Hasiči chytali na stromě metrového leguána, v zoo zůstane jen chvíli

  12:19aktualizováno  12:19
Metrový leguán se minulý týden vyhříval na stromě v Ostravě-Porubě. Podle odborníků nejspíše ještěra někdo nezodpovědný schválně vypustil, ale nevylučují ani chovatelovu nepozornost. Hasiči zvíře brzy chytili a nyní se o něj dočasně starají v ostravské zoo.

Ostravský hasič při odchytu leguána v obvodu Poruba. | foto: Aleš Dvířka

"Leguán si užíval svobodu na stromě ve výšce tří metrů v porubské ulici U Oblouku. Při příjezdu profesionálního hasičského týmu z Ostravy-Přívozu zvíře bedlivě sledovali a hlídali dva městští strážníci," popsal začátek neobvyklé záchranné akce mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

O tom, jak leguána uloví, nemuseli podle něj hasiči rozmýšlet dlouho. "Elegantním způsobem najeli vozem Dennis pod větev, na které si leguán hověl. Pak už ještěr putoval přímo ze stromu do plátěného pytle, a to za nadšeného jásotu přihlížejícího davu," líčí Kůdela.

Hasiči pomáhají zvířatům často, leguána chytali podruhé

Mluvčí připomněl, že hasiči kromě lidí a majetku velmi často zachraňují právě zvířata. Obvykle vyvádějí koně, krávy a jiná hospodářská plemena z hořících stájí a dalších hospodářských objektů. Pomáhají ale také srnám a psům, kteří uvízli například v kanálu či studni bez víka.

Čas od času ale loví hasiči i cizokrajná zvířata. Konkrétně leguána zachraňovali v posledních pěti letech už podruhé. Prvního ještěra odchytili v červnu 2007 na hranici Karvinska a Frýdecko-Místecka.

"Pokud si dobře pamatuji, i zásah v polovině června 2007 v malé obci byl rychlý, i když se tehdy leguán usadil vysoko v koruně břízy a hasičům se snažil unikat přeskakováním z větve na větev. Nakonec ale neměl úniku, skončil v plátěném pytli hasičů a vrátil se ke své majitelce. Zřejmě utekl jejím dětem, které se chtěly ještěrem pochlubit kamarádům," vzpomíná mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Ostravští hasiči chytali leguána, který vylezl na strom.

Ostravští hasiči chytali leguána, který utekl na strom.

Komu patří leguán odchycený ve čtvrtek, to zatím není jasné. Přechodný pobyt našel v zázemí ostravské zoologické zahrady. Tam ale příliš dlouho zůstat nemůže.

Zaměstnanci ostravské zoologické zahrady se snaží vycházet vstříc hasičům, policii i úřadům, když je potřeba postarat se o odchycené nebo nalezené exotické zvíře. Ale netají, že s tím mají potíže.

"Nejsme útulek. Proto například vůbec nepřijímáme psy, kočky ani jiná domácí zvířata, jako jsou třeba morčata. Pouze exotická a především chráněná zvířata," řekl zoolog Jiří Novák s tím, že odchycenému leguánovi vytvořili provizorní příbytek v zázemí zoo.

Lidé chovy často nezvládají, do přírody vypouštějí třeba želvy

Návštěvníci tak ještěra neuvidí. "Jelikož tento druh nechováme a ani to nemáme v plánu, budeme se snažit najít pro leguána nový domov v jiné zoo, případně ho nabídneme soukromým chovatelům," říká zoolog. Zaměstnanci zahrady by uvítali, kdyby se o ještěra brzy přihlásil jeho majitel, kterému by ho po prověření chovatelského zázemí vrátili. Jiří Novák ale netají skepsi.

"Možná se leguán ztratil, ale není vyloučeno, že ho někdo záměrně vyhodil. Máme s tím zkušenosti. Jen výjimečně se lidé přihlásí o zvířata, která skončí u nás. Spíš nám je naopak nabízejí, když se jich chtějí zbavit," líčí zoolog.

Zoologické zahradě lidé nejčastěji nabízejí dospělé želvy nádherné. "Koupí pěticentimetrovou želvičku a když z ní vyroste třiceticentimetrová potvůrka, která je náročná na chov a kouše, chtějí se jí zbavit. My je odmítáme, protože jich už máme moc. Lidé je pak vypouštějí do přírody, což je trestný čin," dodává zoolog.

Leguán si užíval svobody na stromě v ulici U oblouku v Ostravě-Porubě.

Leguán si užíval svobody na stromě v ulici U oblouku v Ostravě-Porubě.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Šéf filmového klubu: Zakázané Starce na chmelu jsme hráli třikrát za den

Manželé Fiedlerovi jsou s karvinským filmovým klubem spojeni od osmdesátých let...

Karvinský filmový klub před nedávnem oslavil padesátiny a patří k nejstarším v republice. Velkou část jeho existence...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...

Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz