Němci zírali, do jak bohaté země přišli, láká na výstavu šéfka ostravského archivu

  7:18
Texty, unikátní historické fotografie a dokumenty z let nacistické okupace přináší aktuální výstava Archivu města Ostravy s názvem Co změnila 2. světová válka ve foyer Nové radnice. Proměny v rozhovoru pro MF DNES popisuje ředitelka ostravského archivu Hana Šústková.
Ředitelka Archivu města Ostravy Mgr. Hana Šústková při vernisáži výstavy Co...

Ředitelka Archivu města Ostravy Mgr. Hana Šústková při vernisáži výstavy Co změnila 2. světová válka umístěné ve foyer Nové radnice. (1. dubna 2025) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kolektiv autorů se tématu druhé světové války, od jejíhož konce letos uplyne osmdesát let, věnuje z neobvyklého úhlu pohledu. Pomíjí vojenské záležitosti a postupy armád, ale soustředí se na to, jak se Ostrava v důsledku válečného konfliktu změnila.

„Vybrali jsme několik klíčových témat, jako je proměna obyvatelstva, změna urbanistické tváře města nebo správního uspořádání,“ říká ředitelka ostravského městského archivu Hana Šústková.

80 let od konce války

Jak hodně se obyvatelstvo Ostravy během druhé světové války proměnilo?
Ostrava přišla během šesti let v podstatě o třetinu obyvatelstva. Předtím to bylo velké multietnické a multináboženské město. S druhou světovou válkou přišla nejprve židovská tragédie v podobě holokaustu. Do roku 1943 zmizeli z ostravských ulic všichni Židé, protože byli transportováni do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

A do roku 1946 zase zmizelo německé obyvatelstvo, které do té doby tvořilo významnou součást ostravské společnosti. Vzhledem k tomu, jak druhá světová válka dopadla, bylo rozhodnuto o odsunu německého obyvatelstva, a to se samozřejmě vztahovalo i na ostravské Němce. Mnoho jich také padlo, protože muži, kteří obdrželi říšské státní občanství, museli rukovat do německé armády, i když žili na území protektorátu Čechy a Morava.

Mrtvé z krytu kvůli zápachu ani nevytahovali. Když na Ostravu padala smrt

Jaký měl tento úbytek obyvatel dopad na chod města?
Kromě toho, že lidé přišli o sousedy, tak zmizeli podnikatelé, advokáti, lékaři, inženýři. Když to vezmeme z pohledu průmyslového města, některá odvětví se po válce budovala v podstatě znovu, protože chyběli odborníci. Spousta jich musela do odsunu. Holokaust zase způsobil velkou ránu třeba ve zdravotní péči, protože mnoho ostravských lékařů bylo židovského původu.

Kolik tedy Židů a kolik Němců z Ostravy zmizelo?
Jedná se přibližně o deset tisíc Židů a pětadvacet až třicet tisíc Němců. U Němců je to trochu komplikované. Spousta lidí v Ostravě inklinovala k němectví, protože německá kultura tady byla velmi rozvinutá, ale nelze říct, že to byli etničtí Němci. Kulturně se třeba cítili jako Němci, ale jejich příjmení byla polská, česká, slovanská. Celá řada lidí zase měla německá příjemní, ale byli to zarytí Češi, kteří se angažovali v odboji. Záleželo na kulturních tradicích rodiny, jazyce, kterým hovořili.

Příběhy války i svobody. Muzejníci hrabyňského památníku zmapovali rok 1945

A velkou roli hrál také národnostní konjunkturalismus. Lidé se přizpůsobovali a přihlašovali k národnosti podle toho, jak se jim to v danou chvíli hodilo. Před první světovou válkou posílali děti do německých škol a hlásili se k Němcům, po roce 1918 se zase hlásili k Čechům. A v roce 1939, když Němci uspořádali nové sčítání lidu, se zase mnozí přihlásili k Němcům, což se jim po válce vymstilo.

Skupinová fotografie příslušníků ostravského gestapa.

