPG Byty.

"Jde o fámy a lživé pomluvy," řekl již dříve mluvčí společnosti Petr Handl. Rázně odmítl, že by firma do právě opravených bytů chtěla nastěhovat nájemníky, kteří by se nechovali slušně, neplatili by nájem a byty by znovu ničili.

"Pokud bychom k tomu chtěli přistoupit, už dávno bychom to udělali," uvedl. Jenomže podle lidí se Romové do bytů stěhují. A co hůř - dělají neplechu.

V Havířově-Šumbarku vzrůstá mezi obyvateli nervozita.
V Havířově-Šumbarku vzrůstá mezi obyvateli nervozita.

"Byly tady rodiny Siváků, Klemparových a žádný problém s nimi nebyl. Čím dál větší paseku tu dělají rodiny, které se sem přistěhovaly v poslední době. Žijeme tu, víme, co se děje, přicházejí postupně," tvrdili obyvatelé Havířova-Prostřední Suché na veřejném shromáždění, které svolal primátor města kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v ulicích Havířova.

Shromáždění byla dvě - v Prostřední Suché a v Šumbarku, kde žije řada Romů. Setkání se zúčastnili představitelé Havířova, zástupci městské a státní policie a také zaměstnanci společnosti RPG Byty. "Když přijímáme žádosti o pronájem bytů, nezajímá nás, jaké jsou lidé národnosti. Zajímá nás pouze to, zda jsou slušní," prohlásil Handl.

RPG nemůže návštěvy v bytech zakázat

Zároveň požádal obyvatele Prostřední Suché, aby rozlišovali dvě věci - nové nájemníky a návštěvy. "Jako pronajímatel nemůžeme návštěvy nikomu zakázat," upozornil. Společnost má v Havířově 12 tisíc bytů, z toho jsou dvě stovky prázdné.

Policisté i politici na shromážděních zároveň ujišťovali starousedlíky, že udělají, co bude v jejich silách, aby je v ulicích Havířova ochránili. Například slíbili, že posílí policejní hlídky. "Také omezíme provoz takzvaných hladových oken, u kterých hlavně v noci postávají opilci. Obyvatele Havířova, kteří se odmítají přizpůsobit slušnému životu starousedlíků, vytěsníme z města," prohlásil primátor Zdeněk Osmanczyk.

Domy, které patří společnosti RPG Byty, skutečně vypadají prázdně. "To víte, po zdražení nájemného lidé odcházejí pryč," míní Josef Lipovský, který v Šumbarku žije osmačtyřicet let.

Romský starousedlík je špatný z netolerance ostatních

"Říkalo se, že sem firma chtěla nastěhovat nové romské rodiny. Jsou proti tomu úplně všichni, i Romové," líčí Josef Nemet ze Šumbarku. "Kdyby jich tu bylo moc, asi by se mezi sebou pozabíjeli," myslí si.

Jenže podle Lipovského se do Šumbarku nové romské rodiny opravdu stěhují. "U nás v domě je osm volných bytů, přistěhovali se k nám Romové, na ně si ale nemůžu stěžovat. Chodí do práce, jsou slušní."

Jan Mačo je romský starousedlík z Prostřední Suché. Když vidí, jak se na Romy ukazuje prstem, je z toho nešťastný. "Špatně se mi to poslouchá. Netolerance lidí je hrozná. Neznám je, tak proč bych je měl nenávidět? Nevím, co prožili. Mám strach, že to bude čím dál horší." Na druhou stranu i on připouští, že v něčem mají lidé pravdu. "Mladí kluci vykrádají sklepy, k ničemu nemají úctu, jejich rodiče jsou bezradní. Nové rodiny tu nechceme, proto jsme sepsali petici a poslali jsme ji RPG," uzavírá.

Nejvíce kritiky na řádění nepřizpúsobivých lidí se ozývá z havířovských částí Šumbark a Prostřední Suchá.

Nejvíce kritiky na řádění nepřizpúsobivých lidí se ozývá z havířovských částí Šumbark a Prostřední Suchá.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Najdete na iDNES.cz