Lidé z Havířova se obávají prachu z linky na míchání popílku

  21:22aktualizováno  21:22
Nová linka na míchání směsí, která má vzniknout na místě bývalé elektrárny v Horní Suché na Karvinsku, vyvolává protesty obyvatel sousedního Havířova. Bojí se škodlivin a nárůstu dopravy. Podle firmy je však linka nutná pro rekultivaci bývalého dolu.

Podobně kultivovaně má vypadat i uzemí v Horní Suché. Plánovaného způsobu rekultivace se ale řada lidí obává (ilustrační snímek). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Právě leží na stole krajských úředníků. Teprve se chystají rozhodnout o jeho budoucnosti. Už teď však projekt na míchání rekultivačních směsí v bývalém dole Dukla víří emoce. Havířovští aktivisté i magistrát jej odmítají.

Co dýchají v Havířově

Loni lidé v Havířově dýchali nadlimitní množství polétavého prachu celou čtvrtinu roku – celkem 91 dní. Havířov je za rok 2011 osmým nejzatíženějším místem v republice.

Město má už letos za sebou 38 dní smogu, pětatřicetidenní roční limit daný legislativou padl už v březnu. Maximální denní koncentrace polétavého prachu naměřené v Havířově letos přesáhly sedminásobek imisního limitu.

"Už jen samotná výroba v tomto zařízení přinese lidem z Havířovska emise prachu z popílku," říká Jan Nezhyba z havířovské pobočky sdružení Arnika. Dodává, že prach na sebe navíc naváže toxické látky obsažené ve zpracovávaných odpadech.

"S prachem se v našem ovzduší objeví i silné karcinogeny. Takovou výrobu a následné zavážení důlních oblastí směsí odpadu je to poslední, co náš kraj potřebuje," míní Nezhyba. K nesouhlasu se přidalo i místní občanské sdružení Občané proti spalovně. Do chystaného podniku by podle nich ročně mířilo až 50 tisíc tun odpadů.

Radní projekt odmítají

Ne projektu říkají i radní města. "Nesouhlasíme. Havířovské životní prostředí je už tak zatížené dopravou a činností z minulosti. Podle posouzení vlivu na životní prostředí se kromě prachu zvýší i frekvence nákladní dopravy," komentuje mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Nepřipouští ani, že by po případném zmírnění dopadů na životní prostředí magistrát s projektem souhlasil. "Firma dělá vše pro to, aby co nejméně zatížila životní prostředí. Ale ani do budoucna nechceme Havířov zatěžovat."

Bez míchačky se rekultivace protáhne

Společnost Gemec-Union informace o svážení odpadu a vypouštění dioxinů do ovzduší odmítá. "Nechceme postavit žádnou továrnu," říká její majitel Zdeněk Adamec. Firma pozemek s kalištěm na místě bývalé elektrárny koupila se závazkem rekultivace. Pět hektarů má hotových, na zbylých šestadvaceti stále leží 800 tisíc tun popílku a 300 tisíc tun tavné strusky. Pevná struska se musí vytěžit a na místo přijdou rekultivační vrstvy.

"Míchačka bude vyrábět směs použitelnou k této rekultivaci," vysvětluje Adamec. K míchání chce využít materiály z regionu. "Základem bude popílek, který už tam teď leží," říká Adamec s tím, že pokud míchací zařízení v Havířově nebude, rekultivace areálu se může prodloužit. "Zůstane odkryté popílkoviště. Kdyby na povrchu vyschlo, prášilo by se do města."

Popílek, nebo hlušina?

Jan Nezhyba z Arniky upozorňuje, že už samotná rekultivace pomocí odpadů je špatně: "Lepší by bylo využití hlušiny z dolů. Jde o panenskou vyvrženou směs, kterou nic nenahradí. Byla by rájem pro nové ekosystémy."

Podle nového zákona o ochraně ovzduší by při povolení nového zdroje měl jiný zdroj z oblasti zmizet, aby ovzduší nebylo ještě víc zatížené. "Pokud jde o provoz nového významného zdroje v oblasti s překročenými ročními imisními limity, může být tento nový zdroj znečištění povolen jen tam, kde dojde k opatřením, jež sníží znečištění tak, aby byla zajištěna dosavadní úroveň znečištění," informoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Podle krajského úřadu ale v Havířově tato kompenzace nebude potřeba. "Záměr není novým zdrojem znečištění ovzduší v kraji, jedná se o přemístění stávajícího výrobního zařízení z Bohumína," uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková. Stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí vydá kraj koncem června. Pak bude muset projekt projít územním a stavebním řízením. "V současné době není možné vyslovit jakýkoliv závěr k tomuto řízení," dodala Vlčková.

Rekultivace bývalého průmyslového území nedaleko Havířova zajímá stále více lidí.

Rekultivace bývalého průmyslového území nedaleko Havířova zajímá stále více lidí.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Najdete na iDNES.cz