Vybudovali nacisté v Ostravě něco, co přetrvalo a dá se označit za pozitivní?
Napadá mě kolonie Šídlovec v Hrabové. Mělo to být vzorové sídliště Vítkovických železáren. Nacisté ho budovali na začátku okupace. Řekla bych, že je to kvalitní architektura, která nezapře německý styl. Jinak se dokončovala nějaká výstavba z dřívějšího období, ale v roce 1943 bylo všechno zastaveno. Veškeré kapacity se totiž musely obrátit k válečnému úsilí.

Na jednom z panelů výstavy se zabýváte budováním jižního závodu Vítkovických železáren, pozdější Nové huti Klementa Gottwalda...
Vítkovické železárny řešily zhruba od roku 1936, že je potřeba rozšířit hutní výrobu, ale ve Vítkovicích už nebylo dost místa. Již před válkou podnik uvažoval o vybudování závodu mimo centrum města v Kunčicích, ale začali ho v roce 1942 stavět nacisté. Válcovnu pak spustili v roce 1943. Byla to priorita, protože šlo o válečnou výrobu.

Trosky Ostravy fotil otec potají, vzpomíná muž na bombardování před 76 lety

Takže nacisté položili základ ostravské nové huti?
Z toho, co postavili, moc nezbylo, protože když v roce 1945 vstoupila do Ostravy sovětská vojska, celou válcovací trať rozmontovala a převezla do Sovětského svazu. České vedení Vítkovických železáren proti tomu marně protestovalo. Veškeré zařízení bylo rozebráno a v rámci válečných reparací odvezeno na východ. Zůstaly jen budovy pracovního tábora, kde nacisté soustředili lidi, kteří museli na výstavbě závodu pracovat. Po válce lágr posloužil jako jeden z internačních táborů pro Němce. A o pár let později tam komunisté nahnali další nešťastníky, aby si při budování nové huti vylepšovali kádrový profil.

Jak to bylo se správou města a vznikem statutárního města?
To byla práce nacistů. Rozhodli o tom v roce 1941. K Ostravě připojili čtyři moravské a osm slezských obcí včetně Slezské Ostravy, Hrušova či Radvanic. Tyto změny zůstaly zachovány. I když se některé okrajové obce jako třeba Nová Bělá po válce načas odpojily, později se opět integrovaly. V čele statutárního města stál tehdy vrchní starosta. Okresní úřad byl zrušen. Po skončení války statutární město na chvíli zaniklo, ale už v říjnu 1945 získala Ostrava statut zpátky.

Všechny záhady bojů o Opavu a Ostravu asi neobjasníme, říká historik

Výstava se zabývá také tématem jídla a lístkového systému za protektorátu. Kdy začal být v Ostravě nedostatek jídla?
První šok zažili Ostravané hned v březnu 1939 s příchodem německé armády. Němci zírali s otevřenými pusami, do jak bohaté země přišli. V Německu platil už od roku 1936 čtyřletý Göringův plán, kdy bylo všechno podřízeno zbrojení. Nedalo se tam sehnat máslo, šlehačka a spousta jiných věcí. Okupanti si mohli měnit marky jedna ku deseti korunám, což pro ně bylo nesmírně výhodné. Normální kurz byl asi jedna ku pěti. Vykoupili všechno, traduje se, že se přežírali.

Paradoxní bylo, že se dělaly obrovské propagační akce, jak Němci vaří kapustový eintopf, na který domorodci stojí fronty a jsou šťastní, že dostanou najíst. Přitom to byl úplný nesmysl, protože ostravské obchody přetékaly zbožím. To ovšem netrvalo dlouho. V září 1939 vypukla válka, začal lístkový systém, a jak se válečná situace pro Německo komplikovala, příděly byly menší a menší a ubíralo se každému. Pamětníci z Ostravy ale vzpomínají, že zásobování základními potravinami nějak fungovalo až do posledních dnů války. Lístkový systém zavedený nacisty přetrval až do státní měnové reformy v roce 1953.

