Havířov nebojuje za záchranu cenného nádraží, zuří místní architekti

  10:36aktualizováno  10:36
Havířovští architekti se pustili do vedení místní radnice. Město kritizují kvůli tomu, že podle nich nečinně přihlíží, jak se České dráhy chystají zbourat architektonicky cennou nádražní budovu v Havířově a místo toho se těší na moderní nádraží.

Havířovské vlakové nádraží při pohledu od autobusových zastávek. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Architekti z Havířova jsou zdrcení. "Za posledních dvacet let v Havířově nevznikla žádná hodnotná architektonická stavba, město nevyhlásilo ani jednu urbanistickou soutěž. Na každém veletrhu se chlubí sorelou z 50. let, přitom by se mělo soustředit na architekturu z druhé poloviny 20. století," míní architekt Adam Guzdek.

Jde mu hlavně o havířovské vlakové nádraží s prvky českého bruselského stylu, které je podle odborníků velmi cenné. České dráhy ho však chtějí zbourat, protože je "omšelé, nevyhovuje nárokům cestujících a provoz haly je nákladný". Místo něj chtějí postavit nové.

Vizualizace předpokládané budoucí podoby havířovského nádraží.

Vizualizace předpokládané budoucí podoby havířovského nádraží.

Město proti demolici nic nenamítá. Primátorovi Zdeňku Osmanczykovi se studie Českých drah líbí. Současné nádraží považuje za jedno z méně důstojných míst v Havířově - uvnitř haly je minimum obchodů, často se tam povalují bezdomovci - a přeje si, aby se co nejdříve změnilo. "Městu to pomůže," řekl Osmanczyk.

Mladí architekti takový postoj ostře kritizují. "Rozhodnutí vedení města nám připadá nepatřičné. Politikům je jedno, co s nádražím bude, hlavně ať je hezké. Přitom není v tak špatném stavu, jak tvrdí České dráhy," uvedl Guzdek.

Nádraží patří k nejcennějším stavbám, říká architekt

Připustil, že nádraží je neudržované a vypadá sešle, ale podle něj za to můžou České dráhy. "Historie Havířova není tak dlouhá a je jen v zájmu města, aby chránilo architektonicky cenné stavby," upozornil Guzdek.

Fotogalerie

Podle něj by se město mělo postarat třeba o zimní stadion, autobusové nádraží, nemocnici, stejně jako to udělalo se známým blokem Labužník.

"Vlakové nádraží je ale jedna z nejcennějších staveb v Havířově. Výjimečná je její výzdoba, čistý půdorys, prostory pro cestující," vylíčil architekt.

Takže když se před dvěma dny setkal s primátorem a jeho náměstky, navrhl jim, aby nádražní budovu město odkoupilo, anebo to alespoň zvážilo. To je však velmi nepravděpodobné. Havířov by za rekonstrukci a další provoz haly zaplatil desítky milionů korun.

Nádraží v Havířově

Vlakové nádraží zahájilo provoz 27. října 1969. V té době patřilo k nejmodernějším i mimo Moravskoslezský kraj. Stavba dráhy i s připojenými komunikacemi stála tehdy 139 milionů korun. Před nádražím ještě dnes mohou cestující spatřit betonovou sochu od akademického sochaře Václava Uruba nazvanou Směrník.

Odborníci se nicméně nevzdávají. Mimo jiné připravují přednášku hlavně pro obyvatele Havířova.

"Většina si myslí, že architektura jde mimo ně. Že jí nerozumí, je pouze pro bohaté. To není pravda. Architektura je kultura. Je to všechno, co je kolem nás. Mnoho lidí vnímá jen vizuální stránku nádraží, která není příznivá. A to je špatně," dodal Adam Guzdek. Přednáška by se měla konat 16. května v Základní umělecké škole Bohuslava Martinů.

Ministerstvo kultury má nyní rozhodnout, jestli je nádraží Havířov kulturní památkou, nebo ne. Město trvá na projektu úpravy nádraží a jeho okolí. Do konce srpna požádá o dotace. Pokud se nádraží památkou stane, dotace nepřijme.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Požár v garážích ostravského dopravního podniku poničil dvanáct autobusů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Lékařské fakultě v Ostravě hrozí, že nebude moci přijímat nové mediky

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant (vlevo) a děkan Lékařské...

Ještě před pár týdny se Lékařská fakulta Ostravské univerzity pochlubila tím, že letos přijme více mediků. Teď jí ale...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Ze zámecké zahrady v Rychvaldu někdo ukradl metrákovou bronzovou sochu

Po soše zůstalo v zámeckém areálu jen prázdné místo.

Bohumínští policisté pátrají po neznámém pachateli, či spíše pachatelích, kteří na pozemku zámku v Rychvaldu ukradli...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz