ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Město Holešov

Silný zápach vyvolával v Havířově paniku, městský rozhlas ale mlčel

  • 12
Radnice v Havířově čelí kritice části tamních obyvatel, které minulý čtvrtek vyděsil silný zápach neznámé látky v ovzduší. Jak o den později informovali zástupci České inspekce životního prostředí, ze zatím neznámého zdroje unikl zřejmě merkaptan, který se přidává jako odorizační látka do zemního plynu.

Lidem vadí, že radnice o úniku látky a řešení situace neinformovala přes tlampače městského rozhlasu.

„Ty hlásiče nejsou jen na středeční zbytečné houkání. Magistrát zaspal a jede se dál,“ uvedl například Petr Zwirkisch.

O nevyužití rozhlasu ale rozhodla bezpečnostní rada města. „Do současného okamžiku není jasné, o jakou látku se jednalo, a nebylo možno tedy stanovit konkrétní postup. Hasiči potvrdili, že se nejednalo o nic nebezpečného nebo zdraví škodlivého, o čemž magistrát neprodleně informoval jinou formou,“ řekl primátor Josef Bělica.

Magistrát o situaci skutečně informoval jinými cestami, například prostřednictvím médií nebo sociálních sítí. Tam zejména vybízel k tomu, aby lidé zavřeli okna a nevětrali.

Další obyvatelka města ale připomíná, že ne každý má Facebook nebo zapnuté rádio.

„Lidé v panelácích panikařili, protože si mysleli, že někomu uniká plyn v bytě. Trvalo, než jsme zjistili, že je to zvenku. Stačilo v městském rozhlase říct, že se o situaci ví, řeší se, a ať neblokujeme linky záchranářů,“ míní Kateřina Suchá.

Tři školačky skončily kvůli nevolnosti v nemocnici

Podle ní lidé trpěli minulý čtvrtek závratěmi a pocity na zvracení. Třem školačkám v Havířově se udělalo z látky tak špatně, že je museli záchranáři převézt do nemocnice (podrobněji zde).

MF DNES oslovila i zástupce dalších měst v regionu s otázkou, v jakých situacích využívají městský rozhlas oni. Často podle nich záleží právě na rozhodnutí krizových štábů v dané situaci.

Například v Bruntále má ale město k dispozici dokument se zásadami pro užívání rozhlasu. Tlampače tam mohou využít třeba při vyhlášení pátrání po nezletilých osobách, informování o humanitárních a charitativních účelech a samozřejmě i při havarijních situacích, včetně úniku plynu.

„Naposledy jsme varovali občany před vstupem do městských lesů a do parku po řádění silného vichru,“ připomíná mluvčí Jiří Ondrášek.

V Novém Jičíně rozhlas strašil, i když nemusel

Další města ampliony často využívají například při povodňové hrozbě, a naopak se snaží bránit jejich zneužití ke komerčním účelům.

Kuriózní situaci řešili před dvěma týdny v Novém Jičíně, kde se městský rozhlas spustil samovolně a přehrával jeden z nahraných programů. Svědci na sociálních sítích popisovali, že zvuk připomínal kulometnou palbu.

„Zaměstnanec úřadu musel přístroj odpojit od sítě. Odborná firma během týdne zařízení opravila a uvedla, že na vině byla závada na softwaru,“ zmínila mluvčí tamní radnice Marie Machková.

Řada měst nemá rozhlas vůbec, nebo jen na části území. Jeho absenci kompenzují jinými způsoby.

„V krizových situacích využíváme elektronické mluvicí sirény umístěné převážně na hasičských zbrojnicích,“ informovala mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

V Opavě zase chybějící rozhlas v některých částech města nahrazují například systémem varovných SMS či mobilními sirénami s hlasovým výstupem umístěným na autech strážníků.