Ředitelka Archivu města Ostravy Mgr. Hana Šústková při vernisáži výstavy Co změnila 2. světová válka umístěná ve foyer Nové radnice (1. dubna 2025)

Jak se druhá světová válka vepsala do urbanistické podoby města?
Celá řada nemovitostí v Ostravě patřila Židům nebo Němcům, a ty byly najednou opuštěné. Těsně po válce sice existovaly židovské restituce, avšak dohledat žijící dědice bylo velmi náročné. A pak byla ještě jedna komplikace vyplývající z retribučních dekretů, a sice, že pokud se Židé v roce 1930 přihlásili k německé národnosti, neměli na nic nárok. Byli považováni za nepřátele, i když byli vystaveni rasové perzekuci a trpěli v koncentračních táborech. Pro mě je to paradoxní a nehezká situace, ale tak to bylo. Nějaké restituce židovského majetku se v Ostravě uskutečnily, ale nebylo toho mnoho, protože se to muselo stihnout do února 1948. Pak přišli o domy i čeští vlastníci.

Německý majetek byl v rámci retribučních dekretů znárodněn ihned po válce. Spousta domů, která přišla o majitele, chátrala. Město si s nimi nevědělo rady a v Ostravě začínáme pozorovat syndrom chátrajících baráků.

Hitlerovu zbrojovku osvobodili Češi. Jak vypadala nejhorší bitva na našem území

Tvář Ostravy poznamenaly také boje na konci války...
Zásadní bylo spojenecké bombardování v srpnu 1944. Zahynuly stovky lidí a město bylo poškozeno velmi výrazným způsobem. Některé proluky, například po německé obecné škole v Zámecké ulici, nejsou dodnes zastavěny. Pak přišla fronta. V březnu a dubnu 1945 Ostravané zažili menší bombardování skoro každý den. A ve chvíli, kdy přišla vojska osvoboditelů, českoslovenští svobodovci a sovětská armáda, a Němci se bránili, město to opět odneslo. Byly zničené mosty, vybombardované budovy, rozbitá infrastruktura, poškozené vodovody, plynovody, elektrická síť.

Na výstavě se věnujete i likvidaci spolků, jako byl Sokol nebo Orel, na samostatném panelu jste přiblížili téma protektorátních novin. Jak vypadaly regionální noviny?
Některá menší periodika zanikla, protože přišla o financování, ale velké deníky vycházely dál včetně Moravskoslezského deníku nebo Českého slova s ostravskou mutací. A je velice zajímavé sledovat, jak do článků postupně pronikal fašistický slovník a antisemitismus, který byl do té doby spíše skrývaný.

Nejčtenější

Baník - Olomouc 2:3, tři vyloučení, penalta, zranění Klimenta. Hosté jsou ve finále

Český pohár zná prvního finalistu. Sigma Olomouc využila v Ostravě početní výhodu a zvítězila 3:2. Hosté od 15. minuty hráli přesilovku poté, co domácí Michal Frydrych dostal červenou kartu za zákrok...

Firma v Opavě testuje stometrovou pec na sušenky, prvních pět tun nikdo nesní

Mezinárodní výrobce sušenek Mondelez International testuje ve svém závodě v Opavě stometrovou elektrickou pec na sušenky. Zařízení je součástí projektu rozšíření výroby za 65 milionů dolarů, tedy...

Baník - Jablonec 1:2, domácí marně toužili po druhém místě, rozhodla první půle

Pokud by zvítězili, minimálně do večera měli šanci se posunout na druhé místo. To se ale fotbalistům Baníku Ostrava doma proti Jablonci nepodařilo a v prvním kole nadstavbové skupiny padli 1:2. Za...

Na požár v biomedicínském centru upozornilo hasiče čidlo, škoda je deset milionů

Škodu okolo deseti milionů korun způsobil v noci na dnešek požár laboratoře v areálu Biomedicínského centra 4Medical Innovations v Ostravě-Porubě. Budova byla v době události prázdná, nikdo tak nebyl...

Mohyla na počest popravených skautů. Ivančenu komunisté rozmetali trhavinou

Premium

Jen málokterý pomník obětem druhé světové války v tuzemsku měl tak pohnuté osudy jako mohyla na beskydské Ivančeně. Její tradici založili 6. října 1946 na počest skautům popraveným 24. dubna 1945 v...

Czudek nebude v Opavě ani manažerem, spolupráci se současným vedením zavrhl

Petr Czudek opustí po sezoně opavský basketbalový klub, s kterým byl dlouhodobě spjatý. Bývalý reprezentační asistent se po konci na lavičce předloňského mistra nebude ucházet o funkci sportovního...

29. dubna 2025  18:08

Za Opavou dělníci našli leteckou pumu, pyrotechnik ji na místě zneškodnil

Kvůli nálezu letecké pumy v Oldřišově na Opavsku evakuovala policie a hasiči v úterý asi 200 lidí. Nevybuchlou munici nalezli dělníci při výkopech, následně ji zajistili policejní pyrotechnici....

29. dubna 2025

Smažák jde do bundesligy. Velký talent českého basketbalu bude hrát za Frankfurt

V lednu si sedmnáctiletý Lukáš Smažák ve Frankfurtu na pár dní zatrénoval a nyní je jasné, že upoutal pozornost. S německým celkem, který působí v basketbalové bundeslize (BBL), podepsal odchovanec...

29. dubna 2025  15:12

Základní kámen z knih, kladívka nahradily mobily. V Ostravě začala stavba Černé kostky

Přes sedmdesát let čekali zaměstnanci i návštěvníci Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě na budovu pro tuto potřebnou instituci. Na její otevření si sice budou muset ještě dva roky počkat, jen...

29. dubna 2025  13:19

Dívku na přechodu srazilo auto, nehodu natočila kamera. Výpovědi se rozcházejí

Auto v pravém jízdním pruhu ještě dokázalo zabrzdit, řidička v levém ale školačku, jež v Ostravě nečekaně vběhla na přechod pro chodce, srazila. Policie teď hledá svědky nehody z poloviny dubna, po...

29. dubna 2025  13:03

D48 na Novojičínsku dopoledne uzavřela nehoda, auta zranila pracovníka silničářů

Na třiatřicátém kilometru dálnice D48 u Příbora na Novojičínsku se v úterý ráno postupně střetla tři auta. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Dálnice ve směru na...

29. dubna 2025  10:01,  aktualizováno  12:53

Kritika i obavy. O plánech na gigafactory na Karvinsku se hodiny debatovalo

Tři a půl hodiny jednalo v pondělí večer přes pět desítek odborníků, zástupců obcí, kraje i státu, ale také několik obyvatel Dolní Lutyně na Karvinsku u kulatého stolu věnovaného možné stavbě...

29. dubna 2025  8:28

Jako bychom vstoupili do téže řeky, mrzí Czudka. O pozici v klubu bude jednat

Situace z minulého roku se opakovala. Ač byli basketbalisté Opavy po dlouhodobé části v národní lize druzí, ve čtvrtfinále neuspěli s týmem, který postoupil z předkola. Loni vypadli z NH Ostrava,...

28. dubna 2025  19:28

Sama jsem naletěla, sliboval mi lásku. Žena má za pomoc podvodníkům podmínku

Dvouletou podmínku s odkladem na tři roky uložil v pondělí Okresní soud v Ostravě pětašedesátileté ženě obžalované z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle obžaloby byla napojena na internetové...

28. dubna 2025  15:08

Nájem jen za stovku ročně. I tak vesnice bojují proti mizení hospod

Premium

Nejen místo, kde se točí pivo a dá se tam najíst, ale také prostor pro setkávání místních obyvatel, kam se dá zajít pro novinky z obce. Hospody hrají ve vesnickém životě důležitou roli, v posledních...

28. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Poštolka se na sídlišti chytila do zakázané pasti, utrpěla vážné zranění

Za nepochopitelný považují ochránci zvířat nedávný případ z ostravského sídliště. Během Velikonoc se tam do želez chytila poštolka, která utrpěla velmi vážné zranění. Dravec skončil v Záchranné...

28. dubna 2025  13:50

Vyjednávání o mzdách v nošovickém Hyundai váznou, schyluje se ke stávce

Odboráři v nošovické automobilce Hyundai vyhlásili stávkovou pohotovost. Reagují tak na neúspěšné vyjednávání o nové kolektivní smlouvě, které se vleče od loňského října. Vyhlášení v pondělí...

28. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.